Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaułek drzewny już źle się nie kojarzy [ZDJĘCIA]

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Zaniedbany skrawek ziemi w sercu Białogardu stał się wreszcie miejscem, które może być wręcz wizytówką miasta.

Generalna przebudowa tej wyjątkowo zaniedbanej części Białogardu, noszącej nazwę Zaułek drzewny, a sąsiadującej z przepływającą przez miasto rzeką Liśnicą, trwała ponad rok. Wcześniej znajdował się tu gruntowy, dziki parking, ustawione były, ale jakby w zupełnym chaosie, betonowe krawężniki i jakieś betonowe, popękane płyty, a wokół stały parterowe chatki rodem z XIX wieku. Teraz to zupełnie inne miejsce, wręcz nie do poznania.

Podczas oficjalnego otwarcia Zaułka burmistrz Białogardu Emilia Bury mówiła tak: - Mam nadzieję, że ten zrewitalizowany teren stanie się kolejnym – po parku Orła Białego – ośrodkiem, w którym bije puls naszego miasta, a ludzie spotykają się, rozmawiają, i cieszą się z bycia razem w tej pięknej przestrzeni.

Oczywiście stworzenie tego miejsca wymagało zaangażowania sporego zespołu, setek godzin rozmów, niezliczonych stron dokumentacji, wniosków, ogromnego nakładu pracy i pieniędzy. Za rewitalizacją Zaułka stoi sztab ludzi, którym serdecznie z tego miejsca dziękuję.

To, że Zaułek stał się miejscem odpoczynku, spotkań mieszkańców i zabaw dzieci, jest już pewne. Ale to także, ze względu na zrealizowany projekt architektoniczny, dziś wręcz wizytówka Białogardu.

Teren został podzielony na dwie strefy. Pierwszą z nich jest taras rekreacyjno-wypoczynkowy, który znajduje się bezpośrednio przy nabrzeżu Liśnicy. Pojawiły się tu zupełnie nowe nasadzenia, są nowe elementy małej architektury, a także siłownia plenerowa. Drugą strefę stanowi ścieżka rowerowa wraz z miejscami parkingowymi, jezdnią i chodnikiem. Obie usytuowane są na różnych poziomach gruntu, stąd konieczność budowy ścianki oporowej. Kolejnym elementem jest podbudowa, znajdująca się bliżej zakola rzeki. To na niej zlokalizowane zostały plaża i plac zabaw. Wzdłuż koryta Liśnicy ułożone zostały gabiony, stanowiące wzmocnienie brzegów.

Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014 – 2020.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera