Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZBM w Koszalinie: 140 rodzin z kluczami [wideo]

Marzena Sutryk
W budynku przy ul. Modrzejewskiej 29 trwają prace remontowe. Tutaj ma powstać 20 mieszkań komunalnych, a nie socjalnych - jak obawiała się jedna z lokatorek kamienicy w sąsiedztwie (czytaj obok). Koszt remontu i dostosowania oraz zmniejszenia mieszkań (z większych powstają mniejsze) to 1,5 miliona złotych. Koniec prac i zasiedlenie przez kolejnych lokatorów z listy - we wrześniu.
W budynku przy ul. Modrzejewskiej 29 trwają prace remontowe. Tutaj ma powstać 20 mieszkań komunalnych, a nie socjalnych - jak obawiała się jedna z lokatorek kamienicy w sąsiedztwie (czytaj obok). Koszt remontu i dostosowania oraz zmniejszenia mieszkań (z większych powstają mniejsze) to 1,5 miliona złotych. Koniec prac i zasiedlenie przez kolejnych lokatorów z listy - we wrześniu. Radek Koleśnik
W środę w południe w Zarządzie Budynków Mieszkalnych została wywieszona lista nazwisk osób, które otrzymały przydział na lokalne komunalne i socjalne. W kolejce nadal jest prawie 500 rodzin.

Interwencja

Interwencja

Skontaktowała się z nami mieszkanka ul. Modrzejewskiej. - To jedna z ładniejszych ulic w mieście - uważa Czytelniczka. - Niestety, mamy problem z mieszkającymi tu często przypadkowo ludźmi. Prosiliśmy o monitoring, zakładaliśmy go prywatnie.

Od pewnego czasu było trochę spokojniej. Niestety obawiam się, że niebawem może się to skończyć. Pod nr 29 prowadzony jest remont, mieszkańcy zostali wysiedleni i w tych pięknych 140 m mieszkaniach robione są klitki (z jednego mieszkania powstają 3!) Łącznie w kamienicy ma powstać 20 mieszkań socjalnych. W tak trudnym rejonie miasta, o wizerunek którego walczyliśmy, miasto zafunduje nam problemy takie jak na ul. 4 Marca. W innych miastach w Polsce lokale socjalne są wynoszone ze śródmieścia, remontowane i przeznaczane dla ludzi, których stać na duże i wysokie mieszkania.

Kobieta odetchnęła z ulgą, gdy dowiedziała się od nas, że w sąsiedztwie powstaną jednak mieszkania komunalne, a nie socjalne.

Społeczna komisja mieszkaniowa, w której zasiada 6 osób (Barbara Grygorcewicz, Ryszard Tarnowski, Małgorzata Maruszak, Andrzej Myzik, Jan Dobrzyniak, Zdzisław Kameduła), wzięła pod lupę dokładnie 639 wniosków, które wpłynęły do ZBM w ostatnich miesiącach, ale także te wcześniejsze. Taka procedura odbywa się raz w roku, gdy przydzielane są kolejne mieszkania komunalne i socjalne. Dodajmy, że spośród 639 wniosków najwięcej, bo 395, dotyczyło próśb o lokal socjalny.

- Każdy wniosek sprawdziliśmy, a gdy były wątpliwości - byliśmy na miejscu, by przekonać się, w jakich warunkach mieszkają ci, którzy starają się o lokal. Sporo tego było, zajęło nam to 9 dni roboczych - mówi przewodnicząca komisji, a zarazem, radna miejska Barbara Grygorcewicz. Bo na decyzję o przyznaniu lokalu ma wpływ to, jak mieszka wnioskodawca, zagęszczenie w dotychczasowym miejscu zamieszkania, ale też dochód. - Czas oczekiwania na przydział mieszkań z roku na rok skraca się - mówi wiceprezydent Andrzej Kierzek. Kiedyś to było średnio 7 lat, teraz - średnio 4 lata.

Spośród 140 rodzin, które znalazły się wczoraj na liście, 38 trafi do mieszkań socjalnych, 49 do komunalnych docelowych, a 53 otrzymało przydział do lokali przewidzianych do remontu na koszt lokatora.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!