Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZBM w Koszalinie. Mieszkania wymagają remontu, ale chętnych nie brakuje

Marzena Sutryk
To jedno z mieszkań, które zostało wytypowane do remontu - na nie znalazł się już chętny.
To jedno z mieszkań, które zostało wytypowane do remontu - na nie znalazł się już chętny. Radek Koleśnik
Jest zainteresowanie lokalami, które Zarząd Budynków Mieszkalnych w Koszalinie oddaje w najem w zamian za remont. Jeżeli przyszły lokator weźmie na siebie koszty remontu, ma pierwszeństwo w najmie.

Program cieszy się coraz większym zainteresowaniem - ostatnio o 9 lokali mieszkalnych starało się aż 45 chętnych. Tylko na jeden lokal nie został wybrany przyszły najemca. W ZBM podano bowiem do publicznej wiadomości wykaz osób zakwalifikowanych przez Społeczną Komisję Mieszkaniową.

Ci, którzy zostali wytypowani, podpiszą teraz umowy o remont. W ten sposób miasto nie ponosi kosztów odnawiania lokali komunalnych, ale jednocześnie w jakimś stopniu rozwiązuje problemy mieszkaniowe.

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przez koszalińskich radnych miejskich w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Koszalina, od drugiego kwartału zeszłego roku jest możliwość ubiegania się o lokale komunalne przeznaczone do remontu. Można też starać się o lokale przeznaczone do nadbudowy i przebudowy.

Jak to działa?
Jeżeli ktoś nie chce latami czekać na przydział mieszkania komunalnego, to może zdecydować się na sfinansowanie remontu w jednym z wyznaczonych przez ZBM lokali i wówczas dostanie przydział niemal od ręki. W pierwszym dniu roboczym każdego kwartału ZBM podaje do publicznej wiadomości adresowy wykaz lokali przewidzianych do odnowienia na koszt lokatorów.

O lokal mogą starać się te osoby, które łącznie spełniają następujące warunki:

- nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych (należy przez to rozumieć osoby bez tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego lub nie będące współlokatorami, które zamieszkują w lokalu, w którym na jedną osobę przypada mniej niż 5 m kw., i 10 m kw. jeżeli osoby te są osobami niepełnosprawnymi lub zamieszkują w lokalu razem z osobami niepełnosprawnymi);

- osiągają dochód nie wyższy niż: w gospodarstwie jednoosobowym 500% najniższej emerytury ogłoszonej przez GUS, w gospodarstwie wieloosobowym 250% najniższej emerytury;

- są członkami wspólnoty samorządowej - należy przez to rozumieć osoby zamieszkujące w Koszalinie z zamiarem stałego pobytu.

Pierwszeństwo przyznania prawa do nadbudowy, przebudowy lub remontu lokali, przysługuje osobom znajdującym się już na listach przydziału mieszkań. Gdy brak jest osób z listy wówczas rozpatrywane są również wnioski składane przez inne osoby spełniające konkretne kryteria.

Jak załatwić sprawę?
Wypełniony druk wniosku o przydział lokalu komunalnego (druki są dostępne w ZBM w Dziale Spraw Lokalowych, w sekretariacie, kancelarii, ZGM 1,2 oraz na stronie internetowej www.zbm.koszalin.pl). Potrzebne jest też zaświadczenie o dochodach brutto za 3 miesiące poprzedzające datę złożenia wniosku (dochód brutto powinien być pomniejszony o koszty uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe). Należy dołączyć też dokumenty potwierdzające wysokość innych dochodów (np. renty, emerytury, alimenty, zasiłki).

Do tego potrzeba też dostarczyć: zaświadczenie o liczbie osób zamieszkujących w miejscu stałego zameldowania, ewentualnie orzeczenie o niepełnosprawności i oświadczenie o posiadaniu potrzebnych funduszy na remont.
ZBM już trzykrotnie, przy udziale Społecznej Komisji Mieszkaniowej, przeprowadził postępowanie w sprawie zasiedlenia zniszczonych lokali komunalnych.

W 2013 roku do zasiedlenia w ten sposób przeznaczono łącznie 17 lokali. W 10 lokalach remont został już zakończony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!