Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbrodnia i występek, czyli „Neustettin Noir” w Muzeum Regionalnym w Szczecinku [wideo, zdjęcia]

Magdalena Michalska
„Neustettin Noir” w Muzeum Regionalnym w Szczecinku
„Neustettin Noir” w Muzeum Regionalnym w Szczecinku Magdalena Michalska
- Wakacyjna wystawa, ale przedmiot wystawy, jak najbardziej poważny – tymi słowy powitał zebranych gości, dyrektor szczecineckiego Muzeum Regionalnego – Ireneusz Markanicz, otwierając dzisiejszy (20.07) wernisaż najnowszej wystawy „Neustettin Noir”.

– Rzeczy mroczne, przestępstwa i zbrodnie, od zawsze interesowały bliźnich, nie jest to wynalazek czasów współczesnych, bo takie zdarzenia od wieków koncentrowały uwagę społeczeństw. I taka też jest ta wystawa, opowiadająca o ciemnych stronach życia Szczecinka w okresie międzywojennym i tuż po II wojnie światowej – kontynuował.

Cóż zatem mogą zobaczyć odwiedzający w najbliższych dniach sale wystawowe? Przede wszystkim liczne portrety fotograficzne, wykonane podejrzanym o jakieś przestępstwo. Pochodzą one z autentycznej księgi policyjnej, znalezionej na jednym z komisariatów II Rzeczypospolitej. Przedstawiają one ludzi wszelkich stanów, zarówno kobiety, jak i mężczyzn, a nawet dzieci, które środowiska przestępcze chętnie przyuczały do fachu złodziejskiego. Poza tym kilka numerów „Tajnego detektywa” – pierwszego pisma kryminalno-tabloidowego, które ukazało się w latach 1931 – 1935.

Sensacyjne artykuły, nawet jeśli epatowały przemocą i seksem, pisane były językiem literackim, z pewnymi ambicjami reporterskimi oraz licznymi odniesieniami do kultury wysokiej. Uwagę zwracał również bardzo nowoczesny poziom graficzny gazety – pełnej fotomontaży i filmowych fotosów. Ponadto do rąk zwiedzających trafią autentyczne akta policyjne z danymi dawnych mieszkańców miasta, sejf pancerny, a nawet krzesło sygnalityczne, wykorzystywane jako pomoc przy kompletowaniu fotografii do kroniki kryminalnej. Dodatkową atrakcję stanowi fakt, że wspomniany mebel jest całkowicie oddany do użytku zwiedzających, którzy –jeśli tylko mają taką chęć - mogą „zapozować” na nim do pamiątkowego zdjęcia.

Całość ekspozycji to zasługa wielomiesięcznych starań pani Anny Dymnej, która pozyskała wszystkie eksponaty z licznych instytucji kultury (Muzeum Milicji w Niekłonicach, Muzeum Okręgowego w Pile, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, Archiwum Państwowego w Koszalinie, Studia Historycznego Huzar) oraz od pana Jacka Dehnela.

Wystawa będzie dostępna dla gości ze Szczecinka aż do 24 września.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!