Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zderzenia: Ubezpieczyciele przedsiębiorców biją VAT-em

Marcin Barnowski
Fot. Ford
Ubezpieczyciele nagminnie pomniejszają odszkodowania komunikacyjne o VAT. Co najmniej od maja 2007 roku wiadomo już, że nie mają do tego prawa. Tymczasem są tacy poszkodowani, którzy będą mieli nadal problemy z VAT-em.

Chodzi o przedsiębiorców, którzy są vatowcami. Jednym z nich jest mieszkaniec Karlina, który zadzwonił do nas po publikacji o tym, ze VAT powinien być uwzględniany w odszkodowaniach kosztorysowych - i to zarówno tych wypłacanych z OC, jak i z AC.

Pan Leszek (imię zmieniliśmy) bardzo się zainteresował sprawą. Dwa lata temu miał kolizję z inny autem, którego kierowca był jej sprawcą. Jego firma ubezpieczeniowa sfinansowała naprawę w warsztacie, ale tylko w cenie netto. - W warsztacie, żeby móc odebrać auto, musiałem dopłacić cały VAT, czyli prawie 2 tysiące złotych. Chciałbym więc teraz odebrać te pieniądze - powiedział nam czytelnik.

Z tym będzie jednak problem. Pan Leszek jest bowiem drobnym przedsiębiorcą i do tego vatowcem. Krótko mówiąc: VAT, który widnieje na fakturze za naprawę, będzie mógł sobie odliczyć, w zależności od obrotów firmy - od razu albo stopniowo w dłuższym okresie czasu.

Tego, niestety, się nie przeskoczy. Uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 17 maja 2007 stwierdza bowiem wyraźnie, że odszkodowanie ma obejmować kwotę VAT "w zakresie, w jakim poszkodowany nie może obniżyć podatku od niego należnego o kwotę podatku naliczonego".

To irytujące. Drobny przedsiębiorca, wiejski sklepikarz, jakim jest pan Leszek, musi bowiem przeznaczać na natychmiastowe zapłacenie VAT-u pieniądze, którymi powinien obracać. W ten sposób ponosi dodatkową stratę, bo pomniejsza swoje dochody. Czy jest na to sposób? W przypadku pana Leszka sprawa jest już przebrzmiała, ale innym przedsiębiorcom, którzy znaleźli się bądź znajdą w podobnej sytuacji, możemy podpowiedzieć następujące rozwiązania:

W przypadku szkody i konieczności zapłaty VAT można domagać się wystawienia faktury na ubezpieczyciela. Jeśli to nie poskutkuje, można wziąć kredyt (specjalnie na zapłacenie VAT-u) i domagać się następnie od ubezpieczyciela sfinansowania kosztów tego kredytu.

Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, odszkodowanie nie może być źródłem wzbogacenia się przez poszkodowanego. Z drugiej jednak strony ubezpieczyciel musi pokryć wszystkie następstwa szkody wyrządzonej przez osobę korzystającą z jego polisy.

Masz problem z samochodem? Zadzwoń pod nr tel. (59) 848 81 47 lub wyślij e-maila: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!