Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowa woda sił doda. Wodociągi w Szczecinku chcą sprzedawać mineralną

(r)
Specjalną, próbną serię szczecineckiej "kranówki” PWiK zaprezentował podczas otwarcia nowego laboratorium.
Specjalną, próbną serię szczecineckiej "kranówki” PWiK zaprezentował podczas otwarcia nowego laboratorium. Rajmund Wełnic
Bójcie się potentaci na rynku wody mineralnej. Do akcji wkracza Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinku, które rozpoczyna detaliczną dystrybucję wody. Na razie z publicznych poidełek, ale niebawem może i w butelkach.

PWiK już wkrótce zacznie stawiać w szkołach, instytucjach publicznych i zakładach pracy dystrybutory swojej wody. Urządzenie - w odróżnieniu od spotykanych często dystrybutorów z wymiennymi zbiornikami - będzie podłączone bezpośrednio do sieci wodociągowej w budynku. Może wodę podgrzać i schłodzić, a co najważniejsze, woda rozlewana jest za darmo. Na dodatek jest ona tak dobrej jakości, że spokojnie można ją pić prosto z kranu. W przyszłości firma przymierza się do produkcji wody butelkowanej - zapowiada prezes "wodociągów" Andrzej Wdowiak zapewniając jednocześnie, że wodę w Szczecinku można spokojnie pić bez przegotowania.

Wodę, którą maja w kranach mieszkańcy Szczecinka i okolicznych miejscowości firma czerpie z ujęcia w Bugnie z 8 studni głębinowych Pokłady cieczy zalegają na głębokości 120-130 metrów i przed zanieczyszczeniami chronią je pokłady gliny. Jakość wody jest tak dobra, że poddana uzdatnianiu nie wymaga dezynfekcji. Zapach chloru unoszący się znad kranu, tak dobrze znany w większych miastach, w Szczecinku zdarza się czuć bardzo rzadko i tylko, gdy prowadzone są prace mogące pogorszyć jakość wody.

No dobrze, ale co zawiera woda z Bugna? Ogólna zawartość składników mineralnych rozpuszczonych w wodzie wynosi 383 miligramy w litrze, czyli - zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie naturalnych wód mineralnych, źródlanych i stołowych - zalicza się ją do wód mineralnych nisko zmineralizowanych. Dla porównania jedna z popularniejszych wód źródlanych w naszym kraju ma np. 230 miligramów w litrze.

Ale jakie to składniki? Szczecinecka "kranówka" zawiera 71 mg/l kationów wapniowych (wspominana woda źródlana 41), 8 mg/l kationów magnezowych (odpowiednio 5,6), 7 mg/l kationów sodowych (9,6) oraz 296 mg/l anionów wodorowęglanowych (131) i 0,15 mg/l anionów fluorkowych (0,07). - Badania są świeżutkie, zrobiliśmy je specjalnie, aby widzieć, do jakiej grupy można zaklasyfikować naszą wodę - mówi Andrzej Wdowiak.

Księgowi z "wodociągów" policzyli także, że litr wody z kranu kosztuje 0,0033 grosza, a woda butelkowana to wydatek około złotówki. Licząc w metrach sześciennych - "kranówka" kosztuje 3,35 zł, sklepowa około tysiąca. - Skoro w kranie mamy wodę zawierającą te same składniki mineralne, to po co przepłacać? - pytają retorycznie.

- Plany związane z butelkowaniem naszej wody to powrót do projektów z połowy lat 90., gdy z różnych powodów to nie wypaliło - mówi Andrzej Wdowiak. - Dziś może trudniej wejść na rynek, ale z drugiej strony minął okres, gdy Polacy zachłysnęli się słodzonymi napojami gazowanymi znanych marek, nastała moda na zdrowy styl życia, w tym picie wody. Prezes PWiK tłumaczy, że uruchomienie produkcji wymaga sporych nakładów - głównie na promocję - czy wydzielenia ciągu technologicznego w ujęciu wody. Ale firma szuka dodatkowych - nomen omen - źródeł dochodu, bo zużycie wody sprzedawanej w sieci systematycznie spada. - Gdyby udało nam się wejść na rynek wód, to jest szansa, że woda i ścieki będą drożej wolnej - mówi Andrzej Wdowiak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!