Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowe dziąsła

Ilona Stec
Choroby dziąseł mogą doprowadzić nie tylko do utraty zębów, ale także do poważniejszych schorzeń.

Istnieje błędne przekonanie, ze choroby przyzębia określane potocznie parodontozą, dotykają głównie starszych osób. Nic podobnego. Jak twierdzą specjaliści, problemy z dziąsłami ma większość Polaków. Według stomatologów dotyczą one ponad połowy mieszkańców liczących sobie 35 lat i więcej. Zmaga się też z nimi coraz więcej dwudziestolatków. Wypadające zęby są ostatnim stadium choroby dziąseł , dlatego bardzo ważne jest, by jak najwcześniej ją rozpoznać i jak najszybciej zastosować odpowiednią profilaktykę.

Pierwszym symptomem choroby jest krwawienie z dziąseł, często ignorowane. Tymczasem ten właśnie objaw powinien być sygnałem alarmowym. - Na szczęście we wczesnym stadium jest to proces odwracalny. Odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli prawidłowa technika szczotkowania, używanie nici dentystycznej, odpowiednio dobrane pasty (najlepiej z mleczanem glinu) i płyny do płukania ust połączone z regularnymi zabiegami profesjonalnego czyszczenia w gabinecie stomatologicznym, uchronią nas przed chorobą - zapewnia doktor Paweł Fudali, stomatolog z Kliniki Supradent.
Choroby dziąseł są skutkiem bakteryjnej infekcji tkanek otaczających ząb. Jeśli zaniedbujemy obowiązek regularnego szczotkowania albo robimy to niedokładnie, na zębach pojawiają się miękkie złogi w postaci płytki nazębnej. Zawarte w płytce bakterie mnożą się i w wyniku ich działalności tworzą się twarde złogi w postaci kamienia nazębnego o chropowatej powierzchni, do której łatwo przylegają kolejne warstwy bakterii.

Gromadzący się nad dziąsłami kamień zaczyna wdzierać się pod dziąsła, powodując ich zaczerwienie i obrzęk. Pod naporem kamienia dziąsła obniżają się i wokół zębów tworzą się przestrzenie zwane kieszonkami przyzębnymi. To sprzyja przenoszeniu się infekcji na wszystkie tkanki otaczające ząb. Niszczy ona także kość. Zęby tracą w ten sposób swe oparcie, zaczynają się chwiać i wypadać.
Niewłaściwa higiena jamy ustnej to, zdaniem specjalistów, główna przyczyna chorób dziąseł. Sprzyjają im jednak także niektóre choroby - np. cukrzyca, osteoporoza - a ponadto zaburzenia hormonalne, stres, nieleczone wady zgryzu, źle dopasowane korony i protezy. Zagrożeniem dla dziąseł i zębów mogą być również niektóre leki - np. stosowane w leczeniu padaczki, nadciśnienia - oraz nieprawidłowa, uboga w witaminy i minerały dieta, tytoniowy dym. W pewnych przypadkach istotny wpływ na zachorowania może mieć czynnik genetyczny.
Jeśli tylko zaobserwujemy, że podczas mycia zębów krwawią nam dziąsła, natychmiast zacznijmy stosować odpowiednie pasty zapobiegające odkładaniu się płytki nazębnej i zwróćmy szczególną uwagę na sposób szczotkowania zębów - radzą stomatolodzy. Pamiętajmy także, by regularnie usuwać kamień nazębny w gabinecie stomatologicznym. Kiedy zęby zaczną się już mocno chwiać, znak to, że choroba jest w zaawansowanym stadium. W takim przypadku niezbędne jest leczenie specjalistyczne.
Pamiętajmy. Choroby dziąseł nie tylko prowadzą do wypadania zębów, fatalnie wpływają one na cały organizm. Bakterie wywołujące choroby przyzębia, przedostają się do krwi i zakażają inne narządy. Wewnątrz naczyń krwionośnych np. nasilają procesy miażdżycowe, prowadzące do schorzeń układu sercowo - naczyniowego, które mogą zakończyć się zawałem serca albo udarem mózgu. Choroby dziąseł komplikują przebieg cukrzycy i utrudniają jej leczenie, przyspieszają rozwój chorób płuc, negatywnie wpływają też na przebieg ciąży.

A jak najlepiej zapobiegać? Metody nie są skomplikowane. Wystarczy przestrzegać kilku zasad:
- Szczotkować zęby po każdym posiłku.
- Raz na pół roku usuwać kamień nazębny u dentysty.
- Do szczotkowania zębów używać odpowiednich past, zawierających chlorheksydynę o działaniu antybakteryjnym i mleczan glinu, który zmniejsza krwawienie dziąseł, przyspiesza ich gojenie oraz wzmacnia i regeneruje nabłonek jamy ustnej.
- Ograniczyć słodycze i tłuszcze w diecie, jeść więcej produktów zawierających witaminy, minerały.
- Rzucić palenie tytoniu.
- Warto zredukować stres. Zestresowany organizm jest mniej odporny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!