Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie: Chory pod opieką

Ilona Stec [email protected]
W regionie koszalińskim niewiele jest placówek, które zajmują się obłożnie chorymi.
W regionie koszalińskim niewiele jest placówek, które zajmują się obłożnie chorymi. sxc.hu
Opieka nad obłożnie chorym to wielki wysiłek. Co ma zrobić taki opiekun gdy brak mu sił? Gdy rozpaczliwie potrzebuje odpoczynku?

Gdzie jeszcze pomogą?

Gdzie jeszcze pomogą?

Oto inne placówki w regionie, które zapewniają osobom chorym, starszym niepełnosprawnym stacjonarną opiekę.

Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy przy Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie, ul. Niepodległości 44-48

Hospicyjny Zakład Opieki Zdrowotnej "Nasze Hospicjum" w Koszalinie, ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 80

Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej "Patronka" w Szczecinku, ul. Lelewela 11

Ośrodek Pielęgnacyjny "Corda" w Białogardzie, ul. Mickiewicza 6.

Opiekunowie chorych - zwykle udręczeni, przemęczeni ciągłym zajmowaniem się swoimi chorymi i niesprawnymi podopiecznymi - marzą o tym, by ktoś chociaż na jakiś czas odciążył ich, wspomógł w tej opiece, żeby mogli choć na krótko odetchnąć - wyjechać na urlop, odpocząć, zająć się własnym zdrowiem.

W regionie niewiele jest placówek, które zajmują się ludźmi obłożnie chorymi, starymi, niedołężnymi, niezdolnymi do samodzielnego życia. Jeszcze mniej jest takich, które gotowe są zapewnić im fachową opiekę na pewien czas. Zdarza się, że nawet za opłatą niełatwo jest znaleźć odpowiednie miejsce. Rozwiązaniem w takiej sytuacji oddanie chorego pod opiekę nowo otwartego Mieleńskiego Domu Opieki "Piast". Niestety, jest to placówka prywatna i za opiekę trzeba zapłacić.

"Piast" jest jedną z trzech placówek w województwie zachodniopomorskim, które zostały wpisane do rejestru wojewody potwierdzającego uprawnienia do prowadzenia tego typu działalności i spełnienie wymogów określonych w ustawie o pomocy społecznej.

Bardzo ładnie położony - w centrum Mielna, a zarazem w ustronnym sosnowym parku zapewniającym spokój - dysponuje miejscami dla 30 osób. - Mamy wieloletnie doświadczenie w sprawowaniu opieki nad osobami o różnym stopniu sprawności i w różnym wieku - informuje Zofia Król, właścicielka ośrodka.

Do dyspozycji mieszkańców domu są pokoje z łazienkami oraz nowocześnie wyposażone gabinety lekarskie, rehabilitacyjne, fizjoterapeutyczne i sala gimnastyczna. Obiekt i jego otoczenie wyposażone są w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Podopieczni "Piasta" mają zapewnioną opiekę lekarską i pielęgniarską oraz pomoc opiekunów przez całą dobę. Mają także pełne wyżywienie. W razie potrzeby posiłki przygotowywane są według indywidualnych diet .

Oprócz terapii zajęciowej i zajęć rehabilitacyjnych placówka zapewnia im również różne atrakcje w wolnym czasie, a nawet posługę duszpasterską. Ośrodek jest gotów zaopiekować się osobami w różnym wieku, dotkniętymi różnymi schorzeniami. Jedynie pacjenci cierpiący na kliniczne choroby psychiczne muszą, niestety, szukać miejsc w specjalistycznych placówkach.

W "Piaście" można zamieszkać na dłużej i na krótszy czas. Umowy krótkoterminowe zawierane są już nawet na dwutygodniowe pobyty. Opłaty ustalane są indywidualnie, w zależności od potrzeb mieszkańców. Jeśli ktoś jest zupełnie niesprawny, wymaga całkowitej opieki - koszt jego pobytu będzie wyższy. Jeśli osoba jest bardziej samodzielna opłata będzie nieco niższa. Pełna odpłatność za pobyt w "Piaście" wynosi około 2700 złotych miesięcznie.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!