Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie: Światowy Dzień Walki z AIDS

Ilona Stec [email protected]
archiwum
Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS. Elementem tej walki jest kampania skierowana do kobiet w ciąży "Daj szansę swojemu dziecku. Nie daj szansy AIDS".

Gdzie się zbadać

Gdzie się zbadać

Jedyny na Pomorzu Środkowym Punkt Konsultacyjny HIV /AIDS mieści się w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Koszalinie przy ul. Zwycięstwa 136. Czynny jest w każdą środę od godz. 15 do 17.30.

Testy na HIV zlecone przez lekarza - np. opiekującego się kobietą ciężarną - wykonywane są w wielu laboratoriach, m.in. w laboratorium koszalińskiego szpitala.

- Ryzyko transmisji wirusa HIV z matki na dziecko - w przypadku, gdy kobieta nie wie, że jest zakażona - sięga 30 procent. Ryzyko zakażenia dziecka w sytuacji, gdy podjęte zostaną działania profilaktyczne, spada do jednego procenta.

Zastosowanie leczenia antyretrowirusowego i niekarmienie piersią daje niemal stuprocentową szansę na to, że dziecko urodzone przez matkę zakażoną wirusem HIV będzie zdrowe - zwraca uwagę Elżbieta Gruchała, zastępca powiatowego inspektora sanitarnego w Koszalinie. - By leczenie przyniosło efekty, chorobę u dziecka trzeba rozpoznać najpóźniej przed ukończeniem przez nie 3 miesiąca życia.

W Polsce odsetek kobiet wśród osób zakażonych wirusem HIV sięga około 30 procent. Niestety, wciąż zdarzają się przypadki rozpoznania zakażenia u matki dopiero po rozpoznaniu choroby u dziecka. By nie okazało się, że na leczenie malucha jest za późno, kobieta w ciąży lub jeszcze przed planowaną ciążą powinna zrobić sobie test na HIV.

- Zarówno badania, jak i leczenie w przypadku stwierdzenia zakażenia są świadczeniami gwarantowanymi finansowanymi z budżetu państwa. Ważne jest , by osoba prowadzącą ciążę - lekarz albo położna - zaproponowała kobiecie wykonanie takiego testu - mówi Elżbieta Gruchała.

W wielu krajach europejskich testom na HIV poddawanych jest większość ciężarnych kobiet, we Francji jest to obowiązkowe badanie każdej przyszłej mamy. W Polsce wykonuje je zaledwie 10 procent kobiet spodziewających się dziecka. Od 1985 roku stwierdzono w Polsce około 150 zakażeń HIV u dzieci. W 90 procentach przypadków doszło do tego w trakcie ciąży, porodu i karmienia piersią.

Ćwierć wieku walki z AIDS

Ćwierć wieku walki z AIDS

W tym roku minęło ćwierć wieku odkąd świat zaczął zmagać się ze śmiertelną epidemią. W Polsce od 1985 roku do końca czerwca tego roku odnotowano prawie 13 tysięcy przypadków zakażeń HIV i zachorowań na AIDS. 5641 wśród zakażonych, czyli 44 proc. stanowią osoby stosujące dożylnie środki psychoaktywne. Rocznie dochodzi do 600-800 nowych zakażeń. W zeszłym roku wykryto HIV u 689 Polaków. Obecnie leczonych jest prawie 4800 osób. Wśród zakażonych prawie połowę - 47 proc. stanowią - 20-29- latkowie.

"Wiedza ratuje życie" - przypominają epidemiolodzy. Wykrycie zakażenia wirusem HIV pozwala na wdrożenie - także u osób dorosłych - leczenia, które może opóźnić rozwój AIDS. Choroba wciąż, niestety, uchodzi za śmiertelną.
Specjaliści cały czas przestrzegają przed ryzykownymi zachowaniami - przypadkowymi kontaktami seksualnymi, używaniem narkotyków, zwłaszcza drogą dożylną, korzystaniem z zabiegów kosmetycznych (np. przekłuwania uszu) czy robieniem tatuażu w podejrzanych, nieprzystosowanych do tego miejscach. Zachęcają też osoby, które ryzykowne zachowania, mogące zakończyć się zakażeniem wirusem HIV, mają już na swoim koncie, by zgłaszały się do punktów konsultacyjnych HIV / AIDS, gdzie bezpłatnie i anonimowo można porozmawiać z lekarzem i zrobić sobie test wykrywający obecność wirusa.
Takich punktów jest w Polsce ponad 20. Jak się szacuje w Polsce jest o25 - 35 tysięcy osób z HIV i AIDS.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!