Nasza Loteria

"Zdrowie w czasie pandemii", część 7. NFZ informuje o nowej siedzibie w Koszalinie i prawie dotyczącym dokumentacji medycznej

Bogna Skarul
Bogna Skarul
W związku z pytaniami pacjentów dotyczącymi udostępniania dokumentacji medycznej, Zachodniopomorski Oddział NFZ wyjaśnia kto i w jakiej sytuacji może otrzymać dokumenty medyczne.

Podmiot udzielający świadczeń opieki zdrowotnej ma obowiązek prowadzić dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych w tym zakładzie oraz zapewnić ochronę zawartych w tej dokumentacji danych.

Kiedy można udostępnić dokumentację

Dokumentacja medyczna jest udostępniana w różnych przypadkach.

Można ją udostępnić do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych. Można ją też podać przez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku, a także przez wydanie oryginału za potwierdzeniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych. Można też ją udostępnić za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej albo też na informatycznym nośniku danych.

Udostępnianie po raz pierwszy nieodpłatne

Zgodnie z Ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, udostępnienie dokumentacji medycznej w żądanym zakresie po raz pierwszy jest nieodpłatne.

Za kolejne podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych może pobrać stosowną opłatę, określoną w Ustawie:

 • ok. 35 gr za jedną stronę kopii lub wydruku;
 • ok. 10,05 zł za 1 stronę wyciągu albo odpisu;
 • ok. 2,01 zł za dokumentację medyczną na informatycznym nośniku danych.

Niedopuszczalne jest pobieranie dodatkowych opłat, np. za przygotowanie dokumentacji medycznej do udostępnienia (zwana opłatą „manipulacyjna” lub „administracyjną”).

Możliwe jest pobranie opłaty związanej z wysyłką dokumentacji pocztą. Jej wysokość nie może być jednak wyższa niż koszt poniesiony przez podmiot, zgodnie z cennikiem operatora pocztowego.

Wzór nie jest jednolity, a pacjent nie musi się tłumaczyć

Wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej ma zawierać wymagane dane, ale jego wzór nie jest określony. Niedopuszczalne jest, by podmiot leczniczy uznawał wprowadzony przez siebie wzór wniosku za obowiązujący.

Poza tym pacjent nie musi wskazywać celu, w jakim jest mu potrzebna dokumentacja medyczna.

Podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych są obowiązane udostępnić dokumentację medyczną osobie posiadającej upoważnienie od pacjenta złożone w innym podmiocie (jeżeli to upoważnienie nie dotyczy konkretnego podmiotu, w którym zostało złożone).

Uwaga, nowa siedziba

Delegatura Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ w Koszalinie przeprowadza się z ul. Konstytucji 3 Maja na ul. Andersa 34. W nowym miejscu Delegatura ZOW NFZ będzie 21 grudnia br. ale remont pomieszczeń i dostosowywanie ich do potrzeb Narodowego Funduszu Zdrowia oraz jego klientów potrwa do kwietnia 2021 roku.

Warto jednak czekać, bo w nowej siedzibie będzie większa sala obsługi, przystosowana także do potrzeb osób z niepełnosprawno-ściami, znajdzie się tam kącik małego klienta i pokój dla mamy z dzieckiem, osobne stanowisko do obsługi przedstawicieli przychodni i szpitali oraz parking i winda dla osób niepełnosprawnych.

Nowa siedziba Delegatury Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia będzie się mieścić w budynku Delegatury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, wraz z innymi ważnymi dla obywateli urzędami i organizacjami.

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 1:

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 2:

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 3:

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 4:

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 5:

"Zdrowie w czasie pandemii", cz. 6:

RAPORT:

zachodniopomorskie
 • Zakażonych221 363
  + 1 725
 • Zmarło4 099
  + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
 • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
 • Zmarło:+33(105 194)
 • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Zdrowie w czasie pandemii", część 7. NFZ informuje o nowej siedzibie w Koszalinie i prawie dotyczącym dokumentacji medycznej - Głos Szczeciński