Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZEC w Białogardzie: Ciepło na sprzedaż

Jakub Roszkowski [email protected]
Pieniądze ze sprzedaży udziałów w ZEC miasto chce wykorzystać na poprawę miejskiej infrastruktury, m.in. budowę nowych dróg.
Pieniądze ze sprzedaży udziałów w ZEC miasto chce wykorzystać na poprawę miejskiej infrastruktury, m.in. budowę nowych dróg. Radosław Brzostek
Czterech chętnych złożyło oferty na wykup od miasta 70 procent udziałów w Zakładzie Energetyki Cieplnej.

Do końca roku okaże się, kto i za ile przejmie władzę w tej spółce.

ZEC w Białogardzie jest w tej chwili spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, ale 70 procent udziałów w niej ma miasto. Pozostałe 30 procent jest w ręku prywatnej firmy. Spółka zatrudnia około 20 osób, zarządza kotłowniami w mieście, dostarcza ciepło.

- Ceny ciepła są jednak ściśle regulowane, więc sprzedaż naszych udziałów nie będzie miała wpływu na wysokość rachunków dla odbiorców tego ciepła - zapewnia już na wstępie Krzysztof Bagiński, burmistrz Białogardu.

Wyjaśnia, że miasto chce pozbyć się udziałów w ZEC, by móc wykorzystać pieniądze, które w tej chwili są zamrożone w spółce. Ile pieniędzy wchodzi w grę? - Jesteśmy dopiero przed negocjacjami. Ale liczę na kilka milionów - odpowiada burmistrz.

Oferty na wykup udziałów w ZEC od miasta chętni musieli złożyć do minionego piątku. Do wzięcia było tysiąc udziałów o wartości nominalnej 3.000 zł każdy. Teoretycznie więc trzeba za nie zapłacić 3 miliony złotych. Ile jednak dokładnie zapłaci kontrahent - a musi wykupić cały pakiet udziałów - ustalone zostanie w negocjacjach. Te potrwają nawet kilka miesięcy. Miasto chce m.in. wypracować odpowiedni pakiet socjalny dla pracowników spółki, ustalić ostateczną cenę, dowiedzieć się jakie propozycje dla ZEC ma do zaoferowania potencjalny, nowy właściciel.

- Pomysłów na zarządzanie taką spółką jest dużo, to jednak od nowego właściciela będzie zależało co dokładnie będą chcieli zrobić - mówi burmistrz. Przypomina, że w innych miasta w Polsce, w których już taka operacja się powiodła, spółki cieplne modernizowały, w ramach unijnych dotacji, swoje kotłownie, a następnie wykorzystywały nadmiary wyprodukowanego ciepła do wytwarzania energii elektrycznej.

- To jednak tylko przykłady, w tej chwili nie wiem co dokładnie zaproponują nasi kontrahenci - zaznacza burmistrz. Jest jednak zadowolony, że zgłosiło się aż czterech oferentów. Kilka lat temu, gdy miasto po raz pierwszy ogłosiło negocjacje w sprawie sprzedaży ZEC, nie zgłosił się żaden chętny.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera