Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zegar wyborczy tyka. Prawie 200 komitetów lokalnych zgłosiło się do rejestracji

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Kampania wyborcza potrwa do 19 października, do północy. Wybory samorządowe 2018 odbędą się w niedzielę, 21 października (w godzinach 7 - 21). II tura odbędzie się 4 listopada
Kampania wyborcza potrwa do 19 października, do północy. Wybory samorządowe 2018 odbędą się w niedzielę, 21 października (w godzinach 7 - 21). II tura odbędzie się 4 listopada Radek Koleśnik
Upłynął termin rejestracji komitetów wyborczych. W koszalińskim Biurze Wyborczym zgłosiło się ich blisko 200. To znacznie mniej niż w poprzednich latach, gdy rejestrowało się 300, a nawet 400 komitetów.

Taki znaczny spadek liczby komitetów lokalnych może wynikać m.in. z faktu, że w wielu gminach kandydaci na włodarzy czy na radnych startują z list partyjnych, a partie z kolei mają zarejestrowane swoje komitety centralnie, przez Państwową Komisję Wyborczą.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO! DOŁĄCZ DO NASZEGO WYDARZENIA DOTYCZĄCEGO WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH!

„Aktywny Samorząd”, „Nasza Gmina”, „Sami swoi”, „W jedności siła” czy „Można więcej” - to tylko niektóre z przykładów nazw 198 komitetów wyborczych wyborców, które trafiły do rejestru w Koszalinie.

- System tak działa, że od razu podczas rejestracji „wyłapywał” sytuacje, gdy nazwy były dublowane. Wówczas zgłaszający musieli dokonywać korekty, nie może być bowiem dwóch komitetów o tej samej nazwie - wyjaśnia Elżbieta Radomska, dyrektorka koszalińskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Niektórzy zdziwieni byli, że nie można zgłosić komitetu tylko po to, by zgłosić wyłącznie swojego kandydata np. na wójta - mówi Elżbieta Radomska.

- Pytali, czy można zbierać podpisy poparcia dla kandydata na wójta, by go zarejestrować. Nie ma takiej możliwości. Zgodnie z przepisami trzeba przygotować listę kandydatów na radnych, zebrać odpowiednią liczbę podpisów poparcia pod listą kandydatów na radnych w poszczególnych okręgach wyborczych w danej gminie i zarejestrować ją w przynajmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Następnym krokiem jest zarejestrowanie kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta. Taka jest procedura.

W gminach do 20 tys. mieszkańców, gdzie w każdym okręgu zgłasza się po 1 kandydacie na radnego, musi go poprzeć swoim podpisem pod listą minimum 25 osób. W miastach powyżej 20 tys. mieszkańców - w naszym regionie to Białogard, Kołobrzeg, Szczecinek, Wałcz, Choszczno - potrzeba 150 podpisów pod każdą listą. W Koszalinie, gdzie jest pięć okręgów wyborczych - po 200 podpisów poparcia dla kandydatów na radnych.

Według kalendarza wyborczego do 17 września, do północy, należy zgłaszać terytorialnym komisjom wyborczym listy kandydatów na radnych w wyborach do rad gmin, powiatów, sejmików województw. Natomiast 26 września (o północy) mija termin na zgłaszanie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Zobacz także Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo