Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zespół muzyki cerkiewnej Oktoich wystąpi w koszalińskiej katedrze i pięciu kościołach w regionie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Chór Oktoich prowadzi od początku ks. protojerej Grzegorz Cebulski, członek Kapituły Polskiej  Nagrody Fonograficznej „Fryderyki”.
Chór Oktoich prowadzi od początku ks. protojerej Grzegorz Cebulski, członek Kapituły Polskiej Nagrody Fonograficznej „Fryderyki”. Fot. Mat. prasowe
W ramach tegorocznego 54. Międzynarodowego Festiwalu Organowego w koszalińskiej katedrze odbędą się jeszcze trzy koncerty. W piątek, 14 sierpnia, wystąpi zespół muzyki cerkiewnej Oktoich. Chór wystąpi też m.in. w Darłowie i Sarbinowie.

Śpiew chóru ostatnio w Koszalinie rozbrzmiewał w 2018 r. w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Oktoich powstał w 1991 roku. Dziś jest to Chór Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego i cywilno-wojskowej parafii św. św. Cyryla i Metodego Garnizonu Wrocław. Zespół dał ok. 800 koncertów w Polsce i w renomowanych salach koncertowych i filharmonicznych Moskwy, Londynu, Brukseli, Budapesztu, Tbilisi, Kiszyniowa, Bukaresztu, Pragi oraz katedr Berlina, Monachium, Hanoweru i Francji.
W 2002 roku chór został zaproszony przez zespół Golec uOrkiestrę do nagrania płyty „Kilo herce prosto w serce”. W 2009 roku nagrał wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojsk Lądowych płytę o tematyce patriotyczno-wojskowej „Bo wolność Krzyżami się mierzy”.

Od tego też roku zespół występuje z głosami żeńskimi.

6 lat temu Oktoich wydał album „ Panichida Grunwaldzka - Nabożeństwo żałobne za poległe rycerstwo i wojów”. Utwór ten chórzyści wykonują w XV wiecznej polszczyźnie.

Artyści zostali odznaczeni przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także MON-u i Stowarzyszeń Kombatanckich medalami „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i „Pro Memoria” „Zasłużony dla Obronności Kraju”.

Podczas piątkowego koncertu za organami zasiądzie Karol Gołębiewski. W jego wykonaniu w pierwszej części koncertu będzie można usłyszeć Preludium i fugę G-dur BWV 541 Johanna Sebastiana Bacha oraz utwór, który skomponował Julius Reubke – Sonatę c-moll (na temat Psalmu nr 94).

Program drugiej części koncertu: Anonim XV w. - „Królu Niebieski, Pocieszycielu” - hymn do Ducha Świętego; Artem Wedel - „Zmartwychwstania dzień!” - kanon paschalny Świętego Jana Damasceńskiego; Metropolita Jonatan (Jeletskich) - „Błogosławieni, których wybrałeś”; Aleksander Frunza - „Wielbi dusza moja Pana”; Ławra Kijowsko-Pieczerska - „Objęcia ojcowskie”; „Tobą raduje się wszelkie stworzenie” - śpiew grecki; Patriarcha Gruzji Eliasz II – „Kyrie eleison”; Muzyka monasteru Piuchtickiego - „Rozdzielili między siebie moje szaty”; hymn z Pasji wg Świętego Mateusza; „Ciało Chrystusa przyjmijcie”; „W królestwie Twoim pamiętaj o nas, Panie”.

Koncert w koszalińskiej katedrze rozpocznie się w piątek, 14 sierpnia, o godz. 19.15. Bilety kosztują 18 zł (ulgowe – 15 zł), a kupić je można w kasie Filharmonii Koszalińskiej przy ul. Piastowskiej (w dni powszednie w godz. 11-15) oraz przez stronę www.kupbilecik.pl.

W sobotę, 15 sierpnia, o godz. 19 Oktoich wystąpi w kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bobolicach, a w niedzielę, 16 sierpnia, o godz. 19.45 w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu Morskim. Chór będzie koncertować również w Tychowie w kościele p.w. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych (poniedziałek, 17 sierpnia, godz. 19), w Sarbinowie w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP (wtorek, 18 sierpnia, godz. 20.20) i w Darłowie w kościele p.w. św. Gertrudy (środa, 19 sierpnia, godz. 19.15). Wstęp na te koncerty będzie bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera