MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zespół Ten Dollars w Archiwum Państwowym. Rock z Koszalina zarchiwizowany dla następnych pokoleń

Mariusz Rodziewicz
Mariusz Rodziewicz
Jacek Czubak (w środku) podczas spotkania w Archiwum Państwowym z Katarzyną Królczyk i Robertem Boruckim
Jacek Czubak (w środku) podczas spotkania w Archiwum Państwowym z Katarzyną Królczyk i Robertem Boruckim Radek Koleśnik
Wielu mieszkańców Koszalina, fanów muzyki rockowej z lat 80-tych na pewno doskonale pamięta zespół Ten Dollars. Materiały z nim związane trafiły do koszalińskiego Archiwum Państwowego i dostęp do nich będą miały obecne i przyszłe pokolenia.

- Dzisiaj spotkało mnie piękne wyróżnienie. W zasadzie dopełniło się moje przejście do historii mojego miasta Koszalina. Dobiegły końca prace związane z archiwizacją mojej przeszłości muzycznej. Dzięki Archiwum Państwowemu w Koszalinie, w jego zbiorach, znalazła się dokumentacja mojej muzycznej przygody m. in. z zespołami Ten Dollars i Coda - stwierdził koszaliński muzyk Jacek Czubak po spotkaniu z dyrektor koszalińskiego Archiwum Katarzyną Królczyk i kustoszem Robertem Boruckim.

Do spotkania doszło w zeszłym tygodniu, a już wkrótce w Archiwum Państwowym w Koszalinie będzie się można zapoznać z przekazanymi materiałami. Składają się na nie m. in. pisma, dokumenty, wycinki prasowe, zdjęcia, materiały filmowe, nagrania audio związane z dwoma zespołami, w których grał Jacek Czubak - Ten Dollars i Coda. Szczególnie ten pierwszy zespół powinien być znany fanom rocka z Koszalina i nie tylko, bowiem w latach 80-tych grupa ta wystąpiła na Festiwalu Muzyków Rockowych Jarocin ’87, czy Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w Warszawie.

- Największy sukces to wygranie kilku eliminacji i zakwalifikowanie się do „Złotej dziesiątki” Finału Ogólnopolskiego Młodzieżowego Przeglądu Piosenki we Wrocławiu. Nagrodą był udział w koncercie „Debiuty” na Krajowym Festiwalu Piosenki w Opolu w 1989 roku - wykonaliśmy wtedy utwór „Wybrzeże Kości Słoniowej” - wspominał Jacek Czubak, który w przeszłości udzielał się także w zespołach Błysk (lata 70-te), Zamach Stanu (lata 80-te) i 100gram (lata 2000). Pojedyncze utwory tych zespołów także już zostały zarchiwizowane w koszalińskim Archiwum Państwowym, ponieważ znalazły się na przekazanych tej instytucji czterech częściach składanki „Z archiwum koszalińskiego rocka”.

Przypomnijmy, to zbiór kilkudziesięciu utworów nie istniejących już lokalnych zespołów od końca lat 70-tych XX wieku do współczesności.

Dyrektor AP podkreśla, że różnego typu materiały związane z historią Koszalina i regionu przekazywane przez mieszkańców wzbogacają zasoby instytucji.

- Archiwum Państwowe w Koszalinie od lat gromadzi materiały związane z historią miasta i regionu. Dokumenty, które tu trafiają pochodzą nie tylko z urzędów, ale również od osób prywatnych - mówi Katarzyna Królczyk. - Materiałem archiwalnym mogą być m.in. zdjęcia, dokumenty, mapy, plany, nagrania dźwiękowe, czy filmowe. Tak naprawdę to informacja jest ważna, a nie nośnik, na jakim została utrwalona.

Koszalińskie Archiwum zachęca więc do przekazywania dokumentów z rodzinnych archiwów, szczególnie tych które dokumentują historię Polski, regionu, czy Koszalina. - Ostatnio aktywnie realizujemy trzy projekty. Dwa ogólnopolskie: „Archiwa Rodzinne Niepodległej” i „Archiwum Pandemii A.D. 2020” oraz lokalny „Kronika Pioniera” - dodaje dyrektor AP.

- W każdym z nich zachęcamy do przekazywania pamiątek z rodzinnych archiwów. Wszyscy tworzymy historię i wszyscy jesteśmy jej częścią. Jak brzmi motto Narodowego Archiwum Cyfrowego „Każde zdjęcie ma swoją historię, niektóre historie mają swoje zdjęcia”. Przekazując materiały do Archiwum Państwowego, zabezpieczamy je przed zniszczeniem, a historie przed zapomnieniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński