Zgasły zapałki

  Cezary Sołowij cezary.solowij@gk24.pl

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Nawet związkowcy z "Solidarności” nic nie wiedzieli o postawieniu zakładu w stan upadłości.

  Nawet związkowcy z "Solidarności” nic nie wiedzieli o postawieniu zakładu w stan upadłości. ©Radek Koleśnik

  Los fabryki zapałek "Polmatch" i blisko 70 zatrudnionych w niej osób wydaje się przesądzony.
  Nawet związkowcy z "Solidarności” nic nie wiedzieli o postawieniu zakładu w stan upadłości.

  Nawet związkowcy z "Solidarności” nic nie wiedzieli o postawieniu zakładu w stan upadłości. ©Radek Koleśnik

  Do sądu trafił wniosek o upadłość. Nikt nie poinformował o tym pracowników. Dowiedzieli się od nas.

  Dzisiaj w Sianowie wicewojewoda Marcin Sychowski wraz z miejscowym samorządem zastanawiać się będą, jak pomóc pracownikom. - Upadłość nie oznacza jeszcze zamknięcia zakładu. Będziemy się starali dogadać z wierzycielami i dalej pracować - uspokaja wicewojewoda, reprezentujący skarb państwa, właściciela zakładu.

  Wniosek o upadłość "Polmatchu" zakłada możliwość zawarcia układu z wierzycielami. Nikt jednak nie wierzy w taki optymistyczny scenariusz. W zakładzie stanęły maszyny, pracowników wysłano na urlopy. Na urlop poszła także zarządca komisaryczny Ewa Liszka-Gęsior, nie informując załogi o sytuacji fabryki.

  To koniec
  Część pracowników wykorzystuje urlopy wypoczynkowe, pozostali mają płacone postojowe - około 60 procent pensji. - Pani komisarz poszła na urlop, nas też wysłała i nawet nie powiedziała, że coś takiego szykuje. Zupełnie się z nami nie liczy.

  Jak ją pytaliśmy, co się dzieje i co robi, żeby zakład zaczął wychodzić na prostą, to mówiła, żebyśmy pracowali, a jej zostawili resztę. Będzie lepiej - bez przerwy powtarzała - macha ręką Ryszard Modliński, szef zakładowej "Solidarności".
  Samorząd gminny też liczył, że zakład wygrzebie się z kłopotów. "Zapałki" są winne gminie ponad 350 tys. zł za podatki od nieruchomości.

  Gmina nie windykowała długu, licząc, że uratuje w ten sposób miejsca pracy. "Zapałki" są jednym z dwóch największych pracodawców w gminie.

  Nie uratowali zakładu
  Metoda na uratowanie fabryki była prosta: zwiększyć sprzedaż i wzbogacić asortyment. Próbowano także dogadać się z potentatem na rynku zapałczanym, ZPZ Czechowice, aby przejął zakład. Bezskutecznie. Sianowskie wyroby przegrywały ceną z czechowickimi i tymi importowanymi ze Wschodu.

  Od marca gwałtownie spadały zamówienia. Ostatnio jeden z kontrahentów wstrzymał dostawy tektury na opakowania, żądając przedpłaty. Koło się zamknęło: nie produkowali, nie sprzedawali i dlatego nie mieli pieniędzy na dalszą działalność. - Przepracowałyśmy tu ponad 30 lat. I kto teraz nas przyjmie w wieku ponad 50 lat? - zastanawia się Zdzisława Szulc, jedna z pracownic.

  Pomysłem na wyjście z kryzysu miało być też zmniejszenie kosztów. Usiłowano sprzedać niewykorzystywane grunty i budynki - w sumie prawie 3,5 hektara, za ponad milion złotych. W ten sposób chciano zlikwidować dług. Z siedmiu działek sprzedano dwie, a do kasy gminy wpłacono... 12 tys. złotych.

  Bez pieniędzy

  W tej chwili pracownicy czekają na pensje. Zgodnie z regulaminem pracy, termin wypłaty to 15 lipca. Kobiety przy produkcji zarabiały średnio po 750 zł na rękę. W ostatnich miesiącach nawet taką wypłatę otrzymywali w ratach lub z opóźnieniem. - Załoga ma stawić się do pracy 16 lipca. Ale skoro nie ma tektury, to i pracy nie będzie. W poniedziałek mamy nadzieję spotkać się z panią komisarz. Ciekawe co nam powie? - zastanawia się przewodniczący zapałczanej "Solidarności".

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Koszalina

  Wideo z Koszalina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  Pół roku za pół ceny! Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłosuj na najlepszego sportowca!

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Zgłosuj na najlepszego sportowca!

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów

  ŚWIĄTECZNE GWIAZDECZKI Głosowanie zakończone, przedstawiamy laureatów