Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziemniak w salonie i pod strzechą

Joanna Boroń
Przestańcie kupować po prostu ziemniaki. Szukajcie konkretnych typów ziemniaka i gatunków. Szybko przekonacie się, że warto. To najważniejsza lekcja jaką wyniosłam z warsztatów ziemniaczanych, które prowadził w podkoszalińskim Nosowie Artur Moroz, szef kuchni restauracji Bulaj.

Kiszka kaszubska

Przygotowanie kiszki wymaga odrobiny wprawy, ale - pocieszam - jak nam nie wyjdzie najtrudniejsze, czyli nadziewanie, zawsze można z niej zrobić pyszne placki.
ziemniaki z gatunku tych mączystych - około kilograma
boczek - 300 gram
dwie cebule
dwa jajka
kilka łyżek mąki, albo kaszy manny
pieprz czarny
sól
majeranek
jelita wieprzowe (około 1,5 metra)

Ziemniaki przygotowujemy jak na placki, czyli trzemy na drobnej tarce (albo wyręczamy się odpowiednim robotem). Smażymy skwarki z boczku, rumienimy cebulę. Łączymy składniki i energicznie mieszamy. Masa powinna przypominać masę na placki ziemniaczana. Koniecznie przeprowadzamy próbę smaku, czyli smażymy placka, którego oczywiście jemy. Jak trzeba doprawiamy (zwykle trzeba).
Czas na nadziewanie. Jeśli mamy maszynkę - świetnie. Jeśli nie potrzebujemy obciętej plastikowej butelki. Na nadziewamy przepłukane flaki. Delikatnie napełniamy masą. Kiszka nie może być za mocno wypchana, bo będzie pękać.
Pieczemy na naoliwionej blaszce około 40 minut. Jemy z wielkim smakiem!

Powałki, czyli racuchy ziemniaczane

Rewelacyjne danie. Zdecydowanie wejdzie do mojego ziemniaczanego repertuaru. Powałki to był dawniej sposób na wykorzystanie ziemniaków, które zostały z obiadu. My wykorzystaliśmy do nich specjalnie ugotowane ziemniaki typu C, czyli mączyste.
kilogram ziemniaków mączystych
około 400 gram maki pszennej
dwa jajka
100 gram drożdży z odrobiną cukru
sól do smaku
dodatki - zioła, przyprawy, skwarki
Ziemniaki przeciskamy przez praskę. Dodajemy pozostałe składniki. Zagniatamy ciasto, jeśli trzeba podsypując mąką. Lepimy płaskie placuszki. Możemy je posypać skwarkami , kminkiem (gorąco polecam). Wstawiamy do piekarnika i pieczemy przez około 20 minut. Powinny urosnąć i pięknie się zazłocić.
Rewelacyjne na ciepło, a jeszcze chyba lepsze na zimno. Można jeść same, albo z sosem.

Szlachcice - pierogi ziemniaczane

To było największe zaskoczenie - delikatne ciasto pierogowe i ziemniaczane nadzienie. Taki mariaż - bardzo udany - pieroga z ziemniaczanym plackiem.
ciasto na pierogi (według sprawdzonej receptury)
kg ziemniaków,
cebula,
sól, pieprz,
zielona pietruszka lub zioła takie jakie lubimy.
opcjonalnie skwarki, przesmażona kiełbaska drobno pokrojona.

Ziemniaki musimy zetrzeć na tarce tak jak na placki ziemniaczane. Cebulę należy pokroić w kostkę i przesmażyć. Do tego dodać starte ziemniaki i usmażyć.
Powstanie z tego masa przypominająca niedopieczone placki ziemniaczane. Jak ktoś lubi może na tym etapie dodać skwarki, przesmażoną, pokrojoną kiełbaskę. Całość doprawić do smaku ulubionymi ziołami na przykład majerankiem, albo mieszanką ziół prowansalskich.
Tak przygotowanym farszem, gdy lekko przestygnie, możemy nadziać pierogi, albo zawinąć w cienko rozwałkowane ciasto i pokroić. Gotujemy chwilę i podajemy - najlepiej z masłem, albo przyrumienioną cebulą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!