Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziomkowie oddają pamiątki o muzeum w Szczecinku. Ich własne zamknięto [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Dyrektor Ireneusz Markanicz pokazuje tabliczkę ze zlikwidowanego Heimatmuseum w Eutin
Dyrektor Ireneusz Markanicz pokazuje tabliczkę ze zlikwidowanego Heimatmuseum w Eutin Rajmund Wełnic, Muzeum Regionalne Szczecinek
Kilkadziesiąt cennych eksponatów ze zlikwidowanego muzeum ziomkostwa w Eutin w Niemczech trafiło właśnie do Szczecinka.

Na zamknięcie Heimatmuseum w Eutin w landzie Szlezwik zanosiło się od kilku lat – placówka prowadzona przez ziomków – dawnych mieszkańców powiatu szczecineckiego- zajmowała dwa piętra w dawnej zamkowej stajni zamku w Eutin należące do miasta. Finanse także zapewniał samorząd i malejące datki sponsorów. Miasto – widząc niknące zainteresowanie zwiedzających i mając swoje plany – dało ziomkom czas do końca sierpnia 2018 roku na opuszczenie muzeum i znalezienia miejsca na kolekcję.

- Problem narastał od lat, muzeum było czynne tylko jeden dzień w tygodniu, i to tylko w sezonie, w innych terminach trzeba było się umawiać telefonicznie, bo pani oprowadzająca po muzeum nawet nie mieszka w Eutin – Łukasz Chmielewski, twórca portalu szczecinek.org poświęconego dziejom Szczecinka, mówił nam prawie rok temu, że cała działalność Heimat Museum opierała się na społecznym zaangażowaniu ziomków. A tych ubywa, pałeczkę przejmują ich potomkowie, ale oni są coraz mniej zainteresowani bieżącą działalnością muzeum.

Ostatecznie muzeum zamknięto. – Nam przekazano kilkadziesiąt pamiątek: zdjęć, obrazów, makiet, książek i różnych przedmiotów – mówi Ireneusz Markanicz, szef Muzeum Regionalnego w Szczecinku. – To tylko część zbiorów, sporo rzeczy trafiło do innych instytucji: muzeów, archiwum, niektóre odebrali właściciele lub ich potomkowie. My cieszymy się z tego co otrzymaliśmy, bo są to rzeczy związane ze Szczecinkiem i okolicami. Kilka eksponatów dostaniemy jeszcze w maju przyszłego roku podczas oficjalnej uroczystości.

Szczecineccy muzealnicy nie planują specjalnej wystawy z darami z Niemiec, ale zbiory będą pokazane podczas tradycyjnej ekspozycji z nowymi nabytkami.

Muzeum w Eutin było kopalnią wiedzy o powiecie Neustettin. Były tu tak cenne eksponaty, jak np. oryginalny klucz do kościoła św. Mikołaja, ale i rodzinne pamiątki, często ocalone cudem w czasie ucieczki przed Rosjanami w zimie 1945 roku.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!