Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Złamana noga, zatrucie, a może wysoka gorączka? Gdzie szukać pomocy w Koszalinie

Joanna Boroń
archiwum
Choroba, wypadki nie biorą pod uwagę kalendarza. Bywa, że los się od nas odwraca i choroba, albo pech atakuje dny najmniej się tego spodziewamy.

Gdzie udać się możemy gdy nasze zdrowie się nagle pogorszy? Jakie są nasze prawa?

SOR
Wiele osób wybiera Szpitalny Oddział Ratunkowy, czyli SOR. Pokutuje przekonanie, że to jest miejsce, w którym można prosić o pomoc. Tymczasem to zgodnie z przepisami oddział, który pomocy udziela w sytuacjach, gdy życie pacjenta jest zagrożone. Tak zwany stan nagły polega na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu, uszkodzenie ciała czy też utrata życia. Takie objawy to np.: napad drgawek, nagły silny ból brzucha, krwawienie z przewodu pokarmowego, silne krwawienie z dróg rodnych lub dróg moczowych, uraz lub zatrucie. Stan ten wymaga podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych oraz leczenia. Ocena, czy w danej sytuacji u pacjenta wystąpił stan nagły, należy wyłącznie do lekarza udzielającego świadczenia zdrowotnego.
Niestety, co pokazują statystyki ( około 80 procent) pacjentów, którzy na SOR trafiają, powinno się udać do pomocy doraźnej, albo lekarza pierwszego kontaktu, czy specjalisty.

Bywa że dla pacjenta sytuacją wymagając wyprawy na SOR jest np. fakt, że zapomniał lekarza poprosić o receptę na przyjmowany regularnie lek, albo potrzeba wykonania badań specjalistycznych, na które normalnie trzeba czekać miesiącami. Takich chorych personel SORu ma prawo odesłać - do ich lekarzy pierwszego kontaktu, albo do pomocy doraźnej.

POMOC doraźna
Każdy pacjent posiadający ubezpieczenie zdrowotne, który w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia nie ma możliwości skorzystania z wizyty lekarskiej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Z tej formy pomocy pacjent może także skorzystać w sytuacji, gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na jego stan zdrowia. Z pomocy w poradni nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjenci mogą korzystać od poniedziałku do piątku w godz. od 18.00 do godz. 8.00 rano następnego dnia oraz przez całą dobę w soboty, niedziele, dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy. W Koszalinie na mocy kontraktu z Narodowym funduszem Zdrowia, taką pomoc doraźną uzyskamy w Poliklinice przy ulicy Szpitalnej.

Ambulatorium okulistyczne
Gdy mamy problem z oczami udać powinniśmy się do koszalińskiego szpitala na oddział okulistyczny. Tam przy oddziale funkcjonuje ambulatorium, które w wyznaczonych godzinach przyjmuje chorych (by się upewnić czy uzyskamy pomoc należy zadzwonić na numer 94 34 88 400).

Stomatolog
Niestety od lat w Koszalinie nie można liczyć na nagłą pomoc w przypadku problemów stomatologicznych. Gdy ból jest nie do wytrzymania o pomoc prosić można lekarza opieki doraźnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koszalin.naszemiasto.pl Nasze Miasto