MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złocieniec: Aby szkoły kosztowały mniej

Krzysztof Bednarek [email protected]
W budynku Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum nr 2 uczniowie korzystają z tej samej świetlicy, stołówki i spotykają się na wspólnych dla obu szkół korytarzach.
W budynku Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum nr 2 uczniowie korzystają z tej samej świetlicy, stołówki i spotykają się na wspólnych dla obu szkół korytarzach. Krzysztof Bednarek
Od kilku dni tematem numer jeden w mieście jest reorganizacja szkół. W kwietniu odbędzie się nadzwyczajna sesja rady poświęcona temu tematowi.

W tym roku utrzymanie gminnych szkół będzie kosztowało 10 mln złotych. 30 procent tej kwoty gmina będzie musiała wydać z własnych dochodów. Pozostałą część pokryje subwencja oświatowa.
Burmistrz Złocieńca Waldemar Włodarczyk doszedł do wniosku, że trzeba poszukać oszczędności w oświacie, ale bez stosowania drastycznych rozwiązań takich jak likwidacja szkół.

W Złocieńcu są trzy szkoły podstawowe i dwa gimnazja. Burmistrz zaproponował, żeby utworzyć dwa zespoły szkół. Zespół nr 1, w skład którego weszłyby Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum nr 1 oraz Zespół nr 2 - z Gimnazjum nr 2 i Szkołą Podstawową nr 3. Szkoła Podstawowa nr 2 pozostałaby bez zmian.
- W obu przypadkach gimnazjum i szkoła podstawowa i tak są w jednym budynku. Dzieci i ich rodzice nie odczują zmian związanych z powołaniem zespołów szkół. Każde dziecko będzie chodziło do szkoły tam, gdzie do tej pory. Za to gmina zaoszczędzi na tych zmianach około 600 tys. zł rocznie - powiedział nam burmistrz Włodarczyk.

Skąd te oszczędności? Po utworzeniu zespołów szkół będzie mniej etatów. Zmniejszy się liczba dyrektorów, sekretarek, pedagogów szkolnych. W Zespole nr 1 zamiast dwóch bibliotek i świetlic osobnych dla podstawówki i gimnazjum, będzie jedna wspólna dla obu szkół mieszczących się w jednym budynku.
W sprawie proponowanych przez burmistrza zmian odbyły się już dwa zebrania. W Szkole Podstawowej nr 3 rodzice i nauczyciele nie zgłosili zastrzeżeń. Dyrektor Gimnazjum nr 2 Zbigniew Buczek jest zdania, że jego szkoła kosztuje gminę najmniej ze wszystkich szkół, i że nie powinno zmieniać się tego, co już się sprawdziło. Przeciwna planowanym zmianom jest również dyrektorka Iwona Misiun-Bednarska i grono pedagogiczne ze Szkoły Podstawowej nr 1.

- Nauczycielom i rodzicom trudno jest cieszyć się z tego, że stracimy autonomię i samodzielność - powiedziała nam Iwona Misiun-Bednarska. - Przez ostatnie 10 lat wypracowaliśmy sobie pewien styl pracy i dobrą opinię w środowisku. Nasi uczniowie osiągają coraz lepsze wyniki w nauce. Poza tym jesteśmy największą szkołą w gminie Złocieniec. Połączenie nas z drugą dużą szkołą, jaką jest gimnazjum, nie jest według mnie dobrym pomysłem. Można zlikwidować bibliotekę, zrobić jedną świetlicę dla dzieci 6-letnich i o 10 lat starszych od nich kolegów z Gimnazjum. Można zmniejszyć liczbę pedagogów. Zastanawiam się tylko, czy nie odbije się to na tych uczniach, którzy wymagają z naszej strony szczególnej troski i opieki.

Ponieważ nie chodzi o likwidację żadnej ze szkół, a tylko o zmiany organizacyjne, burmistrz w każdej chwili może podjąć suwerenną decyzję. Najpierw jednak powinien zasięgnąć opinii związków zawodowych i Rady Miejskiej. Związki nie udzieliły jeszcze odpowiedzi. Radni wyrażą swoją opinię w kwietniu na nadzwyczajnej sesji. Zespoły Szkół mogą być powołane jeszcze w tym roku, ale nie wcześniej niż 1 września.
________________________________________________________________
Więcej o sprawie - opinie burmistrza, dyrektorów szkół i mieszkańców w piątek w "Głosie Szczecinka"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!