Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zlot: Zimna wojna będzie w Podborsku niedaleko Tychowa

Łukasz Gładysiak
Łukasz Gładysiak
Zabytkowe ciężarówki, samochody terenowe, motocykle oraz bojowy wóz piechoty to tylko niektóre atrakcje V Zlotu Zimnowojennego. Data tej imprezy wyznaczona została na 13 lipca.

Muzeum Oręża Polskiego zaprasza na piątą edycję zlotu pasjonatów militariów 1945-1992.

W połowie pierwszego miesiąca wakacji teren poradzieckiej, supertajnej bazy - składu broni jądrowej w Podborsku niedaleko Tychowa ponownie wypełni się mundurowymi. Tak jak w latach poprzednich, na terenie Obiektu 3001 odbędzie się jedna z najciekawszych imprez militarnych w Polsce - Zlot Zimnowojenny. Czym tym razem zaskoczą organizatorzy z Muzeum Oręża Polskiego?

Jeszcze więcej oryginalnych pojazdów wojskowych
- Przede wszystkim stawiamy na prezentację historycznych pojazdów wojskowych. Rok temu było ich ponad dwadzieścia, w tym zapowiada się jeszcze więcej - wyjaśnia dyrektor MOP, Aleksander Ostasz. Choć lista maszyn, które zjadą do Podborska dopiero się otwiera już teraz wiadomo, że nie zabraknie wśród nich na przykład olbrzymich ciężarówek z obu stron żelaznej kurtyny: amerykańskich REO czy radzieckich Krazów. - Planujemy przygotować także atrakcję, której w Podborsku jeszcze nie było. Trwają rozmowy na temat sprowadzenia na teren naszej zamiejscowej wystawy - Muzeum Zimnej Wojny, które jest faktycznym gospodarzem wydarzenia, gąsienicowego bojowego wozu piechoty - uzupełnia nasz rozmówca. Tradycyjnie pojawią się też mniejsze acz bardzo ciekawe wozy: samochody terenowe czy motocykle.

Temat przewodni: wojna w Afganistanie
W tym roku muzealnicy nadali imprezie temat przewodni. Będzie nim wojna w Afganistanie. - W 2019 r. przypada zarówno okrągła rocznica radzieckiej interwencji w tym kraju, jak i wyjścia ostatnich jednostek ZSRR. Poza tym chcemy zwrócić uwagę na zaangażowanie naszych żołnierzy w działania na terenie Afganistanu już po zakończeniu zimnej wojny - wyjaśnia dyrektor Ostasz. Ponadto w sposób szczególny podkreślone zostanie, obchodzone również w tym roku, 20-lecie Wojska Polskiego w strukturach Paktu Północnoatlantyckiego.

W połowie pierwszego miesiąca wakacji
Zaplanowany na 13 lipca Zlot Zimnowojenny to również doroczne spotkanie grup rekonstrukcyjnych. Podobnie jak w 2018 r., w przeddzień imprezy, przewidziano dla nich dodatkowy element w postaci rajdu sprawnościowego na dystansie 20 km, realizowanego w historycznym umundurowaniu. Po jego zakończeniu w podborskim lesie staną stanowiska tematyczne - dioramy przybliżające wybrane epizody z dziejów zimnej wojny. Przez cały drugi weekend lipca będzie też można zwiedzać Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001, czyli jedyny w Europie, zachowany w idealnym stanie schron-magazyn głowic i bomb atomowych w promocyjnej cenie.

Wszyscy chętni już mogą się zapisywać
Lista uczestników wydarzenia właśnie się otwiera. - Do udziału w zlocie zapraszamy każdego, kto interesuje się historią militarną lat 1945-1992. Udział nie wiąże się z żadnymi opłatami - zachęca dyrektor MOP. Na zgłoszenia muzealnicy czekać będą co najmniej do końca maja pod adresem e-mail: [email protected].

Jak dojechać do Podborska? Przypomnijmy, że działa tutaj oddział kołobrzeskiego Muzeum Oręża Polskiego, czyli Muzeum Zimnej Wojny Obiekt 3001. Znajduje się w lesie między Podborskiem a Dobrowem. Dotrzeć tam można podróżując samochodem z Białogardu do Tychowa (do muzeum zjeżdżamy tuż obok przejazdu kolejowego) lub koleją, wysiadając na stacji Podborsko. Odległość od tej miejscowości pod drzwi placówki to ok. 3,5 kilometra. Schron-magazyn amunicji atomowej, zlokalizowany na terenie dawnej, tajnej bazy Armii Radzieckiej w Podborsku koło Białogardu, zwiedzać można od późnej wiosny aż do jesieni.

Zobacz także: Zimowy zlot militarny 2019 w Bornem Sulinowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo