Złote medale dla zawodniczek z Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska

Krzysztof Marczyk
Nikola Wielowska (z lewej) i Nikola Seremak z trenerem Marcinem Adamowem
Nikola Wielowska (z lewej) i Nikola Seremak z trenerem Marcinem Adamowem Archiwum FB
Kolarstwo torowe. Znakomity początek Młodzieżowych Mistrzostw Europy - zawodniczki z klubu Klubu Kolarskiego BCM Nowatex Ziemia Darłowska wywalczyły dwa złote medale!

W belgijskim Gent trwają Młodzieżowe Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym. Na tę imprezę zostały powołane zawodniczki Klubu Kolarskiego Ziemia Darłowska: Marlena Karwacka (kat. U-23), Daria Pikulik (U-23), Wiktoria Pikulik (U-23), Nikola Sibiak (U-23), Marta Jaskulska (U-23), Nikola Seremak (juniorka), Nikola Wielowska (juniorka).

Ta ostatnia na początek zmagań została mistrzynią Europy juniorek w scratchu. Wielowska najszybciej pokonała kilkadziesiąt okrążeń toru (dystans 7,5 km), wyprzedzając Włoszkę Larę Gillespie i Holenderkę Maike Van der Duin. To nie był koniec udanych startów, bo wraz z Nikolą Seremak w finale A sprintu drużynowego również złoto wywalczyły darłowianki. Srebro przypadło Brytyjkom, Emmie Finucane i Charlotte Robinson brąz Niemkom: Christinie Sperlich i Alessa-Catriona Propster. Wcześniej duet z Darłowa wygrał kwalifikacje z czasem 35,427. Wyścig po złoto był jeszcze lepszy - 34,718. Brytyjski zakończyły wyścig z wynikiem 35.166, a Niemki - 35.133.

Inna darłowianka, Marta Jaskulska, zajęła 15. miejsce w wyścigu eliminacyjnym U23. Tu wygrała Włoszka Letizia Paternoster, a srebrny medal wywalczyła Maria Martins z Portugalii.

W zmaganiach organizowanych przez Europejską Unię Kolarską (UEC) do 14 lipca spodziewać się można kolejnych udanych startów zawodniczek z naszego regionu. Dla utalentowanych darłowianek zdobywanie medali na najważniejszych imprezach, czy to międzynarodowych, czy krajowych, to nie pierwszyzna. Od lat Darłowo poszczycić się może utytułowanymi medalistkami mistrzostw świata, Europy oraz mistrzostw Polski. Dość powiedzieć, że w samym roku 2018 BCM Nowatex Ziemia Darłowska zdobył 41 medali - 5 z mistrzostw świata, 7 z mistrzostw Europy i 29 z mistrzostw kraju. Jaki będzie w 2019, zobaczymy, ale już teraz wygląda to więcej niż obiecująco.

Powyższe rezultaty musiały zostać zauważone przez Ministra Sportu i Turystyki we współpracy z Polską Fundacją Narodową i Instytutem Sportu - Państwowym Instytutem Badawczym.

Marta Jaskulska, Marlena Karwacka, Daria Pikulik, Wiktoria Pikulik, Nikol Płosaj, Nikola Seremak i Nikola Sibiak znalazły się bowiem w programie Team 100, polegającym na wspieraniu młodych sportowców przygotowujących się przede wszystkim do Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Beneficjenci otrzymują rocznie 40 tysięcy złotych i samodzielnie mogą decydować o wykorzystaniu tych środków.
To nie tylko przejaw zaufania włodarzy polskiego sportu dla najbardziej perspektywicznych rodzimych sportowców, to też wielka szansa dla ich rozwoju i podniesienia poziomu sportowego, możliwego m.in. dzięki inwestycji w sprzęt, czy wyjazdy sportowe. Młodzi zawodnicy mają skupić się głównie na rozwoju osobistym, a nie martwić się każdego dnia o to, czy uda się zebrać fundusze na kolejne zawody sportowe. Nie tylko zresztą o sam sport chodzi, ale też o naukę odpowiedzialności w innych sferach życia oraz umożliwienie godzenia nauki oraz sportowca.