Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zlotem militarnym zaczynamy sezon

Rafał Nagórski [email protected]
Od 25 czerwca do 1 lipca na darłowskiej "Patelni” rozbije się militarne miasteczko.
Od 25 czerwca do 1 lipca na darłowskiej "Patelni” rozbije się militarne miasteczko. Radek Koleśnik
Już w poniedziałek startuje XV Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych w Darłowie. A to oznacza, że oficjalnie rozpoczynamy cykl wakacyjnych imprez nad morzem.

Zlot militarny już tradycyjnie odbywa się w ostatni weekend czerwca, z tym, że od kilku lat trwa blisko tydzień. Pierwsi goście już dzisiaj mają przyjechać do Darłowa, ale początek imprezy - w poniedziałek.

- Zabawa będzie jak zwykle doskonała - zapowiada Marian Laskowski, organizator zlotu, znany wszystkim w regionie miłośnik militariów. - Wprowadzamy jednak trochę nowości - podkreśla.

- Oprócz wystaw pojazdów i inscenizacji wojskowych zorganizujemy Festiwal Piosenki Żołnierskiej. Zainauguruje go Orkiestra Reprezentacyjna z Koszalina. Jeszcze przyjmujemy chętnych do udziału w tym konkursie. Drugą z nowości będzie powrót parady na główny plac Darłowa. Od kilku lat jej nie było i otrzymywaliśmy sygnały, że tego brakuje mieszkańcom.

Organizator zlotu ma jednak jedną dużo większą niespodziankę dla wszystkich gości. Chodzi o udostępnienie do zwiedzania bunkrów, które odkopywał od kilku miesięcy w Darłówku wspólnie ze znajomymi. - Setki ton piachu wywieźliśmy stamtąd taczkami, ale odkryliśmy cztery działobitnie i dalmierz, są pomieszczenia, w których żołnierze wypoczywali, pomieszczenia agregatu i pomieszczenie techniczne. Tam żyło około 80 żołnierzy - będzie to duża atrakcja, którą każdy będzie mógł zwiedzić za symboliczną opłatą.

Warto dodać, że piaszczyste wydmy przy ulicy Helskiej o wysokości 11 metrów naszpikowane są obiektami militarnymi z lat 1937-1945. Wybudowało je dowództwo Kriegsmarine, któremu powierzono obronę powietrzną i nabrzeżną w rejonie Darłowa. Bateria ciężkiej artylerii przeciwlotniczej kalibru 105 mm broniła i ochraniała oprócz portu wschodnią część poligonu z "Dorą" zarówno od strony morza jak i z powietrza.

Na szczycie wydmy tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej wybudowano żelbetowe stanowiska dla baterii dział wraz z systemem schronów.

Ilu gości odwiedzi zlot? - Odzew jest dosyć duży, jak nigdy, chociaż odczuwamy też kryzys, bo niektórzy zaczynają kalkulować już spore koszty transportu sprzętu. Mam jednak nadzieję, że w niczym to nam nie przeszkodzi i zjawi się ponad tysiąc zlotowiczów, a przez teren imprezy przewinie się kilkadziesiąt tysięcy osób.

Naprawdę będzie co oglądać, bo w tym roku chcemy pokazać dwie repliki czołgu Pantera i symbol II wojny światowej - czołg T-34, który już od kilku lat nie docierał do nas na zlot. Będzie też kolekcja motocykli z Koszalina i grupa zapaleńców przyjedzie Sokołami z Wielkopolski.
Dodam tylko, że przejażdżki wojskowym sprzętem będą przygotowane w pełni profesjonalnie - tak by nie dochodziło do niebezpiecznych sytuacji - zapewnia Marian Laskowski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!