Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zły stan dróg w powiecie sławieńskim. Problem wraca jak bumerang

Wojciech Kulig
Ulica Kochanowskiego w Sławnie po roztopach jest błotnista i nieprzejezdna
Ulica Kochanowskiego w Sławnie po roztopach jest błotnista i nieprzejezdna Wojciech Kulig
Wraz z początkiem wiosny rozpoczął się drogowy koszmar kierowców oraz mieszkańców miast i wsi powiatu sławieńskiego. Sprawdziliśmy, gdzie są największe problemy.

Jedno ze zgłoszeń dostaliśmy od mieszkańca Sławna, który twierdzi, że walczy o remont ulicy Kochanowskiego już od wielu lat. - Droga jest w fatalnym stanie, a właściwie to jej nie ma. Jak deszcz popada nie da rady się tędy przejść, po prostu się topimy - mówi nam Tadeusz Zenowicz, mieszkaniec Sławna.

Przy ulicy mieszka jeszcze jedna rodzina, która także ma problem z wyjazdem ze swojej posesji. - Ta ulica jest wpisana w rejestr ulic miejskich. Płacimy takie same podatki jak reszta mieszkańców Sławna, więc dlaczego nie mamy prawa jeździć po normalnych nawierzchniach? - pyta zdenerwowany mieszkaniec, który twierdzi, że władze miasta wiedzą o problemie już od dawna, lecz nic z tym nie robią. - O tym, czy były jakieś zgłoszenia nie słyszałem. Być może trafiły do kogoś innego. Jeśli mieszkańcy chcą, byśmy doraźnie naprawili tę drogę, to mogą wysłać do nas taką oficjalną prośbę - mówi nam Jacek Betowski z Urzędu Miasta w Sławnie. Oficjalne zapytanie prasowe w sprawie ulicy Kochanowskiego wysłaliśmy do burmistrza miasta Sławno. Czekamy na odpowiedź.

Byliśmy oczywiście na miejscu i możemy potwierdzić, że droga po opadach deszczu wygląda fatalnie. Jest błotnista, do tego w różnych miejscach są dziury, w których zbiera się woda. Problem z przejechaniem tą drogą z pewnością mogą mieć mieszkańcy ulicy. - To jest śmiech na białej sali. Miasto zrobiło wszystkie ulice wokół nas, a Kochanowskiego zostawiło - mówi nam jedna z oburzonych mieszkanek.

Faktycznie, w tej części miasta kilka lat temu wyremontowano m.in. M.Reja oraz 3 Maja. - Został kawałek ulicy Kochanowskiego. Dlaczego nas pominięto? - pytają mieszkańcy.

O remont drogi walczą także mieszkańcy kolonii Żukowo w gm. Sławno. Droga pomiędzy ich miejscowością a Żukowem wygląda jak pobojowisko. Droga gruntowa, którą codziennie przemierzają mieszkańcy do pracy zrobiła się błotnista po roztopach. - To jest po prostu masakra. Zapewniano nas, że droga będzie robiona jeszcze na początku tego roku, ale nikt w tym kierunku nic nie robi - mówi nam Zbigniew Kamiński, który prowadzi w kolonii Żukowo gospodarstwo ogrodnicze. - Ostatnio moja córka uszkodziła sobie samochód jadąc tym odcinkiem drogi - dodaje.

Zdaniem mieszkańców, którzy skontaktowali się z nami, problem powinien być załatwiony jak najszybciej, bo droga jest w fatalnym stanie już od wielu lat. - Jesteśmy na etapie rozstrzygania przetargu na zakup kruszywa. Prosimy mieszkańców o cierpliwość, bo nawet jak wrzucimy jakąkolwiek ilość żwiru w błoto, to nic z tego nie będzie. Nawierzchnia musi się bardziej osuszyć - mówi nam Artur Ciróg, zastępca wójta gminy Sławno. Władze gminy tłumaczą, że takich podobnych dróg jest na terenie gminy wiele i nieustannie są łatane. - Oczywiście w planach mamy także generalny remont drogi pomiędzy kolonią Żukowo a Żukowem. Wszystko jednak będzie zależeć od możliwości finansowych gminy Sławno - dodaje Artur Ciróg.

Od kilku dni mieszkańcy ulicy Zbożowej w Koszalinie alarmują, że droga jest nieprzejezdna. Auta grzęzną w błocie, żadna karetka nie ma szans dojechać tutaj z interwencją. - Jak mamy dzieci dowieźć do szkoły? Jak dostać się do pracy? A jeśli coś się stanie komuś, jak dojedzie tu karetka? - pytają nasi Czytelnicy, mieszkańcy ulicy Zbożowej w Koszalinie. Od kilku dni, gdy zaczęły się wiosenne roztopy, ulica Zbożowa stała się praktycznie nieprzejezdna. Mieszkańcy nie kryją irytacji - mówią, że mieszkają w Koszalinie, tu płacą podatki, a miasto ich problemami się nie przejmuje nic a nic. Nowa droga? Na pewno nie do 2021 roku Oliwy do ognia dolało  pismo z ratusza, podpisane przez wiceprezydenta Andrzeja Kierzka, w którym przeczytali, że w planie inwestycji do roku 2021 ich ulicy nie ma. Wykonanie nawierzchni będzie możliwe dopiero po „zaplanowaniu i wybudowaniu przez Miejskie Wodociagi i Kanalizację sieci kanalizacji deszczowej i kanalizacji sanitarnej”. Prezydent pisze: „Miasto aktualnie realizuje wiele inwestycji o znaczeniu ogólnomiejskim dofinansowywanych ze środków zewnętrznych. W bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Zbożowej miasto realizuje obecnie przebudowę ulicy Połczyń-skiej, a także przygotuje do realizacji budowę ulicy Żytniej. Dopiero po ich zakończeniu, jeżeli możliwości finansowe umożliwią wprowadzenie zadania do budżetu Miasta Koszalina,  nastąpi rozpoczęcie realizacji następnych zadań”. Dalej w piśmie czytamy, że miasto zobowiązane jest przede wszystkim do uzbrajania w infrastrukturę  komunalną terenów pod budownictwo, które były przez miasto zbywane, tymczasem domy na ulicy Zbożowej powstały na gruntach sprzedawanych przez prywatnych właścicieli. Płyty, gruz, cokolwiek Mieszkańcy Zbożowej takimi tłumaczeniem są oburzeni. Mówią, że nie oczekują autostrady, ale drogi przejezdnej. Podpowiadają, że porządne utwardzenie gruntu, na przykład przez położenie płyt, rozwiązałoby problem. Robert Grabowski, rzecznik ratusza, do którego zwróciliśmy się z interwencją, tłumaczy: - Takich gruntowych dróg jak Zbożowa mamy na terenie Koszalina 132. Nowe domy powstały często w szczerym polu, na gruntach gdzie nie ma kanalizacji deszczowej. Roztopy i deszcz zrobiły swoje. Nie mamy wpływu na warunki atmosferyczne. Szczerze współczujemy mieszkańcom. Wysłaliśmy ekipę na ulicę Zbożową, by doraźnie pomogła mieszkańcom. Sytuacja jest trudna, przy takim stanie podłoża nie możemy wysłać ciężkiego sprzętu, bo ugrzęźnie w błocie. Rzecznik tłumaczy też, że miasto nie zapomina o mieszkańcach dróg gruntowych, zwykle dwa razy w roku ekipy prowadzą doraźne remonty takich nawierzchni.

Mieszkańcy Zbożowej w Koszalinie mają problem. Błoto zamiast...

POLECAMY:

Pościg pod Koszalinem za sprawcami kradzieży

Droga S6. Obwodnica Koszalina i Sianowa rok później

Kolorowy korowód przemaszerował ulicą Zwycięstwa

Weekend w klubie Prywatka w Koszalinie

Historia dworca w Koszalinie na zdjęciach

44. edycja Rajdu Monte Karlino za nami

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także: Ulice Zbożowa i Jęczmienna w Koszalinie toną w błocie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo