MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmarł Jerzy Patan, dziennikarz i fotoreporter

Łukasz Gładysiak
Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się na kołobrzeskim cmentarzu komunalnym o godz. 13.
Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się na kołobrzeskim cmentarzu komunalnym o godz. 13. Archiwum
21 stycznia w Kołobrzegu, w efekcie choroby nowotworowej zmarł Jerzy Patan, dziennikarz i fotoreporter przez ponad trzy dekady związany z "Głosem Koszalińskim” oraz "Głosem Pomorza”, ale także wydawca książek i albumów na temat przeszłości Pomorza Zachodniego. Miał 77 lat.

Jerzy Patan urodził się 17 stycznia 1939 r. w Poznaniu. Studia dziennikarskie ukończył na Uniwersytecie Warszawskim, zamieszkał najpierw w Koszalinie, a w 1963 r. - w Kołobrzegu. Od połowy lat sześćdziesiątych do końca ubiegłego stulecia robił zdjęcia dla "Głosu Koszalińskiego” i "Głosu Pomorza”. W czasie transformacji ustrojowej, jako fotoreporter zachodnioniemieckiego “Volksblatt” pracował w Berlinie. W 1984 r. został zwycięzcą prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej. Jego prace nagradzano także w obu państwach niemieckich, Czechosłowacji oraz Związku Radzieckim.

Oprócz tysięcy samodzielnie wykonanych zdjęć w miastach i miejscowościach całego regionu, Jerzy Patan zgromadził także największy w Polsce zbiór archiwalnych fotografii wykonanych w Kołobrzegu. Od połowy lat dziewięćdziesiątych dzielić się nimi zaczął w ramach stworzonej przez siebie Agencji Wydawniczej Patan-Press oraz Galerii Dokumentu i Fotografii Kołobrzegu. Nakładem tej oficyny ukazała się seria albumów z unikatowymi obrazami dawnego Kołobrzegu, w tym książka zatytułowana: "Kiedy wszystko było pierwsze. Kołobrzeg 1945-1959”, "Historia Kołobrzegu w fotografii” czy dwutomowe "Moje lata sześćdziesiąte. Kołobrzeg 1960-1969”. Poza tym Jerzy Patan podejmował się też zgłębianiem historii Ustronia Morskiego i Międzyzdrojów. W 2000 r., za zasługi na rzecz Kołobrzegu, magistrat uhonorował go statuetką Konika Kołobrzeskiego.

Msza żałobna odbędzie się w sobotę o godz. 11.30 w kościele pod wezwaniem św. Wojciecha w Kołobrzegu, zlokalizowanym przy ul. św. Wojciecha 7. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się na kołobrzeskim cmentarzu komunalnym o godz. 13.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński