Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana planów na święta to wynik koronawirusa czy... zmian modelu rodziny? RAPORT

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Pixabay
Oczywiście, że pandemia pozmieniała plany Polaków na okres świąteczny. Eksperci zastanawiają się jednak, czy ten inny model spędzania tegorocznych świąt nie jest obrazem zmieniającego się podejścia Polaków do modelu rodziny.

Prawie 72,2 proc. z nas zamierza zastosować się do obostrzeń ograniczających liczbę osób przy świątecznym stole. Prawie 43 proc. wskazuje, że spędzi Wigilię tylko w gronie domowników. To wyniki badania jakie przeprowadziła firma SW Research.
Dodatkowo firma w badaniu zapytała o zmianę planów świątecznych na skutek restrykcji rządu. I co się okazało? Wśród wszystkich badanych 18 proc. zmieniło swoje plany bożonarodzeniowe ze względu na rekomendacje rządu.

Ale przy okazji okazało się też, że prawie 20 proc. Polaków planuje wyjechać poza miejsce zamieszkania na święta.

- Co piąty z nas jednak planuje wyjazd na święta – mówią eksperci. – To dużo mniej niż przed rokiem, kiedy wyjazd poza miejsce zamieszkania deklarowało ponad 46 proc. z nas, ale sporo jak na restrykcje jakie nałożył rząd.

ZOBACZ TEŻ:

- To wszystko zależy czym się kierujemy w decyzji – podkreślają specjaliści i dodają, że często dziadkowie stęsknieni za wnukami namawiają swoje dzieci, aby jednak święta spędzić razem. Z drugiej strony jest też spora grupa starszych osób, które nie chcą wizyt podczas świąt tylko ze strachu przed koronawirusem.

Inni dodają, że planowali wyjazd na święta ale nie do rodziny, a na odpoczynek, do kurortów, miejscowości turystycznych, ale zamknięte wyciągi narciarskie, „godzina policyjna’ na sylwestra ich wyraźnie odstraszyła.

- Planowaliśmy ferie świąteczne wykorzystać na odpoczynek na świeżym powietrzu i na „rozprostowanie kości” od siedzenia przy domowym komputerze, ale widzimy, że nic z tego – żalą się respondenci. – Po co wyjeżdżać jak nie można pojeździć na nartach a w Sylwestra trzeba siedzieć w domu w ograniczonym składzie.

- Boje się co będzie zaraz po świętach – przyznaje pan Krzysztof, który pracuje w stolicy, ale planował wyjazd do rodziców do Szczecina. – Mam bardzo ważne sprawy do załatwienia w pracy zaraz po świętach, a nie wiem czy uda mi się wrócić zgodnie z planami.

ZOBACZ TEŻ:

Z badań przeprowadzonych przez firmę SW Research okazuje się też, że wyjazdy świąteczne są nieznacznie bardziej popularne wśród mężczyzn (22 proc.), niż wśród kobiet (18 proc.). Za to dużo większe zróżnicowane dostrzegalne jest ze względu na wiek badanych. W przypadku osób powyżej 50 lat wskaźnik ten wyniósł zaledwie 10 proc., wśród 35-49-latków 20 proc, a poniżej 34 r.ż. było to aż 33 proc.

- Ten niewielki odsetek starszych osób, które mimo restrykcji chce na święta wyjechać, jest w dużej mierze podyktowana strachem – tłumaczą eksperci. – To nie strach przed restrykcjami rządu, ale przez zakażeniem, które boleśnie dotyka starsze osoby.

Zgodnie z rekomendacją rządu, na tegoroczne obchody Świąt Bożego Narodzenia będziemy mogli zaprosić maksymalnie 5 gości spoza danego gospodarstwa domowego. Okazuje się, że i w tym wypadku wiek ma duże znaczenie. Im starsza grupa wiekowa, tym wyższy poziom deklaracji w kierunku spędzenia Wigilii wyłącznie z osobami ze wspólnego gospodarstwa domowego. W przypadku osób powyżej 50 lat wskaźnik ten wyniósł – 48 proc., dla Polaków w wieku 35-49 lat – 42 proc., zaś w grupie 25-34 lat – 39 proc., a do 24 lat – 36 proc.

Z kolei zaproszenie do pięciu gości spoza domowników deklaruje 29 proc. badanych, przy czym dużo częściej takie podejście wskazują kobiety (34 proc.), niż mężczyźni (23 proc.). Plany związane ze spędzeniem Wigilii w większym gronie są dużo bardziej popularne wśród młodszych respondentów (do 24 lat – 18 proc. w porównaniu do 7 proc. dla osób powyżej 50 lat).

Te wyniki badań skłoniły tez ekspertów też do wysunięcia zupełnie innych wniosków, którzy zauważają zjawisko zmiany w modelu rodziny.

- Szczególny czas, jakim jest pandemia koronawirusa oraz idące za nią obostrzenia rządowe jedynie unaocznia proces, który odbywa się już od lat – twierdzi Adrian Wróblewski, dyrektor działu analiz SW Research. - Spędzanie Wigilii w mniejszym gronie będzie coraz powszechniejsze, zaś wielopokoleniowe spotkania całych rodów przy świątecznym stole będą stanowić rzadkość.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Świąteczne cuda z iglastych gałązek. Jak przygotować minimalistyczną choinkę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Zmiana planów na święta to wynik koronawirusa czy... zmian modelu rodziny? RAPORT - Głos Szczeciński