Zmiana pokoleniowa w zarządzie Przedsiębiorstwa Inżynierii Środowiska EkoWodrol [WIDEO]

Artykuł sponsorowany Przedsiębiorstwo Inżynierii Środowiska EkoWodrol

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
Od 1 lipca koszalińskim Przedsiębiorstwem Inżynierii Środowiska EkoWodrol sp. z o.o. kieruje nowy zarząd. Jego skład walne zgromadzenie spółki powołało 19 czerwca. Tworzy go nowe pokolenie: Kamil Dzikiewicz (prezes), Rafał Wojciechowski (wiceprezes) oraz Konrad Chudzik i Karol Królak (członkowie). O zmianach w zarządzie i nowej strategi firmy rozmawiamy z Konradem Chudzikiem.

Wszyscy czterej menedżerowie są absolwentami Politechniki Koszalińskiej, związanymi z EkoWodrolem od początku swojej pracy zawodowej. Przeszli w nim kolejne szczeble kariery zawodowej, dzięki czemu doskonale znają firmę, za którą obecnie przejmują pełną odpowiedzialność. W ostatnim czasie każdy z nich kierował ważnym działem przedsiębiorstwa. Trzej (oprócz prezesa Kamila Dzikiewicza) łączą obowiązki członków zarządu z obowiązkami dyrektorów działów.

Lech Wojciechowski, udziałowiec firmy, długoletni jej prezes, mówi: - Powołanie nowego zarządu jest finałem dłuższego procesu. Poprzedzone zostało ubiegłorocznymi warsztatami strategicznymi, których zadaniem było wypracowanie kierunków rozwojowych firmy i celów na najbliższe lata. Sesje warsztatowe odbywały się w gronie kilkunastu osób reprezentujących wszystkie komórki organizacyjne przedsiębiorstwa. Spośród uczestników warsztatów strategicznych zostali rekomendowani członkowie nowego zarządu firmy. Co ważne, podział funkcji i zadań nominowani panowie ustalili między sobą samodzielnie.

Zarządzanie operacyjne spółką przejęło młode pokolenie. Nie oznacza to jednak, że członkowie dotychczasowego zarządu, a jednocześnie główni udziałowcy EkoWodrolu, znajdą się poza firmą. Ich nową rolą są funkcje kontrolne realizowane poprzez pracę w radzie nadzorczej spółki. Ze względu na swoistość branży pozostają oni również liderami niektórych projektów będących w toku, czego wymagają zawarte wcześniej umowy.

Prezes Kamil Dzikiewicz podjął pracę w EkoWodrolu w 2002 roku jako stażysta. Później pracował jako majster, kierownik robót, zastępca dyrektora i dyrektor Działu Instalacji Wewnętrznych. Dział ten w ciągu kilku lat wypracował sobie na rynku budowlanym Pomorza Środkowego mocną pozycję, skutecznie konkurując z firmami o dużo dłuższej historii. Udział zleceń uzyskiwanych przez dział w ogólnych przychodach naszego przedsiębiorstwa dochodzi już do 30 procent. Co warto podkreślić, zlecenia realizowane przez Dział Instalacji Wewnętrznych pochodzą od inwestorów prywatnych, a więc są w większości efektem własnej akwizycji a nie przetargów. Obejmując stanowisko prezesa zarządu spółki, pan Kamil Dzikiewicz kierowanie działem przekazał swemu dotychczasowemu zastępcy Dawidowi Malinowskiemu.

Wiceprezes Rafał Wojciechowski z firmą związany jest od roku 2000, kiedy to odbył pierwszą praktykę zawodową w biurze projektowym. Praktyki o różnym charakterze powtarzał każdego roku aż do ukończenia studiów. Od 2011 roku, od momentu połączenia działu badawczo-rozwojowego z działem technologii oczyszczania ścieków, Rafał Wojciechowski jako dyrektor odpowiada nie tylko za projektowanie i budowę oczyszczalni ścieków, ale również za prace badawczo-rozwojowe. Ma w tym duże doświadczenie, bo kierował m.in. ambitnym projektem dotyczącym sposobów zmniejszenia uciążliwości zapachowej transportowanych rurami ścieków. Jego efektem, uzyskanym we współpracy z jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk, było wypracowanie unikatowej technologii z powodzeniem stosowanej przez firmę i stanowiącej jej cenne know-how.

Członek zarządu Karol Królak po studiach ukończonych w 2005 roku został stażystą a później pracownikiem EkoWodrolu. Jest specjalistą w zakresie technologii uzdatniania wody. Kiedy firma uczestniczyła w ogromnym projekcie uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej w Dorzeczu Parsęty i utworzono odrębny dział dla realizacji zadań związanych z wodociągami i uzdatnianiem wody, Karol Królak został jego dyrektorem. Pod jego kierownictwem dział nadal się rozwija, wprowadzając nowe, zaawansowane technicznie rozwiązania. Należy do nich m.in. spawanie stali szlachetnych, a także uzyskanie zdolności wykonawczych w zakresie sieci ciepłowniczych i gazowniczych.

Z kolei Konrad Chudzik jest najmłodszym członkiem zarządu, absolwentem studiów na kierunkach Inżynieria Środowiska i Ekonomia na Politechnice Koszalińskiej. Odpowiada za sprzedaż i rozwój nowych produktów EkoWodrolu, jak również za marketing i PR firmy. Fakt, że EkoWodrol sprzedaje swoje wyroby w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Peru i Korei Południowej jest w dużym stopniu zasługą pana Konrada. To on zbudował sieć przedstawicieli handlowych firmy i nawiązywał kontakty z zagranicznymi odbiorcami. Jako członek zarządu nadal będzie odpowiedzialny za rozwój sprzedaży innowacyjnych produktów, jak i za komercjalizację efektów prac badawczo-rozwojowych.

Lech Wojciechowski komentuje: - Sukcesja to trudny proces. Dlatego przeprowadziliśmy ją w sposób planowy, bez presji czasu i innych czynników. Jestem przekonany, że zmiana pokoleniowa oznacza nową energię w zarządzie, która zaowocuje dalszym rozwojem firmy i pożądaną dalszą dywersyfikacją źródeł przychodów.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3