Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana statusu i redukcja etatów w Straży Granicznej. Pogranicznicy się boją

Piotr Jasina
Zmiana statusu z placówek na grupy zamiejscowe to nie tylko obniżka rangi, redukcja kadry. Dla wielu z pozostałych oznaczać będzie konieczność przeniesienia do innych jednostek.
Zmiana statusu z placówek na grupy zamiejscowe to nie tylko obniżka rangi, redukcja kadry. Dla wielu z pozostałych oznaczać będzie konieczność przeniesienia do innych jednostek.
W jednostkach ubędzie po kilkanaście osób, placówki Straży Granicznej tracą swój status.

Od momentu wejścia Polski do krajów grupy Schengen struktury oddziałów Straży Granicznej ulegają ciągłym zmianom. Niestety, dla Pomorza Zachodniego nie oznaczają one nic dobrego. Szczecin przestał być siedzibą komendy oddziału, wielu pograniczników przerzucono na ścianę wschodnią. Od 1 marca funkcjonariuszy SG czekają znowu zmiany, a kolejne placówki stracą swój status.

- Zostaną zniesione placówki SG w Rewalu, Darłowie, Łebie, Gdańsku i Gdańsku Rębiechowie - potwierdza por. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej. - W miejsce trzech pierwszych placówek zostaną utworzone grupy zamiejscowe z siedzibą w Rewalu, Darłowie i Łebie. W miejsce placówek w Gdańsku i Gdańsku Rębiechowie powstanie nowa placówka SG w Gdańsku.

Porucznik przyznaje, że obsada w każdej z reorganizowanych jednostek Morskiego Oddziału SG zmniejszy się średnio o kilkanaście osób. Zapewnia, iż nikt nie pozostanie bez pracy.

- Część odejdzie na emeryturę, pozostała część będzie pełnić służbę w innych jednostkach organizacyjnych Morskiego Oddziału Straży Granicznej - dodaje por. Andrzej Juźwiak.

Ale pogranicznicy już takiego optymizmu nie podzielają. Zmiana statusu z placówek na grupy zamiejscowe to nie tylko obniżka rangi, redukcja kadry. Dla wielu z pozostałych oznaczać będzie konieczność przeniesienia do innych jednostek. W Darłowie stan osobowy na razie jeszcze placówki od 1 marca br. zmniejszy się do 30 funkcjonariuszy. A w tej chwili jest tu jeszcze ponad 50 funkcjonariuszy SG.

Przypomnijmy, że placówkę Straży Granicznej w Szczecinie włączono w struktury Morskiego Oddziału Straży Granicznej w październiku 2013 r. Służbę pełni tu przeszło 200 funkcjonariuszy. Oprócz PSG w Szczecinie w Zachodniopomorskiem znajdują się placówki SG w Darłowie, Kołobrzegu, Rewalu i Świnoujściu, gdzie funkcjonuje też Pomorski Dywizjon Straży Granicznej.

Łącznie na Pomorzu Zachodnim służbę pełni blisko 600 funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Konieczne zmiany w Straży Granicznej
Funkcjonariusze skupiają się na ochronie granic, zwalczaniu nielegalnej migracji. Zmiany są potrzebne, by dostosować SG do nowych zadań.

Zmiany musiały nastąpić. Mimo że na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej zniesiona została kontrola graniczna, funkcjonariusze nadal wykonują zadania z zakresu zwalczania i przeciwdziałania nielegalnej migracji, kontroli legalności pobytu i zatrudnienia cudzoziemców.

- Przyjmują wnioski o nadanie statusu uchodźcy, wydają decyzje administracyjne na podstawie ustawy o cudzoziemcach - wylicza mjr Irena Skuliniec, rzecznik prasowy komendanta Nadodrzańskiego Oddziału SG.

- Trzeba też było zintensyfikować działania w głębi kraju i ukierunkować je na zwalczanie i zapobieganie różnym formom przestępczości transgranicznej. Zmiany wiązały się między innymi z włączeniem placówek Pomorskiego do Morskiego Oddziału.

Teraz Nadodrzański Oddział Straży Granicznej obejmuje swym zasięgiem trzy województwa: lubuskie, wielkopolskie i dolnośląskie. Odpowiada za 715 km granicy państwowej, w tym 277 km z Republiką Federalną Niemiec i 438 km z Czeską Republiką.

Morski Oddział Straży Granicznej obejmuje całe województwa: zachodniopomorskie i pomorskie oraz fragment woj. warmińsko-mazurskiego z miastem Elbląg, gdzie funkcjonuje Placówka SG obsługująca morskie przejścia graniczne w Elblągu i Fromborku.

- Jako jedyny ochrania całą granicę morską i obsługuje morskie przejścia graniczne - podkreśla por. Andrzej Juźwiak z MOSG. - W jego strukturach są dwa dywizjony grupujące jednostki pływające SG i trzynaście placówek, w tym dwie obsługujące lotnicze przejścia graniczne: w Gdańsku Rębiechowie i Szczecinie Goleniowie.

Dawny Pomorski Oddział SG tworzyło 1500 osób w tym prawie 270 cywilów. Dodajmy 300 osób służby kandydackiej.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!