MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana terminu wypłaty październikowych emerytur 2023. Możliwa tylko "w szczególnych przypadkach". Ile pieniędzy dostaną emeryci? 25.10.2023

ND
Wideo
od 16 lat
Rozpoczęły się wypłaty październikowych emerytur. Niektórzy seniorzy nie dostaną jednak wypłaty w terminie. Część z nich musi liczyć się ze zmianą daty wypłaty pieniędzy. Sprawdź, ile pieniędzy dostaną emeryci na swoje konta. Oto wyliczenia brutto i netto. Jakie zmiany zajdą w październikowych wypłatach? Sprawdź szczegóły!

Spis treści

Zmiana terminu wypłaty październikowych emerytur

Nie wszyscy emeryci dostaną emeryturę w terminie. W momencie przejścia na emeryturę ZUS informuje świadczeniobiorcę, kiedy będzie otrzymywał emeryturę. Zakład wybiera jeden z siedmiu terminów: 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia miesiąca. Od tej reguły są jednak wyjątki. Jeśli termin wypłaty przypada w weekend lub w święto, wtedy pieniądze przekazywane są wcześniej. Z taką sytuacją mamy do czynienia w październiku. Część osób otrzymało wypłaty już we wrześniu, ponieważ 1 października wypadał w niedzielę. Osoby, które środki z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych miały otrzymać 15 października, który wypada w niedzielę. W tym przypadku seniorzy mogą spodziewać się wypłat w piątek 13 października.

Ile wyniosą październikowe emerytury w 2023 roku?

Minimalna emerytura wynosi 1 588,44 zł brutto, czyli 1 445 zł netto. Dzięki waloryzacji w marcu 2023 roku do kwoty 1588,44 zł brutto wzrosła minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Dodatkowo minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca 2023 wynosi 1191,33 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne 1600,70 zł brutto. Warto również zaznaczyć, że minimalna renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od marca 2023 roku wynosi 1 191,33 zł brutto, a świadczenie przedemerytalne wynosi 1 600,70 zł brutto.

Ile wyniesie wskaźnik inflacji w 2024 roku?

Najnowsze prognozy mówią, że wskaźnik inflacji wyniesie 12,3 proc. "Koszt waloryzacji ogółem w 2024 r. przy ww. prognozowanym wskaźniku szacowany jest na kwotę około 43,6 mld zł (łącznie ze skutkiem finansowym podwyższenia wysokości dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych tzw. 13 i 14 emerytury)" - można wyczytać w dokumencie dołączonych do projektu rozporządzenia.

Mamy wyliczenia brutto i netto! Jakie zmiany czekają emerytów?

W tym roku gwarantowana podwyżka emerytury wyniosła 250 złotych brutto, co oznacza 227,50 złotych netto. Osoby otrzymujące emeryturę minimalną mogą się cieszyć z tego dodatkowego wsparcia. Jeszcze w 2022 roku minimalna emerytura wynosiła 1338,44 złotych brutto.

Zobacz czym pięknie ozdobisz taras. Te kwiaty przetrwają chłodniejsze dni ->

Takie są najlepsze kwiaty na jesień na balkon. Zobacz, czym ...

Będzie nowy wiek emerytalny?

W odróżnieniu do Polski powszechny wiek emerytalny w Europie, a przynajmniej w większości jej krajów, jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn. Ogólny pułap wieku, który uprawnia do emerytury, jest wysoki. Kształtuje się on na poziomie 65 lub 67 lat. Najwyższy wiek emerytalny w Europie obowiązuje w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii – 68 lat zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Z kolei najszybciej aktywność zawodową można zaprzestać w Mołdawii. Kobiety otrzymają tam emeryturę po ukończeniu 57. roku życia, a mężczyźni po osiągnięciu 62 lat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera