Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy 2019. Instruktor zapłaci za egzamin? Jazda co 50 minut. Kiedy egzaminator ci przerwie? 16.09.2019

Fitz
Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Co się zmieni podczas zdawanie egzaminu na prawo jazdy. Co zrobić, żeby poprawiło się bezpieczeństwo na drogach? Pomysł ma dyrektor toruńskiego WORD-u: zmusić instruktorów do lepszego szkolenia. Jak? Jeśli kursant dwa razy nie zda, za trzeci egzamin zapłaci instruktor – to go nauczy szkolić. Sprawdź też, jakie nowe przepisy już weszły w życie lub wejdą od nowego roku.

Wielu kandydatów na kierowcę po wielokroć oblewa egzamin na prawko. Zdaniem szefa Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu przyczyną jest złe ich przygotowanie przez instruktora. Dyrektor proponuje więc, aby trzecie podejście do egzaminu było dla zdających darmowe, a koszty poniósłby instruktor. Wyeliminowałoby to nierzetelnych nauczycieli jazdy.

ZMIANY W EGZAMINACH NA PRAWO JAZDY Co na to internauci

  • Na forach rozpętała się burza. Oto skrót najciekawszych wypowiedzi.
  • Skutek będzie taki, że instruktorzy największy nacisk położą na powody, z jakich się nie zdaje, a nie na najważniejsze umiejętności w ruchu drogowym.
  • A może karać dyrektorów WORD-ów za zatrudnianie niedobrych nauczycieli?
  • Jak wytłumaczyć kursantowi, że musi dokupić godziny? Groźbę niewystawienia zaświadczenia o ukończeniu kursu odbierze jako próbę wyłudzenia kasy.
  • Wprowadzić przedmiot „nauka jazdy” dla ostatnich klas szkół średnich. Każdy nauczy się jeździć, a czy w przyszłości będzie jeździć, to już jego sprawa.
  • Niech płacą egzaminatorzy, którzy aparycją i sposobem bycia paraliżują młodego człowieka, dla którego egzamin jest jak pójście na ścięcie.
  • Zdawalność w WORD-ach jest niemal stała, więc sterowana, by w kasie się zgadzało – zyski muszą być, a merytoryczność i obiektywna ocena na dalszym planie. Rozbić beton WORD-ów, państwo w państwie rodem z PRL-u!
  • Egzamin to patologia. Mam na myśli przypier... się przez WORD-y do byle czego i oblewanie ludzi. To maszynka do pieniędzy. Jeśli się chce uderzyć psa, kij zawsze się znajdzie.

ZMIANY W EGZAMINACH NA PRAWO JAZDY Zmiany egzaminu: co 50 minut

Tymczasem Ministerstwo Infrastruktury wydało już rozporządzenia dotyczące innych kwestii egzaminacyjnych. Nowe przepisy przewidują, że od 1 stycznia 2020 r. egzaminator w ciągu dnia będzie mógł przeprowadzić do 9 egzaminów praktycznych na prawo jazdy kat. B oraz nie więcej niż jeden egzamin praktyczny w ciągu 50 minut. Resort tłumaczy, że zmiana jest podyktowana koniecznością likwidacji za dużych wymagań co do liczby egzaminów w ciągu dnia, stawianych egzaminatorom przez ich pracodawców. Egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów.

Jednak oznacza to, że wszystko potrwa dużej. Gdy egzamin zakończy się przez błąd kierowcy np. po 20 minutach, egzaminator nie zostanie zaraz przydzielony do kolejnego zdającego, lecz każdorazowo odczeka do pełnych 50 minut, zanim przeprowadzi kolejny egzamin. W niektórych ośrodkach może też zabraknąć egzaminatorów, co wydłuży terminy.

Wątpliwe, czy zostanie wprowadzony przepis nakładający na instruktorów opłaty za egzaminy niezdane przez ich podopiecznych. Natomiast już zmieniono czas pracy egzaminatorów, co ma dobre i złe skutki.

Kolejna zmiana: egzaminy teoretyczny i praktyczny będą się rozpoczynały dokładnie o godzinie wskazanej przez WORD. Zbyt długi czas oczekiwania na egzamin powoduje bowiem większy stres u zdających i może wpływać negatywnie na wynik egzaminu.

Uwaga! Zmiany dotyczące pracy egzaminatora i wyznaczania konkretnych godzin ze względu na konieczność dostosowania się WORD-ów do nowych zasad wejdą w życie od 1 stycznia 2020 r.

Natomiast już weszły w życie inne zmiany.

  • Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zdawać egzaminu praktycznego na kategorię AM przy użyciu motoroweru, będą mogły korzystać z czterokołowca lekkiego lub motoroweru trójkołowego.
  • Egzaminator obligatoryjnie przerwie egzamin, jeśli przed przejazdem kolejowym kandydat nie upewni się, czy nie zbliża się pojazd szynowy. Taki błąd oznacza negatywny wynik egzaminu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo