"Od piątku praca zdalna będzie w Kodeksie pracy na stałe, zastąpi ona telepracę. Oczywiście mieliśmy jakieś doświadczenia związane z covidem, gdzie praca zdalna była wpisana w ustawach covidowych, ale teraz uregulowaliśmy to systemowo" - przypomniał wiceszef MRiPS Stanisław Szwed.
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy. Nowe przepisy
Zmiany w Kodeksie pracy polegają m.in. na zastąpieniu przepisów o telepracy przepisami o pracy zdalnej. Nowelizacja wprowadza definicję pracy zdalnej. Zgodnie z którą, jest to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.
7 kwietnia wejdą w życie nowe przepisy dotyczące wykonywania pracy zdalnej
Nowelizacja Kodeksu przewiduje pracę zdalną całkowitą, jak i hybrydową, stosownie do potrzeb konkretnego pracownika i pracodawcy, a także umożliwienie polecenia pracownikowi pracy zdalnej w szczególnych przypadkach. To m.in. czas obowiązywania stanu nadzwyczajnego, stanu epidemii czy pożaru lub zalania w zakładzie pracy.
Co się zmienia w prawie pracy 2023? Sprawdź szczegóły w galerii!
Ustawa z dnia 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 240) wprowadza do Kodeksu pracy pracę zdalną, jednocześnie uchylając przepisy dot. telepracy. Nowe przepisy regulujące pracę zdalną wchodzą w życie z dniem 7 kwietnia 2023 r.
800 plus zamiast 500 plus? Jarosław Kaczyński zapowiedział w...
Takie emerytury będą w kwietniu 2023 roku. Oto tabele brutto...
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?