Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w kodeksie pracy. Dodatek za pracę zdalną wejdzie w życie? Od kiedy zmiany w kodeksie pracy? 23.03.2021

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Zmiany w kodeksie pracy. Co się zmieni?
Zmiany w kodeksie pracy. Co się zmieni? archiwum
Praca zdalna, dotąd ujęta tylko w ustawie covidowej, zostanie uregulowana w Kodeksie pracy. Prace nad tym nabierają tempa. Wiceminister rozwoju obiecała, że korzystne dla zatrudnionych przepisy zaczną obowiązywać już w I kwartale 2021. Zobacz, na czym będą polegać.

Praca zdalna trafi do Kodeksu pracy, a do dalszych porozumień – ekwiwalent za wykorzystywanie domowych urządzeń.

Praca zdalna, czyli wykonywana przez zatrudnionych w domu, jest w pandemii chętnie wykorzystywanym rozwiązaniem, przynoszącym korzyści pracownikom i pracodawcom. Jednak przepisy nie regulują zasad pracy zdalnej, a zważmy choćby fakt, że pracownicy wykorzystują w niej własne urządzenia (komputery, oświetlenie), sami płacą za internet i energię elektryczną, ogrzewają pomieszczenie, w którym świadczą pracę.

Dlatego rząd pracuje nad przepisami regulującymi pracę zdalną w podstawowym dokumencie dotyczącym zatrudniania – w Kodeksie pracy. Prace te trwają już od kilku miesięcy, ale jesienią utknęły. Teraz mają nabrać tempa.

Praca zdalna ma być uregulowana w Kodeksie pracy do kwietnia 2021 r.

Praca zdalna w kodeksie 2021 – nie na sztywno

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek zapowiedziała, że projekt noweli Kodeksu pracy dotyczącej pracy zdalnej będzie najpierw uzgodniony społecznie. Został już przedstawiony Radzie Dialogu Społecznego.

Zapisy dotyczące pracy zdalnej w Kodeksie pracy będą na tyle ogólne, by każdorazowo pozostawić furtkę do uzgodnień między pracodawcami a pracownikami.

Obecnie pracodawcy mogą kierować pracowników do pracy zdalnej na podstawie ustawy covidowej z 2 marca 2020 r. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zastąpienie w nim przepisów dotyczących telepracy na pracę zdalną, jednak nie będzie to sztywne. – Chcemy dać możliwości do uregulowania pracy zdalnej między pracodawcą a pracownikiem. Szczegółowe rozwiązania, dopasowane do potrzeb różnych branż oraz specyfiki poszczególnych zakładów, będą więc zawarte np. w porozumieniach lub regulaminie – doprecyzowała wiceminister Michałek.

Praca zdalna w kodeksie: ekwiwalent i bhp

Przed rozpoczęciem wykonywania zadań zdalnych pracownik będzie musiał złożyć oświadczenie, że jego stanowisko pracy zapewnia bezpieczne i higieniczne warunki. W razie nieszczęśliwych zdarzeń pracodawca może nie uznać ich za wypadek przy pracy, jeśli podwładny odmówi współpracy przy ustalaniu okoliczności.

Nie wiadomo jeszcze, jak zostaną uregulowane kwestie dotyczące kosztów wykonywania pracy zdalnej i zasady jej kontroli. Jednak wiele wskazuje na to, że szereg spraw będzie ustalanych indywidualnie między pracownikiem a pracodawcą – m.in. sposób i częstotliwość wykonywania obowiązków poza firmą, a także wysokość ekwiwalentu np. za używanie prywatnego laptopa.

Elastyczna praca zdalna pozostanie na stałe w Kodeksie pracy, niezależnie od pandemii.

Zasady te zostaną bardziej szczegółowo niż w kodeksie opisane w porozumieniach ze związkami zawodowymi, regulaminach albo w indywidualnych uzgodnieniach pracodawca-zatrudniony. Po trzech miesiącach pracy zdalnej każda ze stron będzie mogła domagać się przywrócenia poprzednich warunków.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera