Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w kościołach. Więcej wiernych i w maseczkach

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Wczorajsza Msza św. w koszalińskiej katedrze, już według nowych zasad.
Wczorajsza Msza św. w koszalińskiej katedrze, już według nowych zasad. Fo. Radek Koleśnik
Od 20 kwietnia koronawirusowe obostrzenia nieco zelżały, także w przypadku życia religijnego. Nowe wskazania w pierwszym etapie zdejmowania ograniczeń ogłosił biskup Edward Dajczak. - Pamiętajmy, że w kościołach i kaplicach muszą zostać zachowane wszystkie zasady bezpieczeństwa – podkreśla biskup w wydanych zaleceniach.

Od poniedziałku rząd wprowadził zmiany w obostrzeniach związanych z koronawirusem, w kilku przypadkach zmniejszając dotychczasowe ograniczenia. Wśród nich są też i te dotyczące życia religijnego, o co już od pewnego czasu apelowali hierarchowie Kościoła katolickiego.

I tak w Mszach św. będzie mogła brać udział większa liczba osób - w zależności od wielkości kościoła. Od wczoraj obowiązuje zasada głosząca, że podczas Mszy św. w świątyni nie może być więcej niż jedna osoba na 15 metrów kwadratowych (przykładowo, jeśli świątynia ma powierzchnię 150 metrów kwadratowych, to na mszę będzie mogło wejść 10 osób). - "20 kwietnia wejdą w życie zmiany w ograniczeniach, które umożliwią w jakimś stopniu uczestniczenie wiernych w kulcie religijnym. Pamiętajmy, że w kościołach i kaplicach muszą zostać zachowane wszystkie zasady bezpieczeństwa" – podkreśla biskup Dajczak w wydanym rozporządzeniu.
- Trzeba też cały czas pamiętać, aby zachować minimalną 2-metrową odległość między poszczególnymi osobami – przypomina ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy koszalińskiej Kurii Biskupiej . Dodaje też, że o ilości wiernych mogących uczestniczyć w liturgii w danym miejscu poinformują duszpasterze, a kościoły zostaną odpowiednio oznaczone (dotychczas, w całym kościele mogło być najwyżej pięcioro wiernych)

Jednak największa zmiana dotyczy używania w czasie Mszy św. i nabożeństw maseczek ochronnych. Teraz wszystkie osoby znajdujące się w kościele, oprócz celebransa, muszą mieć założone maseczki. Kapłan zakłada ją na czas rozdzielania Komunii św. Dezynfekuje także ręce. Nadal zaleca się, aby Komunię świętą przyjmować "na rękę", wcześniej dezynfekując swoje dłonie. Co ze spowiedzią? Tutaj nic się nie zmienia co do miejsca, w którym można się spowiadać (spowiedź nadal możliwa jest w odpowiednio przygotowanym miejscu poza konfesjonałem), ale już zarówno osoba przystępująca do spowiedzi jak i kapłan muszą być w maseczkach. - Jeśli chodzi o inne sakramenty, a także o uczestnictwo w obrzędach pogrzebu, osoby, których to dotyczy, zostaną poinformowane o zasadach przez duszpasterza. Jest też nadal utrzymana dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. – informuje ks. Parfianowicz.

Koronawirus w woj. zachodniopomorskim. Dane dzień po dniu: l...

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Koszalin w trudnym czasie zagrożenia koronawirusem [zdjęcia]

Zobacz także Jak zabezpieczyć się przed zakażeniem koronawirusem? Zalecenia GIS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo