Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w parku przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej. Zaczyna się rewitalizacja

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Do końca roku w parku im. T. Kościuszki wycięte zostaną drzewa, które mogą nie przetrwać kolejnej wichury. Wyremontowane zostaną alejki, pojawią się nowe ławki.
Do końca roku w parku im. T. Kościuszki wycięte zostaną drzewa, które mogą nie przetrwać kolejnej wichury. Wyremontowane zostaną alejki, pojawią się nowe ławki. Joanna Krężelewska
Ma powierzchnię niemal 7 hektarów i wkrótce spacery po tak rozległym obszarze mają być przyjemnością. Zaczyna się rewitalizacja zniszczonego parku im. Tadeusza Kościuszki w Koszalinie.

To park przy Koszalińskiej Bibliotece Publicznej, rozciągający się od ulicy Młyńskiej do ronda na ulicy Kościuszki. Do połowy lat 60. XX wieku teren ten był Starym Cmentarzem, który w 1926 roku zamknięto dla pochówków. W 1983 roku został wpisany do rejestru zabytków. Dziś nie zachęca do spacerów. Zniszczone, dziurawe alejki, połamane ławki, chore drzewa – ten obrazek ma się wkrótce zmienić. Zakończył się przetarg na rewitalizację parku.

- Najkorzystniejszą ofertę, 3,25 mln złotych, przedstawiła firma STRABAG, która przejęła już plac budowy od Zarządu Dróg i Transportu w Koszalinie – informuje Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego ratusza.

- Zgodnie z planem inwestycja ma być gotowa do lipca przyszłego roku.

Zaplanowano m.in. wymianę nawierzchni alejek parkowych o długości około 1 km, montaż elementów małej architektury (ławki, stojaki na rowery, kosze), przebudowę sieci oświetlenia zewnętrznego.

Zmiany dotyczą też nasadzeń.

– Od kilku lat trwa inwentaryzacja drzewostanu na terenie miasta. W pierwszej kolejności zabiegi pielęgnacyjne prowadzone są w pasach drogowych, a to ze względu na bezpieczeństwo pieszych i zmotoryzowanych. Do końca roku Zarząd Dróg i Transportu przeprowadzi prace w parku im. T. Kościuszki – mówi Robert Grabowski.

Początek majowego weekendu w koszalińskim parku [ZDJĘCIA INTERNAUTY]

Do wycinki wskazano kilkadziesiąt drzew, w tym drzewa owocowe i wyschnięte pnie. – W ciągu ostatnich dwóch lat podczas silnych wiatrów przewróciło się tu aż szesnaście drzew. Inwentaryzacja wykazała, że kolejne są w fatalnym stanie. W części przypadków grzyb zaatakował system korzeniowy. Część nie przetrwała próby czasu. To martwe kikuty dawnych drzew – dodaje rzecznik.

Park im. T. Kościuszki będzie kolejnym już terenem zielonym w mieście, który ma zachęcać do spacerów, spędzenia popołudnia z książką na ławce, czy pikniku na trawie. Kilka lat temu zrewitalizowana została tzw. część A Parku Książąt Pomorskich – od ul. Zwycięstwa do Młyńskiej, po niej część B – w kierunku amfiteatru.

W zmodernizowanym parku im. T. Kościuszki zrealizowany zostanie również projekt powiązany, opisany w Gminnym Programie Rewitalizacji pn. „Park im. Tadeusza Kościuszki w Koszalinie miejscem nauczania metodą obserwacji i eksperymentu”, w którym udział wezmą przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Parki i lasy otwarte. Spacerowiczów w Koszalinie nie brakuje [ZDJĘCIA]

Będzie miejsce na edukację, będzie też miejsce na kulturę. Koszalińska Biblioteka Publiczna w ramach Budżetu Obywatelskiego będzie realizować projekt „Kulturalne miejsce spotkań "Pod Bookiem" czyli taras przy budynku KBP. To wszystko składa się na nową zieloną przestrzeń w Koszalinie.

Co ciekawe, zmiany szykują się również przy ul. Piłsudskiego. Projekt zmian w parku połączony został z nieco późniejszą termomodernizacją budynków przy ul. Piłsudskiego 26 i 28. Obejmują one m.in. wymianę okien na strychu i w piwnicach budynku, wymianę drzwi zewnętrznych, docieplenie ścian zewnętrznych oraz remont elewacji.

Przedsięwzięcia te zostały ujęte na liście Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Koszalina na lata 2017-2026. Całkowita wartość opisanego projektu to nieco ponad 6 mln zł, dofinansowanie zaś to ponad 3,9 mln zł.

Zobacz także Prezydent Koszalina nagrodził mieszkańców niosących pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo