Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie pracy: Urlop wypoczynkowy 35 dni w 2020. Urlopy na żądanie, na dziecko i szkoleniowy [13.12.2020]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Zmiany w prawie pracy 2020: Co się zmieni?
Zmiany w prawie pracy 2020: Co się zmieni? archiwum
Zmiany w prawie pracy 2020: Co się zmieni i od kiedy? Najnowsze przepisy. Urlop za rok 2020 przysługuje od 1 stycznia 2020, dlatego firmy już w grudniu 2019 ułożyły plany urlopów pracowników. Ale tylko te najprzyzwoitsze. Tym bardziej sprawdź, co ci się należy. Urlop wypoczynkowy 35 dni w 2020

Kodeks pracy stanowi, że urlop wypoczynkowy jest coroczny i płatny. Jednak przysługuje tylko osobie mającej umowę o pracę. Mającym umowę zlecenie czy o dzieło urlop się nie należy.

Zmiany w prawie pracy 2020: Urlop wypoczynkowy – ile dni

To zależy od stażu.

  • Staż do 10 lat – 20 dni urlopu.
  • Co najmniej 10 lat – 26 dni.

Uwaga! Do stażu bez względu na przerwy wlicza się poprzednią pracę oraz naukę.

Jak do stażu dolicza się naukę?
Po zawodówce dolicza się 3 lata, po ogólniaku 4, po technikum 5, po szkole policealnej 6, a po wyższej 8. Niestety lata te nie sumują się – absolwent uczelni do 8 lat nie doda 4 za ogólniak.

Długie weekendy 2020: Jak mieć więcej wolnego [KALENDARZ, DATY] Ferie i święta. Dlaczego ten rok jest pechowy?

Uwaga!

Jeśli ktoś pracuje w niepełnym wymiarze czasu, długość urlopu jest proporcjonalna do tego wymiaru. Np. pracujący na pół etatu ma prawo do połowy, czyli 10 z 20 lub 13 z 26 dni urlopu zależnie od stażu.

Zmiany w prawie pracy 2020: Kiedy trzeba wziąć urlop

Urlopy powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który powinno się ustalać do 1 stycznia roku, za który będą urlopy. Pracodawca jednak weźmie pod uwagę nie tylko wnioski pracowników, ale i zapewnienie normalnego toku pracy.

Urlop za dany rok należy wykorzystać do 30 września następnego roku. Jeśli w tym roku nie skorzystasz z całego wolnego, będziesz miał na to trzy kwartały w 2021 r. (nie licząc urlopu za 2021).

Jeśli tego wymagają zakładowe okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu przez pracownika, pracodawca może go z urlopu odwołać, z tym że pokryje koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu.

Zmiany w prawie pracy 2020: Od kiedy przysługuje urlop

Urlop przysługuje z góry. Znaczy to, że jeśli masz już ponad rok stażu, prawo do urlopu za rok 2020 nabyłeś z dniem 1 stycznia 2020 i mogłeś go zacząć już 2 stycznia (1 stycznia był dniem wolnym).

Inaczej w przypadku pierwszej w życiu pracy. Pracownik uzyskuje prawo do pierwszego urlopu już w tym roku, w którym podjął pracę, ale z upływem

każdego pełnego miesiąca pracy, czyli z dołu – w wielkości proporcjonalnej do czasu tej pracy. Zatem zatrudnionemu po miesiącu przysługuje 1/12 urlopu 20-dniowego (20-dniowego, bo poniżej 10 lat stażu). Konkretnie za miesiąc pracy – 1,66 dnia urlopu. Niepełny dzień urlopu pracodawca może zaokrąglić do pełnego. W wymiarze rocznym nie można przekroczyć wspomnianych 20 dni.

Zmiany w prawie pracy 2020: Pozostałe urlopy pracownika

Urlop na żądanie – do 4 dni.

Pracodawca udzieli go w terminie wskazanym przez zatrudnionego; żądanie trzeba zgłosić najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu. Urlopu na żądanie nie obejmuje plan urlopowy, ale urlop ten uszczupla pulę wypoczynkową.

  • Opieka nad dzieckiem – do 2 dni.
  • Podobnie jak podczas urlopu wypoczynkowego czy na żądanie pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Dni na opiekę nie uszczuplają puli wypoczynkowej.
  • Urlop szkoleniowy – 6 lub 21 dni.

Należy się pracownikowi, który się kształci podnosząc kwalifikacje zawodowe (podjęcie nauki wymaga zgody lub inicjatywy pracodawcy).

6 dni – na egzaminy eksternistyczne, maturalne i zawodowe; 21 dni – na ostatnim roku studiów na pracę dyplomową i egzamin dyplomowy. Za czas urlopu przysługuje prawo do wynagrodzenia, jeśli podnoszenie kwalifikacji kończy się jednym z w/w egzaminów. Urlop niewykorzystany w czasie nauki przepada.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo