Zmiany w Radzie Miejskiej w Koszalinie. Sprawdź, kto w niej...

  Zmiany w Radzie Miejskiej w Koszalinie. Sprawdź, kto w niej zasiądzie

  Marzena Sutryk

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Skład Rady Miejskiej w Koszalinie.

  Skład Rady Miejskiej w Koszalinie.

  W Koszalinie za dwa tygodnie druga tura wyborów, w której mieszkańcy wybiorą prezydenta miasta. Do walki o najważniejszy fotel w mieście stanęli Piotr Jedliński oraz Artur Wezgraj.
  Skład Rady Miejskiej w Koszalinie.

  Skład Rady Miejskiej w Koszalinie.

  Kto zyskał, a kto stracił?

  Platforma straciła w tych wyborach w Radzie Miejskiej w Koszalinie 2 mandaty i ma ich teraz 12, co oznacza, że głosowanie uchwał nie będzie teraz takie łatwe (dotąd PO miała 14 głosów, co na 25 radnych dawało jej w głosowaniu zawsze przewagę). Mocno stracił SLD - z 5 mandatów zostały 2. Natomiast zyskał Lepszy Koszalin i PiS. Ten pierwszy komitet wprowadził do rady 6 radnych, a PiS - 5 (dotąd było po 3).
  W sytuacji, gdyby drugą turę wygrał Piotr Jedliński, jego miejsce w Radzie Miejskiej zajmie Marcin Waszkiewicz (255 głosów), a gdy Artur Wezgraj - Grzegorz Niski (183 głosy). Najwięcej głosów (1.000 i więcej) otrzymali Andrzej Jakubowski, Tomasz Sobieraj, Stefan Romecki i Mirosław Skórka.

  Najmniej głosów (mniej niż 400) otrzymali: Żaneta Kwapisz, Ryszard Tarnowski i Małgorzata Dworaczyk. Największy wygrany tych wyborów to niewątpliwie Stefan Romecki, który był w przeszłości radnym, a w poprzednich wyborach mu się nie powiodło.

  Przegrani to Stefan Turowski (PO, 309 głosów) i Mieczysław Załuski (SLD, zdobył 569 głosów) - samorządowcy z wieloletnim doświadczeniem w pracy w radzie, którym tym razem się nie powiodło.

  Opinie kandydatów na prezydenta

  Nowy układ sił w radzie sprawia, że gdyby wybory w drugiej turze wygrał Piotr Jedliński, to bardziej niż pewna jest koalicja PO - SLD w mieście. Za jaką cenę? Najpewniej za fotel wiceprezydenta dla SLD, a konkretnie dla Adama Ostaszewskiego.

  No, chyba że ten dostanie się do sejmiku (startował z 1. miejsca listy SLD Lewica Razem). - Wówczas zapewne wybiorę sejmik - powiedział nam wczoraj, ale nie wykluczył, że w ramach współpracy z PO na stanowisko wiceprezydenta z szeregów jego partii zostałby wskazany ktoś inny. - Ale za wcześnie na takie przymiarki. Ważna jest przede wszystkim zgodność programowa z koalicjantem - dodaje szybko i nie kryje, że jest rozczarowany swoim wynikiem i wynikami SLD do rady. - Ale w porównaniu do wyników w kraju, można było się tego spodziewać - mówi.

  Z kolei Anna Mętlewicz (PiS) mówi: - Na tyle liczyliśmy, 5 mandatów do rady nas zadowala. Ale jednocześnie myślałam, że ja sięgnę po 13% poparcia. Jest nieco mniej. Teraz zobaczymy, co pokaże druga tura. Na pewno cieszy to, że można odsunąć PO od władzy, bo teraz nie mają większości.

  A co mówią główni kontrkandydaci? Obecny prezydent Piotr Jedliński przede wszystkim dziękuje wyborcom za poparcie wyrażone w pierwszej turze i już dziś namawia do udziału w głosowaniu 30 listopada. - Dziękuję za zaufanie. Cieszymy się z naszych wyników, bo są bardzo dobre, wbrew temu, co niektórzy mówią - wygraliśmy w mieście. A mój wynik jest nawet lepszy niż 4 lata temu. Mamy zdolność koalicyjną i dobre sygnały. A co do szczegółów - to już po drugiej turze.

  O tym, że będzie druga tura był przekonany Artur Wezgraj. - Choć liczyłem, że zrobię lepszy wynik - mówi. - Cieszy, że bardzo dobrze wypadliśmy w radzie - podwoiliśmy liczbę radnych i staliśmy się w niej drugą siłą. Zaskakuje natomiast niski wynik SLD. Ale potwierdził on prognozy - dodaje i mówi, że w radzie nie wyklucza z nikim współpracy. Dużo młodych, są i starsi Najmłodszą radną jest Oliwia Skórka (28), nieco starsi są Miłosz Janczewski (32), Łukasz Sendlewski (34), Żaneta Kwapisz (35), Joanna Dworaczyk (35), Tomasz Sobieraj (35), Sebastian Tałaj (36) i Bogumiła Tiece (39).

  Najstarszym radnym jest Ryszard Tarnowski (73), młodsi są Leopold Ostrowski (66), Mirosław Skórka (65), Stefan Romecki (64), Andrzej Jakubowski (61) i Krystyna Kościńska (60).

  Oni nie byli w poprzedniej kadencji

  Radni, którzy nie byli wybrani do Rady Miejskiej w poprzedniej kadencji, bo albo nie startowali, albo nie zdobyli wystarczającego poparcia, to: Andrzej Jakubowski (PO), Tomasz Sobieraj (PO), Leopold Ostrowski (PO), Joanna Dworaczyk (LK), Stefan Romecki (LK), Żaneta Kwapisz (LK), Oliwia Skórka (PiS), Miłosz Janczewski (PiS).

  Z tej listy radni PO (Andrzej Jakubowski, Tomasz Sobieraj, Leopold Ostrowski) byli wiceprezydentami Koszalina.

  Z kolei Stefan Romecki wcześniej był dwukrotnie radnym (kadencje 2002 - 2006 i 2006 - 2010). Czterech spośród wymienionych radnych nie ma doświadczenia samorządowego na szczeblu miejskim.

  Kandydaci, którzy otrzymali ponad 300 głosów i nie dostali się do Rady Miejskiej:
  Mieczysław Załuski (SLD) - 569 głosów,
  Izabela Wilke (PO) - 431,
  Jacek Muryn (PiS) - 396,
  Jakub Kowalik (PO) - 382,
  Małgorzata Hołub (PO) - 371,
  Agata Sapieha (PO) - 310,
  Stefan Turowski (PO) - 309,
  Jacek Wezgraj (LK) - 304,
  Marta Gabryś (LK) - 302.

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (40)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (40) forum.gk24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Koszalina

  Wideo z Koszalina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Piłkarz Roku 2018. Wybieramy najlepszych piłkarzy w regionie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie

  Mikromusic walentynkowo w CK 105 w Koszalinie