MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w rozliczeniach PIT. Do kiedy złożyć PIT za 2019 rok? NOWE ZASADY PIT 2020 22.06.2020

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
PIT 2020. ROZLICZENIE PODATKU ZA 2019 rok
PIT 2020. ROZLICZENIE PODATKU ZA 2019 rok archiwum
Pit 2020. Co się zmieni w 2020 roku w rozliczeniach PIT? Czy będą poważne zmiany w rozliczeniu podatku za 2019 roku? Zobacz najnowsze przepisy dotyczące zmian w rozliczeniach PIT za 2019 rok. W tym materiale znajdziesz wszystkie zmiany w rozliczeniach PIT za 2020 rok. Co się zmieni? Rozliczenia PIT.

PIT 20202: jak rozliczyć. Szersza usługa Twój e-PIT, cały rok PIT 0.

PIT: 2020: sprawdź, co się zmienia podatkowo. To inny rok dla PIT-u za sprawą całorocznej obniżki podstawowej stawki do 17 proc., pełnej ulgi PIT 0 i rozszerzenia programu Twój e-PIT na kolejne rodzaje zeznań podatkowych.

PIT 2020: obniżka o 1 proc.

Obniżenie podstawowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych z 18 do 17 proc. nastąpiło z dniem 1 października 2019 r., czyli dotąd lżej było przez kwartał. Rok 2020 będzie pierwszym, w którym niższa stawka zadziała cały rok.

Kilkaset złotych zyska 25 milionów ludzi:

  • pracownicy etatowi,
  • wykonawcy umów zleceń i o dzieło,
  • emeryci i renciści,
  • prowadzący działalność indywidualną.

Dotyczy to osób z rocznym dochodem do 85.528 zł.

Powyżej tego dochodu obowiązuje wyższa zaliczka pobierana przez pracodawcę (i wyższa płacona przez samodzielnych) – jest to nadal 32 proc.

PIT 2020: rok bez podatku

PIT 0 obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. i dotyczy absolwentów szkół średnich i uczelni do 26 roku życia, którzy podejmą pracę.

Będą zupełnie zwolnieni z podatku dochodowego, o ile nie przekroczą w danym roku podatkowym przychodu 85.528 zł. Po raz pierwszy limit ten będzie miał zastosowanie do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 r., czyli do rozliczenia w roku 2021.

PIT 2020: więcej zeznań bez fatygi

Aaaa, PIT! Zapomniałem!

Na rozliczenie masz czas do 30 kwietnia i to cię tak uspokaja jak większość podatników, którzy rozliczają się sami. Następnie na przemian będziesz zapominać albo nie mieć czasu na wypełnienie zeznania. Co ci grozi? Nic.

Urząd skarbowy wypełni zeznanie za ciebie. Zadziałało to już w 2019 roku, ale dotyczyło tylko dwóch zeznań: PIT-37 i PIT-38. W 2020 r. obejmie też PIT-28 i PIT-36.

1 procent podatku 2020 za 2019. Jak zmienić organizację pożytku publicznego w usłudze Twój e-PIT

Chodzi o usługę Twój e-PIT. Zeznanie podatkowe w tej usłudze przygotuje za ciebie Krajowa Administracja Skarbowa. Nic nie musisz robić. Twój PIT już czeka na rozliczenie na www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit!

Jest tak dzięki temu, że twój pracodawca prześle PIT-11 o twoich dochodach w 2019 nie tylko tobie, ale i skarbówce; rozliczy cię ona bez twojego udziału. Chyba że zechcesz zaingerować w swój PIT.

Korzystając z usługi Twój e-PIT, nie musisz niczego wypełniać ani składać. Ale jeśli zechcesz, możesz zmienić przygotowane przez skarbówkę twoje zeznanie.

Jak sprawdzić własny PIT? Na www.podatki.gov.pl. To portal Ministerstwa Finansów. Jeśli zechcesz, wniesiesz zmiany. Masz na to czas do 30 kwietnia. Po tym dniu – jeśli nic nie zmienisz – urząd skarbowy uzna twoje zeznanie za złożone i powiadomi ciebie o tym.

Z rozliczenia PIT-u przez skarbówkę możesz skorzystać

  • indywidualnie,
  • ze współmałżonkiem,
  • jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

W przypadku zaniechania samodzielnego rozliczenia PIT-u i zostawienia tego skarbówce kara za opóźnienie jest niemożliwa.

A co z 1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego? Skąd Krajowa Administracja Skarbowa będzie wiedzieć, komu zechcesz przekazać 1 procent? Oczywiście nie będzie wiedzieć – wpisze to, co sam wpisałeś rok wcześniej. Jeśli teraz zmieniłeś zdanie, możesz zmienić zapis w portalu podatki.gov.pl.

I ostatni plus wypełnienia twojego PIT-u przez skarbówkę: jeśli wyjdzie ci nadpłata, zwrot pieniędzy nastąpi w ciągu 45 dni, czyli szybciej niż normalnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo