Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmień swoje zwyczaje i oszczędzaj! Praktyczne porady

Ilona Burkowska
Gdy myjesz zęby, włosy lub się golisz, woda cały czas leci z kranu wartkim strumieniem? Zrezygnuj z tego zwyczaju, bo to strata około 8 litrów na minutę! Aby zaoszczędzić w budżecie domowym, warto też zwrócić uwagę na racjonalnie używanie urządzeń elektrycznych.
Gdy myjesz zęby, włosy lub się golisz, woda cały czas leci z kranu wartkim strumieniem? Zrezygnuj z tego zwyczaju, bo to strata około 8 litrów na minutę! Aby zaoszczędzić w budżecie domowym, warto też zwrócić uwagę na racjonalnie używanie urządzeń elektrycznych. Magdalena Kmita-Kulesza
Przyzwyczajenia rzecz święta? Otóż niekoniecznie. Co więcej, złe przyzwyczajenia to wręcz rzecz zgubna. Tym bardziej, jeśli chodzi o finanse. Dlatego warto wiedzieć, jak zmieniając przyzwyczajenia mądrze oszczędzać energię, wodę, ciepło.

Woda, prąd, gaz – to pieniądze, których na co dzień nie widać. Bo czy ktoś będzie rozliczał się z dwóch szklanek wody za kilka groszy? Pewnie, że nie. Albo z włączonego przez cały dzień radia, którego zapomniał wyłączyć wychodząc do pracy? Pewnie, że nie. Jednak w skali miesiąca czy roku, te dwie szklanki wody i te kilka godzin radia grającego bez sensu przeradzają się w litry wody albo godziny korzystania z energii, za które trzeba płacić. A przecież nie warto wydawać pieniędzy na coś, z czego nie korzystamy.

Dlatego, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, warto, a nawet trzeba zmienić swoje przyzwyczajenia. Podpowiadamy, o czym codziennie trzeba pamiętać i jakich zmian dokonać w codziennym życiu, by oszczędzać media i pieniądze. Oto nasze praktyczne porady.

Oszczędzamy wodę

Myłeś naczynia pod bieżącą wodą? To ogromna strata cennych litrów. Od dziś myj naczynia w misce lub komorze zlewozmywaka, a jedynie płucz pod bieżąca wodą. Jej strumień dopasuj do potrzeb - z kranu wcale nie musi lecieć wodospad, by wypłukać kubek czy sztućce, mniejszy strumień wody tez sobie z tym poradzi

Gdy na podłodze zauważysz próchno albo robaka, łapiesz go w papier, odruchowo wyrzucasz do toalety i spłukujesz? Stop! To też strata wody. Tego typu śmieci wyrzucaj do po prostu do kosza na odpady.

Nie wylewaj wody, którą możesz użyć ponownie, np. do podlewania kwiatów, sprzątania lub mycia samochodu. Nie wiesz jak? Na przykład wodą pozostałą po ugotowanych jajkach podlej kwiaty (jest bogata w cenny dla roślin wapń). Jeśli masz możliwość – zbieraj deszczówkę – przyda się do podlewania ogrodu.

Gdy myjesz zęby, włosy lub się golisz woda cały czas leci z kranu wartkim strumieniem? To kolejny błąd i strata około 8 litrów na minutę. Przecież lecąca z kranu woda jest potrzebna jedynie do wypłukania ust i nie musi Ci towarzyszyć podczas całego pobytu w łazience.

Zastąp kąpiel natryskiem. Zakręć wodę gdy np. namydlasz ciało. Osiem litrów wody zużyjesz podczas minuty natrysku, 100–150 litrów zużywasz podczas kąpieli. Kiedy się kąpiesz, napełniaj wannę w 1/3 objętości.

Kąp się po dziecku. Tak tak, to nie żart. Napełniasz maluchowi całą wannę, popluska się kilka minut, a później pozbywasz się kilkudziesięciu litrów wody? To błąd i marnowanie wody. Rozważ, czy nie warto wykąpać się od razu po maluchu, gdy woda jest jeszcze ciepła. To realna oszczędność.

Nigdy nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa lub mrożonek! Odmrażaj jedzenie wkładając je na noc do lodówki. Wtedy przy okazji zużyje ona mniej energii.

Gdy podlewasz ogród zraszaczem, nie mocz niepotrzebnie podjazdu i chodnika. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsce wybetonowane czy płot.

Oszczędzamy prąd

Poszukaj u dostawcy energii korzystnych, najtańszych taryf – nocnej czy weekendowej. Jeśli możesz korzystać z takiej taryfy, a Twój plan dnia na to pozwala, nastawiaj pralkę czy zmywarkę wtedy, kiedy obowiązuje. To realna oszczędność.

Pierz tylko wtedy, kiedy zgromadzisz odpowiednio dużo ubrań, by zapełnić bęben pralki. Dwa ręczniki wypiorą się tak samo jak pięć, a piorąc raz zużyjesz mniej energii, proszku, wody... Pamiętaj też, że w wielu przypadkach pranie wstępne oraz w najwyższej temperaturze nie są konieczne. Jeśli możesz, to z nich zrezygnuj.

Zdarza ci się zostawiać włączony telewizor czy radio i wychodzić z domu? Albo nie wyłączać komputera na noc. Koniecznie zmień ten nawyk. Zawsze wyłączaj urządzenia, jeśli przestajesz z nich korzystać. Działając, pobierają energię i choć tego nie widzisz, to Ty za nią płacisz!

Nie zostawiaj drukarki, telewizora czy wieży w stanie czuwania, bo gdy pali się czerwona lampka „stand-by" urządzenie ciągle pobiera prąd.

Komputer czy piekarnik włączaj tylko wtedy, gdy jesteś gotowy do pracy. Jeśli chcesz zrobić to za chwilę, nie śpiesz się z uruchamianiem urządzeń.

Zawsze wyjmuj z kontaktu ładowarkę do telefonu, jeśli z niej nie korzystasz. Ona też pobiera prąd!

Masz sentyment do tradycyjnych żarówek? To go zmień. W pomieszczeniach, w których spędzasz najwięcej czasu wymień je na świetlówki oszczędzające energię. W tych, z których korzystasz krótko - kilka, kilkanaście minut, raczej zachowaj żarówki tradycyjne (równomiernie pobierają energię).

Oszczędzamy gaz

Posiłki gotuj w małej ilości wody i używaj przykrywek do garnków. Dopasuj też wielkość garnka do wielkości palnika. To oszczędność energii!

Podobnie z wodą na herbatę – nie musisz zagotowywać pełnego czajnika, gdy chcesz zaparzyć jedną filiżankę.

Podczas pieczenia rzadko otwieraj drzwiczki piekarnika, aby uniknąć strat ciepła, a na 5 do 10 minut przed planowanym zakończeniem gotowania wyłącz piekarnik lub płytę.

Jeśli dotąd tego nie robiłeś, podpowiadamy. Myj dno garnków, bo brud na nich ogranicza nawet o 50 procent przewodzenie ciepła potrzebnego do gotowania.

Oszczędzamy ciepło

Nigdy nie wietrz mieszkania, gdy masz włączone kaloryfery. Jeśli tak robiłeś, porzuć ten zwyczaj, bo to ogromne straty ciepła. Okna otwieraj szeroko i na krótko.

Nigdy nie zostawiaj uchylonych okien, gdy masz włączone kaloryfery. W takiej sytuacji możesz być pewny, że stracisz dużo ciepła i pieniędzy.

Jeśli wychodzisz z mieszkania, przykręć kaloryfery do minimum. W mieszkaniu nie musi być 23 stopni, gdy nie ma Cię w domu!

Jeśli kaloryfery rozkręcasz równomiernie w całym domu, zrezygnuj z tego zwyczaju. Obniż temperaturę w sypialni i kuchni. Tam gdzie śpisz – będzie to z korzyścią dla zdrowia. W kuchni z kolei przygotowujesz posiłki, gotujesz i z tego powodu zawsze jest tam cieplej.

Jeśli Twoje okna ozdabiają firanki do ziemi, a kanapa stoi tuż przy kaloryferze, przemebluj pokój. Zasłanianie grzejników powoduje, że ciepło nie może swobodnie rozchodzić się po mieszkaniu.

Pamiętaj! Kupuj urządzenia w najwyższej klasie energetycznej (od A do A++). One zużywają najmniej energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zmień swoje zwyczaje i oszczędzaj! Praktyczne porady - RegioDom.pl