MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy wicemarszałków, członków zarządu i wiceprzewodniczących Sejmiku. Zarząd województwa w komplecie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Zastępcami Olgierda Geblewicza zostali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, a członkami zarządu są reprezentanci Nowej Lewicy i PSL
Zastępcami Olgierda Geblewicza zostali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, a członkami zarządu są reprezentanci Nowej Lewicy i PSL Andrzej Szkocki
Marszałek Olgierd Geblewicz zarekomendował radnym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego kandydatów na stanowiska wicemarszałków i członków zarządu: Annę Bańkowską (KO), Jakuba Kowalika (KO), Bogdana Jaroszewicza (Nowa Lewica) i Marcina Łapecińskiego (PSL).

Zastępcami Olgierda Geblewicza zostali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, a członkami zarządu są reprezentanci Nowej Lewicy i PSL. W nowym zarządzie nie ma więc nikogo z Polski 2050. Jeszcze przed głosowaniem skomentował ten fakt radny Sebastian Szwajlik (Polska 2050).

- Z demokracją mamy do czynienia tylko wtedy, kiedy większość dba o mniejszość - podkreślił. - Podczas ostatnich wyborów na Trzecią Drogę zagłosowało ponad 62 tys. osób. Wyborcy mieli nadzieję na dualizm władzy. Dziś widzę, że się rozczarują. Tworząc zarząd bez Polski 2050 koalicja 15 Października dała sygnał, że zaczęła się już pokrywać rdzą.

Po wystąpieniu radnego z Polska 2050, Sejmik przegłosował (każdą z osobna) kandydatury zgłoszone przez marszałka. Anna Bańkowska z Kołobrzegu, dotychczasowa członkini zarządu, będzie zajmować się polityką społeczną i kulturą. Otrzymała 20 głosów „za” przy 10 „przeciw”. Jakub Kowalik to wiceprzewodniczący rady miasta w Koszalinie, Był szefem udanej kampanii Tomasza Sobieraja na stanowisko prezydenta Koszalina. Będzie zajmował się infrastrukturą i środowiskiem. Poparło go 20 radnych, 10 było przeciw. Bogdan Jaroszewicz to były wiceprezydent Szczecina oraz były wiceburmistrz Nowogardu, który bezskutecznie startował w tych wyborach na prezydenta Szczecina. Będzie zajmował się edukacją, inwestycjami, informatyką i bezpieczeństwem. Poparło go 18 radnych, przeciw było 10, 2 osoby wstrzymały się od głosu. Marcin Łapeciński będzie odpowiadał za obszary wiejskie. Dostał 17 głosów za, 10 było przeciw, trzy wstrzymujące się.

Po głosowaniu marszałek przedstawił swoje expose, w którym podał trzy „obszary” rozwoju województwa.

- Po pierwsze chcemy przez najbliższe lata zająć się ludźmi, mieszkańcami naszego pięknego regionu - podkreślił marszałek Olgierd Geblewicz. - Dlatego zamierzamy budować wspólnotę. Zajmiemy się więc rozwojem służby zdrowia, wyrównywaniem różnic (wsparcie osób LGBT, kobiet, rodzin itp.), opieką nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi, edukacją i kulturą.

Drugim obszarem zainteresowań nowego zarządu będzie „Pomorze Zachodnie zielony region”, co oznacza, że dużo uwagi poświęcane będzie w tej kadencji problemom wsi, turystyce, zielonym elektrowniom i ekologii. Trzeci, ostatni, obszar zainteresowań, to „Dynamiczny, nowoczesny region”, a w nim szczególny nacisk położono na dalszy rozwój kolei zachodniopomorskiej, budowę dróg i modernizację lotniska w Goleniowie.

Wszystkie nowe kluby Sejmiku poparły kierunki wytyczone przez marszałka Geblewicza - oprócz Prawa i Sprawiedliwości. - Nie udzielamy poparcia zarządowi - zakomunikował przewodniczący klubu PiS, Rafał Niburski.

Po wyborze nowych władz województwa, odbył się briefing prasowy, na którym radni podpisali Deklarację o współpracy. Dopiero tutaj Olgierd Geblewicz skomentował krótko emocjonalne wystąpienie Szwajlika.

- Staram się budować zarząd w oparciu o koalicję 15 Października, tak jak to było przy obsadzaniu stanowisk w Urzędzie Wojewódzkim - mówił Geblewicz. - Trzecia Droga w części zajmowanej przez PSL nie ma przedstawiciela w prezydium Urzędu Wojewódzkiego. Dlatego wydało mi się bardzo uczciwe i fair, że w zarządzie województwa znajdzie się właśnie przedstawiciel Stronnictwa. Wyjaśniałem to już radnemu Szwajlikowi i pozostałym radnym Ruchu Hołownia Polska 2050. Dodam, że widzę dla ich miejsce w prezydium Sejmiku.

W prezydium Sejmiku zasiedli Sebastian Szwajlik (Polska 2050), Marcin Przepióra (Koalicja Samorządowa) i Janusz Żmurkiewicz (KO).

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Znamy wicemarszałków, członków zarządu i wiceprzewodniczących Sejmiku. Zarząd województwa w komplecie - Głos Szczeciński

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński