Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znicze już płoną (video)

(qba, ima, r)
Teresa Rychlewska przyjechała na koszaliński cmentarz z Tychowa, aby uporządkować grób męża, który zmarł 15 lat temu. - Sił coraz mniej na te porządki. Ale jeszcze sobie radzę - mówi.
Teresa Rychlewska przyjechała na koszaliński cmentarz z Tychowa, aby uporządkować grób męża, który zmarł 15 lat temu. - Sił coraz mniej na te porządki. Ale jeszcze sobie radzę - mówi. Radek Brzostek
Wietrznie, deszczowo, a temperatura może spaść poniżej 5 stopni Celsjusza - takie ponure wieści mają synoptycy. Ale i tak wszyscy pójdziemy odwiedzić groby bliskich, przyjaciół, znajomych. 1 listopada w naszym kraju to szczególny dzień, w którym wspominamy tych, którzy odeszli.

Cmentarz w Koszalinie odwiedzić może w najbliższych dniach nawet kilkaset tysięcy osób. To największa nekropolia w regionie. - 45 tysięcy grobów, aż 36 hektarów powierzchni - mówi Monika Tkaczyk, zarządzająca cmentarzem. W tym roku nie powinno być kłopotów z odnalezieniem mogił. 1 listopada czynne będzie bowiem biuro administracji cmentarza. - Każdy może przyjść i zapytać o dokładną lokalizację danego grobu. Nasz pracownik wskaże co do metra - zapewnia Monika Tkaczyk. Zarząd cmentarza ustawił dodatkowych 14 toalet i 160 pojemników na śmieci. Odwiedzający będą mogli spacerować nowymi alejkami, przystanąć na powiększonym placu przy pomniku Martyrologii Narodu Polskiego.
Nie powinno być kłopotów z kupnem zniczy i kwiatów. Specjalnie przygotowano 40 stoisk. A w okolicach handlowców jest przynajmniej jeszcze raz tylu.
Szczecinecki cmentarz liczy ponad 20 tysięcy mogił. Niedawno uporządkowano jego najstarszą część. Zabrano resztki poniemieckich płyt nagrobnych, które zostały umieszczone w lapidarium. Ekipy remontowe, pod okiem konserwatora zabytków, odtworzyły też dawny, tarasowy układ cmentarnych kwater. Dokończona została budowa alejki prowadzącej do kaplicy, uporządkowano kwaterę mogił dziecięcych.
W Białogardzie są aż trzy cmentarze. Największy i najnowszy, a już liczący 7 tysięcy grobów, znajduje się na trasie do Pękanina. Ale najstarszy, który podlega rejestrowi zabytków, mieści się przy tutejszym szpitalu. Ma nieco ponad trzy tysiące mogił. Spora część z nich to pomniki jeszcze z czasów, gdy mieszkali tu Niemcy.
Kołobrzeska nekropolia liczy ponad 17 tysięcy grobów. Graniczy z cmentarzem wojennym. Tu mogiły ma około 5 tysięcy żołnierzy polskich i radzieckich. Również tu miejsce spoczynku mają zapewnione kombatanci walk, którzy po wojnie wybrali Kołobrzeg na swoje miasto. Odrębne kwatery wyznaczono dla sybiraków i żołnierzy walczących w szeregach Armii Krajowej. Znamienne, że na cmentarzu komunalnym przybywa zwolenników kremacji. Ich prochy trafiają do kolumbarium. - Powstały już trzy, łącznie na 120 miejsc - mówi kierownik cmentarza Arkadiusz Ambroziak. - Wkrótce zbudujemy kolejne.

Cmentarz w Słupsku - zobacz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!