Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znicze Pomorskie - odeszli w minionym roku

MAS,ZAS,ING,BOG, KMB
Radek Koleśnik
Przy okazji Wszystkich Świętych wspominamy znane osoby regiony, które odeszły w minionym roku.

Kpt. Ryszard Piszczecki, zm. 20.11.2014
Żołnierz AK, ps. „Maks”, prezes Okręgu Koszalińskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Inicjator budowy pierwszego w Polsce pomnika gen. Władysława Andersa i budowy pomnika rtm. Witolda Pileckiego.

Jerzy Domin zm. 11.02.2015Aktor
współzałożyciel Teatru Propozycji „Dialog” w Koszalinie. W latach 1967-1968 oraz 1989-1996 jego prezes. W 1959 roku zagrał w pierwszym „dialogowym” spektaklu „Godzina myśli”, poświęconemu poezji i prozie Juliusza Słowackiego. Na jubileusz 50 lat teatru wcielił się w Kordiana w „Słowackim”.

Elżbieta Czabańska-Hayes zm. 20 grudnia 2014
Dr n.med., nestorka koszalińskiej okulistyki, założycielka Oddziału Okulistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie i wieloletni ordynator tego oddziału. Przez wiele lat pracowała na misji w Afryce.

Józef Warchoł zm. 8.09.2015
Znany sportowiec, kontrowersyjny społecznik. Był m.in. zawodowym mistrzem świata w kick-boxingu, dwukrotnym mistrzem Europy, dziewięciokrotnym mistrzem Polski i trenerem młodzieży w Fight Club Koszalin.

Aleksandra Lisiak-Seremakzm. 16.11.2014
Lekarz specjalista neurolog, wieloletnia ordynator Oddziału Neurologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Alina Łajdecka zm.10.10.2015Lekarz pediatra, była ordynatorem, potem zastępcą ordynatora oddziału dziecięcego koszalińskiego szpitala. Absolwentka II LO w Koszalinie. Miała 61 lat. 

Wanda Lipskazm. 10.03.2015
Wieloletnia główna księgowa Urzędu Miasta i Gminy Polanów, Zasłużona dla Miasta i Gminy Polanów. Eugeniusz Kuryło 2.04.2015Dr nauk medycznych, lekarz anestezjolog, wieloletni pracownik Hospicjum św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. Dzięki niemu wiele osób nie musiały tak bardzo cierpieć w bólu.

Danuta Kaczanowska zm. 22.04.2015
Lekarz okulista, pracowała w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, przez wiele lat była tu ordynatorem oddziału okulistycznego. Prowadziła też praktykę prywatną.

Eugeniusz Słapczyński zm. 10.04.2015
Wieloletni dyrektor Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego w Koszalinie.

Mieczysław Kaźmirowicz zm. 14.05.2015
Wieloletni dyrektor Fabryki Maszyn Budowlanych „Bumar-Koszalin”.

Tadeusz Woleń, zm. 19.09.2015
Współzałożyciel i wieloletni aktywny działacz koszalińskiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, był przewodniczącym Zarządu Koła PSOUU, potem pełnił funkcję Elektora PSOUU w Koszalinie.

Florian Juszkiewicz zm. 21.05.2015
Wychowawca i społecznik, był m.in.: dyrektorem SP nr 4 w Koszalinie, prezesem oddziału ZNP, komendantem hufca ZHP w Koszalinie, a przez ostatnie lata życia - prezesem Stowarzyszenia Forum Samorządowe Nasza Gmina w Mielnie. Organizował też, współpracując z Bankiem Żywności i ośrodkiem pomocy społecznej, przedświąteczne zbiórki żywności.

Teresa Wierzgacz zm. 26.04.2015
Wieloletnia pracownica administracji oświatowej gminy Będzino. Na początku lat 90. kierowała Gminnym Zespołem Ekonomiczno-Administracyjnym Szkół, potem była inspektorem ds. kadr i płac w Zakładzie Budżetowym Oświaty i Kultury Gminy Będzino.

Karol Dołhań zm. 8.05.2015
Były sołtys Skrzeszewa, rolnik, powojenny osadnik. Przez lata pracy zasłużył sobie na szacunek sąsiadów, którzy w roku 1965 wybrali go na sołtysa. Funkcję tę pełnił aż do 1994 r.

Waleria Wojtukiewicz zm. 8.04,2015
Wilnianka z pochodzenia, od lat 60. nauczycielka nauczania początkowego w Szkole Podstawowej w Będzinie.

Kołobrzeg
Andrzej Lepczyński - zmarł 14 września, w wieku 83 lat.
Znany kołobrzeski architekt, główny twórca kołobrzeskiej „nowej starówki”. Do zrealizowanych przez niego projektów należy m.in. osiedle Ogrody, koncepcja urbanistyczno – architektoniczna Sądu Najwyższego w Warszawie. Andrzej Lepczyński był zdobywcą wielu prestiżowych nagród, przez dwie kadencje był radnym Rady Miejskiej i wojewódzkiej.

Jacek Klimżyński - miał 76 lat, zmarł 17 sierpnia tego roku.
Był nauczycielem, muzealnikiem, prezesem Kołobrzeskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego w latach 1981 - 2003. Wielki miłośnik muzyki klasycznej, pomysłodawca wielu wydarzeń kulturalnych, publikował w wielu wydawnictwach literackich.

Jerzy Kus - zmarł w wieku 82 lat.
Od 1975 r. był Inspektorem Oświaty i Wychowania, prezes Zarządu Powiatowego TPD, radny Miejskiej Rady Narodowej. To za jego urzędowania wybudowano m.in. Szkołę Podstawową nr 7, 8.

Halina Węgrzyn - zmarła 5 stycznia 2015 r., miała 67 lat.
Przez wiele lat była pracownicą Społem PSS Jedność, członek Rady Nadzorczej Spółdzielni. Pani Halina długie lata prowadziła należący do spółdzielni sklep spożywczy przy ul. Walki Młodych. 4 stycznia, na przejściu dla pieszych, potrącił ją samochód. Dzień później zmarła.

Zbigniew Krawiec - zmarł 14 maja tego roku.
Długoletni przewodniczący Koła Polskiego Związku Niewidomych w Kołobrzegu. Współpracownicy mówili o nim: człowiek szlachetny, rzetelny, o wielkiej dobroci.

Gmina Ustronie Morskie
Kazimierz Rybka - urodził się w 1925 r. Zmarł 14 marca 2015 r.
Wójt gminy Jerzy Kołakowski podczas uroczystości pogrzebowych wspominał go jako żołnierza Armii Wojska Polskiego, który w latach 1943-45 walczył o wyzwolenie ojczyzny. W Ustroniu Morskim od 1947 r. Był mocno zaangażowany w proces gazyfikacji gminy. Zasiadał w Radzie Nadzorczej Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, był kierownikiem budowy kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, radnym Gminnej Rady Narodowej w Ustroniu Morskim. W latach 1989 – 1994 był członkiem założycielem Społecznego Komitetu Budowy ustrońskiego Ośrodka Zdrowia. Szefował Kołu Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.

Ireneusz Wróblewski - zmarł 14 marca tego roku. Ustroński pionier, kombatant, rybak.

Gmina Dygowo
Rozalia Licznar
- najstarsza mieszkanka gminy Dygowo, zmarła 9 kwietnia tego roku w wieku blisko 104 lat. Miała za sobą dramat wysiedleń z terenów dzisiejszej Ukrainy. W 1946 r. do jej rodzinnej wsi Łuka Wielka w powiecie Tarnopolskim dotarł nakaz opuszczenia gospodarstwa. Wraz z mężem i córką osiedliła się w Dygowie. Zajmowała się gospodarką.

Franciszek Stanilewicz - miał 53 lata. Odszedł 20 kwietnia 2015 r.
Trzykrotnie wybierano go na radnego Rady Gminy Dygowo. Mieszkał w Czerninie. Był sołtysem wioski. Przez wiele lat był naczelnikiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Czerninie i członkiem zarządu gminnego OSP.

Elżbieta Wygaś - urodziła się w 1948r., zmarła 5 września 2015 r.
Emerytowana nauczycielka z Czernina. Uczyła dzieci miejscowej podstawówki biologii i wychowania fizycznego. Zajmowała się też wychowaniem harcerzy. Była społeczniczką. Ciepła, sympatyczna, wrażliwa.

Gmina Siemyśl
Henryk Karwat - był radnym Rady Gminy Siemyśl przez trzy kadencje, także wiceprzewodniczącym przez dwie kadencje.
Urodził się 27 listopada 1950 r., zmarł 24 stycznia 2015 r. Był szanowanym , lubianym człowiekiem.

Ks. Jerzy Ruszkowski - proboszcz parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Charzynie, zm. 28 maja 2015 r. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu, przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Ignacego Jeża 17.05.1981 r. Proboszczem parafii w Charzynie został 1 sierpnia 2014 r. Ciężko zachorował, zmarł niecały rok później.

Gmina Rymań
Waldemar Wronek - zmarł 8 sierpnia tego roku, miał 61 lat.
Działał na rzecz miejscowej szkoły, kościoła i całej społeczności. Przez wiele lat był członkiem, a później prezesem OSP Drozdowo. Zasiadał w Radzie gminy Rymań.

Tadeusz Meszczyk - miał 53 lata, zmarł 24 lutego 2015r.,
był radnym Gminy Rymań, członkiem Zarządu Gminy Rymań.

Bronisław Jasina, miał 70 lat, zmarł 29 maja 2015 roku.
Był działaczem społecznym, wieloletnim członkiem, a później prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorawinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!