MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znów gorąco w Radzie Gminy Sławno. Odwołano przewodniczącego

Wojciech Kulig
UG Sławno/Archiwum
Gorąco zrobiło się podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Gminy Sławno. Radni odwołali przewodniczącego oraz wiceprzewodniczącego rady.

Podczas sesji odwołany z funkcji przewodniczącego Rady Gminy Sławno został Marek Szanel, członek opozycyjnego klubu radnych „Bliżej Mieszkańców Gminy Sławno”. Za jego odwołaniem było 8 radnych, a przeciw 7. Nową przewodniczącą została Marta Hołowata, która została odwołana z tej funkcji w zeszłym roku.

Wcześniej o odwołanie Marka Szanela wnioskowało czworo radnych. W uzasadnieniu napisali oni o tym, że przewodniczący nienależycie wywiązywał się z obowiązków, które na niego nałożono. W piśmie czytamy m.in. że „(...) okazywał niechęć do współpracy ze wszystkimi radnymi, ograniczając się jedynie do pracy w gronie radnych Klubu Radnych Bliżej Mieszkańców Gminy Sławno. Nie potrafił tym samym zjednoczyć radnych Rady Gminy Sławno, a co więcej sam podsycał konflikty w radzie gminy” .

Do tych słów odniósł się sam Marek Szanel. - Było wręcz odwrotnie. Wyciszałem konflikty, które były podsycane - tłumaczy.
W czasie sesji odwołano również z funkcji wiceprzewodniczącego Przemysława Konwerskiego (także z klubu „Bliżej Mieszkańców...”). Jego miejsce zajął Łukasz Wach, który odszedł niedawno z opozycyjnego klubu. W ten sposób klub stracił większość w radzie. - Zrezygnowałem, bo miałem co do klubu wiele uwag. Mój głos był dyskredytowany w pewien sposób. Nie po to się tworzy klub opozycyjny, żeby tylko rozliczać kogoś i podsycać konflikty - mówi Łukasz Wach.

- Sesje były prowadzone w sposób niemerytoryczny. Przewodniczący nie wygaszał konfliktów, które były podczas obrad. Kiedy wypowiadałem się w sposób kulturalny zabierał mi głos bez żadnego uzasadnienia - dodaje nowy wiceprzewodniczący.

Te zarzuty odpiera radny Marek Szanel. - Oczywiście czasami zdarzało mi się skrócić komuś wypowiedź, bo była po prostu zbyt długa. Dwa razy zareagowałem bardziej gwałtownie, gdy zaczynały padać słowa od radnych, które nie powinny paść - tłumaczy.
- Reagowałem także na zachowania, które są niepożądane, typu wyśmiewanie się. To spotkało się z nieprzychylną reakcją. Potraktowano to jako wrogość - dodaje radny Marek Szanel. Jak wyjaśnia, jest zwolennikiem innego prowadzenia sesji.
- Może bardziej dynamicznego, ale takiego żeby można było dyskutować merytorycznie. Tak, by oglądający i słuchający obrady mieli pełen obraz omawianych problemów i jednocześnie by mogli zapoznać się z opiniami poszczególnych radnych - wyjaśnia były przewodniczący.

Do zmian w stanowiskach i sytuacji w radzie gminy odniósł się też wójt gminy Sławno. - Z panią Martą Hołowatą znamy się już 9 rok. Wiem na co ją stać. Jest wielkim społecznikiem, który potrafi dobrze i kulturalnie prowadzić różnego rodzaju zebrania z ludźmi. Zmiana oznacza poprawę współpracy z radnymi, jednak nie oznacza spokój w Radzie Gminy Sławno - mówi nam Ryszard Stachowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński