Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znowu coś śmierdzi na jeziorze Jamno. Część jeziora została skażona?

Jakub Roszkowski
Jakub Roszkowski
Południowo- wschodnia część jeziora prawdopodobnie ponownie została skażona jakąś substancją.
Południowo- wschodnia część jeziora prawdopodobnie ponownie została skażona jakąś substancją. Krzysztof Najda
Znowu coś śmierdzi na jeziorze Jamno. Południowo- wschodnia część jeziora prawdopodobnie ponownie została skażona jakąś substancją.

- Zapach, a właściwie smród, jest podobny do tego z rowu osieckiego, kiedy ktoś w marcu zrzucił tam ścieki - zaalarmował dziś z rana Krzysztof Najda z Fundacji Ekologicznej Jantar.

Wiatr zepchnął zanieczyszczenia w trzcinowiska. Część została wepchnięta na przystań WOPR w Łabuszu. Najda sprawą zainteresował już odpowiednie służby.

Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska wydała właśnie komunikat w sprawie śniętych ryb w jeziorze Jamno."W związku z otrzymaniem w dniu 17 czerwca 2019 r. informacji o pojawieniu się śniętych ryb w jeziorze Jamno (Przystań statku Koszałek), inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie niezwłocznie dokonali rozpoznania zanieczyszczenia w terenie z udziałem pracowników Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - Oddział w Szczecinie, Pracownia w Koszalinie. Do badań laboratoryjnych pobrano próbki wody z jeziora Jamno oraz z rzeki Dzierżęcinki. W rejonie Przystani stwierdzono na powierzchni wody kilkaset sztuk śniętych ryb o długości ciała od kilku do kilkunastu centymetrów. Nieliczne śnięte ryby stwierdzono również u ujścia rzeki Dzierżęcinki do jeziora Jamno. Wstępne wyniki badań przeprowadzone przez Laboratorium potwierdziły zakwit sinic w jeziorze Jamno, co może stanowić prawdopodobną przyczynę śnięcia ryb. Ponadto wykazały wysoki wskaźnik pH w jeziorze wynoszący 9,65 przy temperaturze wody 24,4°C, zawartości tlenu na poziomie 19,7 mg/l i nasyceniu 234,0 %. W rzece nie stwierdzono natomiast zakwitu sinic, temperatura wody wynosiła 21,6 °C, zawartość tlenu 6,0 mg/l i nasycenie 68,0 %. Dalsze informacje zostaną udostępnione po otrzymaniu wyników pozostałych badań laboratoryjnych".Czytaj równieżŚnięte ryby zostały wybrane z jeziora Jamno [ZDJĘCIA]Śnięte ryby w jeziorze Jamno. Trwa ustalanie przyczynZobacz także Rekordowo niski poziom wody w jeziorze Jamno

Śnięte ryby w jeziorze Jamno. Co było przyczyną?

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Zobacz także Konsultacje w sprawie przyszłości jeziora Jamno i wrót sztormowych (archiwum)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo