MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze 7 Brygady Obrony Wybrzeża ćwiczą razem z Amerykanami

oprac. Wojciech Frelichowski
Żołnierze 7. Brygady Obrony Wybrzeża na poligonie w Drawsku.
Żołnierze 7. Brygady Obrony Wybrzeża na poligonie w Drawsku. Ira/12SDZ
Na poligonie w Drawsku Pomorskim rozpoczęły się ćwiczenia „Immediate Response-24”. W manewrach uczestniczą również oddziały 7. Brygady Obrony Wybrzeża, której dowództwo jest w Słupsku.

Ćwiczenia „Immediate Response-24” (z ang. natychmiastowa odpowiedź), tak jak „Saber Strike-24” (uderzenie szabli) oraz „Swift Response-24” (szybka odpowiedź) wchodzą w skład międzynarodowych manewrów „Defender-24” (obrońca). To cykliczna federacja dużych ćwiczeń wielonarodowych, które cementują współpracę Wojska Polskiego z armiami sojuszniczymi, aby wzmacniać wspólną gotowość oraz zdolność do reagowania na wyzwania współczesnego świata.

Jak informuje mjr Błażej Łukaszewski, rzecznik prasowy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, w ćwiczeniach, które rozpoczęły się na poligonie w Drawsku Pomorskim, bierze udział ponad 1000 polskich i 2000 amerykańskich żołnierzy oraz mnóstwo ciężkiego sprzętu wojskowego.

Połączone siły będą razem wykonywać wymagające zadania, aby sprawdzić poziom swojego wyszkolenia, porównać procedury, a także doskonalić współdziałanie. Zarówno dla jednych, jak i drugich żołnierzy będzie to cenne doświadczenie, które będzie procentować w przyszłości.

Wszystkie epizody ćwiczenia będą realizowane przy wykorzystaniu niezwykle nowoczesnego i precyzyjnego Kompleksowego Systemu Symulacji Pola Walki, który stanowi wręcz rewolucję w szkoleniu żołnierzy. System ten pozwala na drobiazgowy wgląd w prowadzone działania ćwiczących jednostek, dostarczając dowódcom liczne informacje w czasie rzeczywistym.

Skład kadrowy 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej na poligonie w Drawsku Pomorskim reprezentują głównie oddziały 7. Brygady Obrony Wybrzeża ze Słupska.

Ponadto na obiektach w Drawsku szkolić się będą żołnierze 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej oraz 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

Bezpośrednio po ćwiczeniu „Immediate Response-24” szczecińska „Dwunastka” przejdzie do ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. RYŚ-24, co potrwa do 20 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żołnierze 7 Brygady Obrony Wybrzeża ćwiczą razem z Amerykanami - Głos Pomorza

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński