MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze "Dwunastki" szkolą się z Amerykanami i Brytyjczykami [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Niemal wszystkie epizody ćwiczenia są realizowane przy wykorzystaniu niezwykle nowoczesnego i precyzyjnego Kompleksowego Systemu Symulacji Pola Walki, który stanowi wręcz rewolucję w szkoleniu żołnierzy. System ten pozwala na drobiazgowy wgląd w prowadzone działania ćwiczących jednostek, dostarczając dowódcom liczne informacje w czasie rzeczywistym.
Niemal wszystkie epizody ćwiczenia są realizowane przy wykorzystaniu niezwykle nowoczesnego i precyzyjnego Kompleksowego Systemu Symulacji Pola Walki, który stanowi wręcz rewolucję w szkoleniu żołnierzy. System ten pozwala na drobiazgowy wgląd w prowadzone działania ćwiczących jednostek, dostarczając dowódcom liczne informacje w czasie rzeczywistym. mjr Błażej Łukaszewski/st. chor. Ireneusz Tomaszewski
Ponad 1000 polskich, ponad 2000 brytyjskich i ponad 2000 amerykańskich żołnierzy oraz mnóstwo ciężkiego sprzętu wojskowego wykonuje różnorodne zadania w ramach ćwiczenia IMMEDIATE RESPONSE-24 na obiektach Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko.

- Żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, amerykańskiej 29 Dywizji Piechoty Gwardii Narodowej oraz brytyjskiej 12 Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej łączą siły, aby razem doskonalić swoje procedury i współdziałanie - mówi mjr Błażej Łukaszewski z 12 SDZ. - Dla żołnierzy szczecińskiej "Dwunastki" nie jest to ani pierwsze, ani ostatnie ćwiczenie w środowisku międzynarodowym. Już pod koniec lat 90-tych zaczęli oni współdziałać z armiami zachodnimi, jednak obecnie rozgrywany Immediate Response-24 jest dodatkowym i cennym doświadczeniem.

Cykl ćwiczeń pk. IMMEDIATE RESPONSE (IR24), SABER STRIKE (SbS24) oraz SWIFT RESPONSE (SR24) wchodzą w skład międzynarodowego ćwiczenia DEFENDER-24.

12 Dywizja współpracuje systematycznie z różnymi jednostkami armii amerykańskiej, jednak jest to pierwsza okazja do działania razem z 29 Dywizją Piechoty. Z kolei z brytyjską 12 Pancerną Brygadową Grupę Bojową "Dwunastka" poznała się już podczas ćwiczenia Defender w 2020 roku, które również przeprowadzono na poligonie drawskim.

Każde ćwiczenie w gronie sojuszniczym daje żołnierzom nowe doświadczenie. Poznają bliżej swoje procedury, uzbrojenie i sprzęt wojskowy, nabywają nowych zdolności językowych oraz wprawy. Dzięki temu łatwiej będzie wykonywać postawione, nawet najtrudniejsze zadania.

Niemal wszystkie epizody ćwiczenia są realizowane przy wykorzystaniu niezwykle nowoczesnego i precyzyjnego Kompleksowego Systemu Symulacji Pola Walki, który stanowi wręcz rewolucję w szkoleniu żołnierzy. System ten pozwala na drobiazgowy wgląd w prowadzone działania ćwiczących jednostek, dostarczając dowódcom liczne informacje w czasie rzeczywistym.

Oprócz jednostek wojskowych 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej (głównie 7 Brygada Obrony Wybrzeża ze Słupska) na obiektach CSB Drawsko szkolą się żołnierze 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej oraz 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa.

Dodatkowo szczecińska "Dwunastka" bezpośrednio po ćwiczeniu IR-24 przejdzie do ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. RYŚ-24, więc na poligonie drawskim pozostanie do 20 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żołnierze "Dwunastki" szkolą się z Amerykanami i Brytyjczykami [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński

Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński