Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wojska Polskiego zdobyli Festung Kolberg. Był marzec 1945 r.

Łukasz Gładysiak
Poczet sztandarowy 10. pułku piechoty Wojska Polskiego, sfotografowany na kołobrzeskiej plaży krótko po zakończeniu walk o miasto w marcu 1945 r. Legenda bitwy oFestung Kolberg żyje w sercach wielu Polaków do dziś
Poczet sztandarowy 10. pułku piechoty Wojska Polskiego, sfotografowany na kołobrzeskiej plaży krótko po zakończeniu walk o miasto w marcu 1945 r. Legenda bitwy oFestung Kolberg żyje w sercach wielu Polaków do dziś Muzeum Oręża Polskiego
Przed nami huczne obchodzy 70. rocznicy zakończenia walk o miasto i legendarnych zaślubin z Bałtykiem

- To była zdecydowanie najbardziej krwawa i najtrudniejsza bitwa z udziałem WojskaPolskiego na Wschodzie. Nie bez powodu często nazywana jest Monte Cassino frontu wschodniego - mówi Mikołaj Klorek z ZakładuHistoriiWojskowej Uniwersytetu im.Adama Mickiewicza w Poznaniu. Będzie jednym z kilku tysięci gości, którzy w najbliższy wtorek i środę odwiedzą Kołobrzeg za sprawą 70. rocznicy zakończenia walk o miasto.

Patronat nad tegorocznymi obchodami objął sam prezydent RP Bronisław Komorowski, który przyjedzie do Kołobrzegu 17 marca. - Okrągła rocznica ważnego nie tylko dla polskiego Pomorza wydarzenia powinna mieć właściwą, godną oprawę - zaznacza prezydent miasta Janusz Gromek. Oprócz głowy państwa nad ujściem Parsęty pojawią się także delegacje z zagranicy, żołnierze i przedstawiciele służb mundurowych, jak co roku, rotę ślubowania w cieniu kołobrzeskiego Pomnika Zaślubin złoży Młodzież LigiMorskiej iRzecznej. Trwałą pamiątką po rocznicy będzie także nadanie imienia kaprala Franciszka Niewidziajło - żołnierza, który wrzucił pierścień zaślubinowy w morskie fale - wschodniemu falochronowi portu. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokona wnuk podoficera.

O wysiłku Wojska Polskiego, którego blisko 1,2 tys. żołnierzy na zawsze pozostało w Kołobrzegu, przypomną także wydarzenia towarzyszące rocznicy. - Już dziś o godz. 18 zapraszamy doPałacuBraunschweigów na wieczornicę historyczną. W jej trakcie obejrzeć będzie można fotografie wykonane w czasie lub krótko po zakończeniu walk o miasto oraz film fabularny, im poświęcony, p.t.:"JarzębinaCzerwona" - zachęca dyrektor Muzeum Oręża Polskiego Aleksander Ostasz.

Z kolei w środę, 18 marca, po oficjalnej części obchodów, która trwać będzie od godz. 11 aż do godz. 18, mieszkańcy i goście będą mieli okazję zapoznać się z historycznym umundurowaniem, oryginalnymi artefaktami i pojazdami wojskowymi, które w 1945 r. brały udział w bojach na Pomorzu Środkowym. Ekspozycję przygotowaną na Skwerze Stanisława Mieszkowskiego wzbogaci strzelnica historyczna z bronią hukową.Będzie to również okazja do wymiany poglądów z pasjonatami dziejów militarnych nie tylko z Kołobrzegu.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!