MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze WOT przed 80. rocznicą utworzenia Armii Krajowej uporządkowali mogiły weteranów na Cmentarzu Centralnym w Szczecine

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Przed przypadającą w poniedziałek 80 rocznicą utworzenia Armii Krajowej zachodniopomorscy Terytorialsi uporządkowali groby i zapalili znicze na pomnikach żołnierzy AK.

Kilkunastu żołnierzy kompanii dowodzenia i kompanii logistycznej ze Szczecina-Podjuch porządkowało w sobotę groby bohaterów, żołnierzy Armii Krajowej pochowanych na szczecińskim Cmentarzu Centralnym. Potem zapalili znicze.

Sobotnie porządki na cmentarzu były częścią akcji „Żołnierska pamięć”. W jej ramach, dzień wcześniej (w piątek), żołnierze 14 ZBOT porządkowali miejsca pochówku i pomniki bohaterów Armii Krajowej na cmentarzu komunalnym w Kołobrzegu. Zapalili znicze i oddali hołd poległym żołnierzom największej organizacji zbrojnej w czasach II Wojny Światowej, której tradycje dziedziczą Wojska Obrony Terytorialnej.

W Kołobrzegu na groby żołnierzy AK przyjechał dowódca 142 batalionu lekkiej piechoty w Trzebiatowie ppłk Rafał Gułajewski wraz z żołnierzami, którzy kończyli właśnie swoje szkolenie podstawowe - w niedzielę złożą przysięgę wojskową.

- Nasi nowi żołnierze z dumą i poczuciem spełnienia obowiązku wobec bohaterów AK przyjechali tu, na ich groby - mówił ppłk Rafał Gułajewski. - To był ważny element ich szkolenia, mogli poczuć tę wielką tradycję, którą dziedziczą nosząc na swoim mundurze znak „Polski Walczącej”.

Razem z Terytorialsami na cmentarz przyjechała także prezydent Kołobrzegu, Anna Mieczkowska, która także zapaliła znicz przy pomniku żołnierzy AK.

W sobotę na groby żołnierzy AK przyjechali na Cmentarz Centralny w Szczecinie żołnierze kompanii dowodzenia i kompanii logistycznej ze Szczecina-Podjuch, gdzie znajduje się dowództwo i sztab 14 ZBOT. Tu również porządkowali groby oraz pomnik Armii Krajowej.

- Z dumą dziedziczymy tradycje Armii Krajowej jako cała formacja i brygada, której patronem jest żołnierz AK i Cichociemny, ppłk Stanisław Jerzy Sędziak, ps. „Warta” - mówi dowódca 14 ZBOT płk Tomasz Borowczyk. - Żyjącymi weteranami AK nasi żołnierze opiekują się na co dzień a słowa naszych weteranów są dla nich motywacją do służby. Poległym i zmarłym odwdzięczamy się, dbając o ich miejsca pochówku i pomniki. Każdy z nas z dumą nosi na ramieniu znak „Armii Krajowej”.

WOT kontynuuje tradycje Komendy Głównej Armii Krajowej

Opieka nad miejscami spoczynku, ale także troska o pozostających wśród nas kombatantów, to szczególna rola, jaka przypisana została żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie żołnierze OT mają pod swoją opieką blisko 900 kombatantów, żołnierzy AK i bohaterów wojennych. Ta najmłodsza formacja polskich Sił Zbrojnych, integralna część polskiej armii, dziedziczy tradycje, dorobek, dzielność i nieustępliwość żołnierzy Armii Krajowej. Terytorialsi, jak niegdyś AK-owcy, mają bardzo silną motywację do służby i kierują się tymi samymi przekonaniami, gotowością obrony Ojczyzny.

Na wniosek dowódcy WOT, gen. broni Wiesława Kukuły, już na początku tworzenia się WOT, Prezydium Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (ŚZŻAK) jednogłośnie zaakceptowało prośbę o wyrażenie zgody na umieszczenie na tarczy Orła WOT, Znaku Polski Walczącej („Kotwicy”) oraz na dziedziczenie tradycji przez Dowództwo oraz Brygady Obrony Terytorialnej - 28 czerwca 2017 r. dowództwo WOT uroczyście przejęło dziedzictwo tradycji Komendy Głównej Armii Krajowej.

27 września obchodzone jest święto WOT: na pamiątkę 27 września 1939, utworzenia Służby Zwycięstwu Polski, zmienionego na Związek Walki Zbrojnej, a 14 lutego 1942 r. przemianowanego na Armię Krajową.

W poniedziałek, 14 lutego, w 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej, zachodniopomorscy Terytorialsi wezmą udział w uroczystych obchodach, które rozpoczną się o godz. 11.15 złożeniem kwiatów i zniczy pod tablicą „Niedźwiadka” na pl. Armii Krajowej w Szczecinie. Główna uroczystość odbędzie się w południe, przed pomnikiem Armii Krajowej na Cmentarzu Centralnym. O godz. 13 zapalony zostanie znicz pod pomnikiem ponarskim.

Wyjątkowe i zabytkowe nagrobki oraz pomniki z Cmentarza Centralnego w Szczecinie. Obejrzyjcie je w galerii. Przy niektórych podajemy opis lokalizacji

Wyjątkowe nagrobki i pomniki na Cmentarzu Centralnym w Szcze...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński