Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze Wyklęci koło muzeum

(r)
Wiesław Adamski, rzeźbiarz ze Szczecinka, prezentuje gotową niemal już tablicę ku czci Żołnierzy Wyklętych.
Wiesław Adamski, rzeźbiarz ze Szczecinka, prezentuje gotową niemal już tablicę ku czci Żołnierzy Wyklętych. Rajmund Wełnic
Nie przed dawną siedzibą szczecineckiej ubecji ani nie w parku stanie obelisk ku czci Żołnierzy Wyklętych. Pamiątkowy głaz zostanie odsłonięty w rejonie ulic 1 Maja i Szkolnej.

Bojowy Oddział Armii utworzyli żołnierze grupy dywersyjnej Armii Krajowej działającej w czasie wojny na Kresach. Po zakończeniu wojny BOA przeniósł działalność antykomunistyczną na tereny Pomorza Zachodniego. Silna grupa działała w Bobolicach i Szczecinku. Ich dziełem był m.in. był napad na Bank Rolny w Koszalinie w marcu 1946 roku, kiedy to żołnierze BOA zarekwirowali 800 tys. zł. Ostatnią akcją BOA była likwidacja kierownika spółdzielni w Sitnie koło Szczecinka, który jeszcze w wojsku donosił na kolegów Informacji Wojskowej. W wyniku obławy ujęto niemal wszystkich konspiratorów. Wśród 45 osądzonych członków i współpracowników BOA aż 6 skazano na śmierć, 2 na dożywocie, a większość na długoletnie więzienie. Ich miejsce pochówku przez ponad 60 lat od ich rozstrzelania strzałem w tył głowy było okryte tajemnicą. Spoczywali w bezimiennych mogiłach pod płotem cmentarza w Szczecinie. Kilka lat temu odnaleziono i ekshumowano szczątku Wacława Kasprzyńskiego vel Borodziuka, Edwarda Kokotko i Zenona Łozicki. Miejsce wskazała po latach Stefania Giedrys-Kalemba, córka Adama Giedrysa, jej ojciem chrzestnym był Zenon Łozicki. Wśród konspiratorów był także sam Adam Giedrys, słynny astronom-krawiec ze Szczecinka, który więzienia o mało włos nie okupił śmiercią.

O problemach z lokalizacją tablicy i kamienia poświęconego żołnierzom antykomunistycznego podziemia pisaliśmy już na łamach "Głosu" (4 lutego). Przypomnijmy, że komitet honorowy pod przewodnictwem szczecineckiego posła Platformy Obywatelskiej Wiesława Suchowiejko chciał początkowo monument ustawić przed byłą siedzibą Urzędu Bezpieczeństwa.

To charakterystyczny gmach dawnego arsenału z czerwonej cegły stojący przy ulicy Kościuszki naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 4. To tam od dwóch lat 1 marca - w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowionym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego - odbywały się okolicznościowe uroczystości. Okazało się jednak, że prawo pierwokupu do skweru przed budynkiem przysługuje jego mieszkańcom i ratusz odmówił uzgodnienia takiej lokalizacji. Później pojawił się pomysł, aby kamień stanął w parku, ale to miejsce nie wzbudziło entuzjazmu w magistracie, bo jest tam już kilka podobnych instalacji.

Ostatecznie po rozmowach z władzami miasta uzgodniono, że kilkutonowy kamień z tablicą poświeconą żołnierzom Bojowego Oddziału Armii, Europejskiej Armii Podziemnej i Armii Leśnej, organizacjom, które po 1945 roku walczyły także w naszym regionie, zostanie ustawiony na placyku między muzeum a Zespołem Szkół nr 2. To róg ulic 1 Maja i Szkolnej.

- Myślę, że lokalizacja jest godna i należycie wyeksponowana - mówi kibic piłkarski Wielimia Marcin Tadzik, jeden z pomysłodawców upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych. Wiesław Suchowiejko dodaje jednak, że możliwe jest ustawienie kamienia po drugiej stronie ulicy 1 Maja, na skwerku koło internatu. - Chodzi o to, że na placyku przed szkołą parkują samochody, jest i drzewo, na którym przesiadują ptaki - wyjaśnia.

Uroczyste odsłonięcie obelisku zaplanowano w niedzielę, 2 marca. Tablica, którą wykonał szczecinecki rzeźbiarz Wiesław Adamski, przechodzi właśnie ostatnią kosmetykę. Wykonana jest z patynowanej stali nierdzewnej, sama inskrypcja zaś wyryta jest na mosiężnej tablicy i ozdobiona orłem. Całość będzie przymocowana do kamienia. Koszt prac komitet szacuje na około 15 tysięcy złotych, które zbiera i zbierać będzie nadal. Wyemitowano nawet cegiełki o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł, które są do kupienia w biurze poselskim Wiesława Suchowiejki (plac Wolności 6, w dni robocze do południa). Będą także dystrybuowane w szkołach, gdyż pomysłodawcy zbiórki chcą przy okazji dotrzeć do młodych ludzi z informacją o bohaterów walk o wolną Polskę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!