Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żonkile za dobroć serca. W weekend pamiętajmy o pacjentach hospicjum

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Jesienią przy szkołach i przedszkolach posadzone zostały cebulki żonkili. Zaczyna się radosna część akcji – wiosenna edycja niosąca wsparcie i nadzieję dla podopiecznych hospicjum.
Jesienią przy szkołach i przedszkolach posadzone zostały cebulki żonkili. Zaczyna się radosna część akcji – wiosenna edycja niosąca wsparcie i nadzieję dla podopiecznych hospicjum. Fot. Radek Koleśnik
Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie już po raz szesnasty organizuje „Akcję Żonkil”. To zbiórka na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej ciężko chorych pacjentów oraz ich rodzin. W tym roku również na specjalistyczną wannę do kąpieli osób leżących.

W najbliższą sobotę i niedzielę, 9 i 10 kwietnia, na ulicach Koszalina oraz w centrach handlowych kwestować będzie ponad 300 wolontariuszy z Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie. - Wolontariuszy będzie można również spotkać w Sianowie, Mielnie, Sarbinowie, Bobolicach, Polanowie, Biesiekierzu – wylicza Teresa Krysztofiak, koordynatorka hospicyjnego wolontariatu. - Większość kwestujących będzie ubrana w żółtą koszulkę lub kamizelkę z logo i nazwą hospicjum i napisem „wolontariusz”. Wyposażeni będą w identyfikator oraz zaplombowaną puszkę z logo i adresem naszego Hospicjum.

W niedzielę wolontariuszy spotkamy również na koszalińskiej giełdzie oraz przy kościołach. Każdy kto wrzuci do puszki choćby symboliczny grosz – otrzyma kwiat nadziei – żonkil.

„Akcja Żonkil” to część corocznej ogólnopolskiej kampanii szerzenia idei hospicyjnej i wolontariatu oraz pozyskiwania środków finansowych na rzecz opieki paliatywnej i hospicyjnej ciężko chorych oraz ich rodzin. Jej symbolem są wiosenne żółte kwiaty, które przypominają o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego świata. - Delikatny kwiat wiosennego żonkila symbolizuje też kruchość naszego życia – dodaje Teresa Krysztofiak.

W jesiennej edycji „Pól Nadziei” wolontariusze posadzili cebulki żonkili przy przedszkolach, szkołach i zakładach pracy. Młodzież z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Boninie zadbała o to, by również w ogrodzie Hospicjum przy ul. Zdobywców Wału Pomorskiego 80 zakwitły piękne kwiaty i na wiosnę cieszyły pacjentów. Rabatę zaprojektowali na wzór pawiego oka. - Cel akcji jest szczytny, dlatego każdego roku z radością się do niej przyłączamy. Nasi uczniowie pomagają w pielęgnacji ogrodu przez cały rok. Praca wolontaryjna daje im wielką satysfakcję, a jednocześnie pozwala zdobyć doświadczenie zawodowe, niezbędne na rynku pracy – podkreśliła w rozmowie z „Głosem” Magdalena Bielecka, nauczycielka ZSCKR w Boninie.
Co ciekawe, część żonkili to kwiaty z bibuły – wykonali je seniorzy ze Złotego Wieku, działającego przy koszalińskim DPSie oraz najmłodsi – koszalińskie przedszkolaki.

Na co przeznaczone zostaną zebranie pieniądze? Kontrakt z NFZ nie pokrywa w całości kosztów leczenia pacjenta. Stąd tak ważny jest dodatkowy zastrzyk finansowy. Oprócz środków nieustannie potrzebnych na bieżącą działalność Hospicjum, w tym roku dodatkowym celem jest zakup wózko – wanny dla pacjentów będących pod opieką hospicjum stacjonarnego. Koszt takiego urządzenia to ok. 15 tys. zł. Pracownicy Hospicjum mieli okazję testować takie urządzenia. Chorzy, którzy ze względu na stan zdrowia nie są w stanie opuścić łóżka, byli zachwyceni możliwością kąpieli w pozycji leżącej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera