Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrealizowano projekt obywatelski. Nowa atrakcja w Sportowej Dolinie [ZDJĘCIA]

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Radosław Koleśnik
W Sportowej Dolinie został otwarty Park Doświadczeń Clausiusa - atrakcja dla mieszkańców i turystów. Autorami pomysłu są uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 1 im. M. Kopernika

Park Doświadczeń Clausiusa był jednym ze zwycięskich projektów obywatelskich ubiegłorocznej edycji (z realizacją w tym roku, z tegorocznego budżetu miasta). Kosztował 123 tys. złotych (wykonawcą zlecenia było konsorcjum firm WP - WEREMA PAWEŁ oraz HYDRO-DRÓG Sebastian Lisowiec).

Park Doświadczeń jest z założenia ogólnodostępną atrakcją, która gwarantuje możliwość korzystania z urządzeń zarówno przez dzieci, młodzież szkolną, jak i osoby dorosłe. W parku można „pobawić się fizyką”. Projekt ma na celu zaciekawienie zjawiskami fizycznymi oraz poznanie postaci Rudolfa Clausiusa - twórcy drugiego prawa termodynamiki, który przez jakiś czas mieszkał w Koszalinie.

Miejsce to tworzą: bliźniacze lustra; koło optyczne i koło optyczne z korbką (ich działanie oparte na złudzeniu optycznym, które jest nazywane błędną interpretacje obrazu przez mózg pod wpływem kontrastu, cieni, użycia kolorów, które automatycznie wprowadzają mózg w błędny tok myślenia; złudzenie wynika z mechanizmów działania percepcji, które zazwyczaj pomagają w postrzeganiu; w określonych warunkach mogą powodować pozornie tylko prawdziwe wrażenia); wir wodny (patrz na cylinder z cieczą i obserwuj, jak zachowuje się w środku piłeczka; to samo dzieje się z człowiekiem, który wpadł w wir wodny albo w oko cyklonu; w ten sposób tworzą się wiry wodne, ruch laminarny cieczy i ruch turbulentny); kołyska Newtona (puść kulę z jednej strony i obserwuj, później powtórz to z dwiema i więcej kulami; swobodnie zawieszone na jednej wysokości kule stykają się ze sobą; jeśli puścisz kule z jednej strony, z drugiej strony zawsze odskoczy taka sama ich liczba; jest to wynikiem zasady zachowania pędu i energii; kule nieruchome są jedynie przekaźnikami tych wielkości, a odbywa się to poprzez falę podłużną, rozchodzącą się w stalowych kulach); armata powietrzna (tuba zwężająca się z jednej strony; uderzając membranę powodujemy nagły wzrost ciśnienia wewnątrz armaty, które z kolei wytwarza odpowiednio ukształtowany strumień poruszającego się dość szybko powietrza; armata powietrzna nie potrzebuje ani prochu, ani pocisku, „strzela” bowiem powietrzem); ksylofon - instrument muzyczny składający się z szeregu strojonych sztabek z twardego drewna najczęściej palisandru (od wielkości zależy wysokość dźwięku), ułożonych w jednym lub więcej rzędach i uderzanych pałeczkami; gong i cymbały; dzwony rurowe (uderzając wprowadzisz rurę w drgania, które przenoszone przez powietrze trafią do twoich uszu; dzwony zbudowane są z rur o różnej długości; w rurze powstaje tzw. fala stojąca, której długość zależy od długości rury; z długością tej fali jest ściśle związana jej częstotliwość a od niej zależy wysokość dźwięku; im krótsza rura, tym wyższy dźwięk); szumiące rury (w każdej z rur powietrze pobudzane jest do drgań przez dźwięki dobiegające z otoczenia; wzmacniane będą tylko te dźwięki, których częstotliwość jest odpowiednia, aby utworzyć w rurze falę stojącą - falę, której grzbiety i doliny nie przemieszczają się; cechy utworzonej fali zależą od rozmiarów rury, rury różnią się długością, więc powstające wewnątrz fale stojące posiadają inną częstotliwość - przez to w każdej rurze słyszymy dźwięk o innej wysokości); głuchy telefon.

Wstęp do parku jest bezpłatny.

Zobacz także: Magazyn Kulturalny GK24

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Zobacz także Ustawianie miejskiej choinki w Kołobrzegu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo