Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zrób to sam!

Artur Kostecki
W domowych warunkach możemy samodzielnie wykonać interesujący mebel do kuchni.
W domowych warunkach możemy samodzielnie wykonać interesujący mebel do kuchni. Soudal
Wino, oprócz pozycji leżącej wymaga odpowiedniej temperatury, wilgotności powietrza oraz ochrony przed światłem.

Dla tych, którzy nie mogą wygospodarować osobnego pomieszczenia na ten trunek dobrym rozwiązaniem okaże się własnoręcznie wykonany stojak.

Wino powinno leżakować. Tak przechowywane możemy trzymać nawet kilka tygodni. Z kolei zabezpieczenie korka przed wyschnięciem zapewni szczelne zamknięcie butelki. Jeśli wina przeznaczone są do szybkiego spożycia najlepiej trzymać je na specjalnych stojakach, np. w kuchni. Stojak można bez problemu wykonać samodzielnie w domu. Przy dobrym projekcie niepotrzebne okażą się gwoździe ani młotek. Mogą go również wykonać panie, które nie wykazują na co dzień zamiłowania do majsterkowania, ale szukają ciekawego prezentu dla znajomego miłośnika win. Drewniany stojak do kuchni może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Grunt to dobry klej

Do zrobienia stojaka potrzeba zaledwie kilku desek oraz odpowiedniego kleju. Dobrym wyborem okaże się wodoodporny klej do drewna Soudal 67A, który dzięki wysokiej sile spajania trwale połączy scalane elementy. Mimo że produkt Soudal polecany jest przede wszystkim do drewna, to z jego pomocą skleimy także płyty wiórowe, fornir, sklejkę oraz papier. Klej wysycha do stanu półprzezroczystego, więc przestrzeń na styku będzie niemal niewidoczna. Przyda się on również w najprostszych, domowych naprawach takich jak: oderwany uchwyt drzwiczek, obluzowana szuflada czy ułamana noga od krzesła.

Zastosowanie kleju jest wyjątkowo proste. Przed przystąpieniem do prac należy obie klejone powierzchnie oczyścić. Następnie należy nanieść na jedną z nich potrzebną ilość produktu. Po połączeniu oba elementy należy docisnąć i unieruchomić przez ok. 20 minut, a nadmiar kleju usunąć wilgotną ściereczką. Po dwóch godzinach sprzęt może być już eksploatowany.

Zachować dobry smak

Posiadanie stojaka i wina to połowa sukcesu. Warto pamiętać jeszcze o kilku zasadach przechowywania wina w domowych warunkach. Butelki należy przechowywać w pozycji leżącej, tak aby korek miał przez cały czas kontakt z winem dzięki czemu zachowa wilgotność.
Należy unikać trzymania wina w lodówce dłużej niż kilka dni - szkodliwe wibracje i zbyt niska temperatura spowodują, że wino straci aromat i będzie mdłe w smaku. Powinno unikać się również przechowywania wina zbyt długo w kartonowych pudłach - środki chemiczne używane do ich produkcji mogą mieć na nie bardzo negatywny wpływ.
Optymalna temperatura do przechowywania wina wynosi 12 stopnie Celsjusza. Zbyt wysoka przyspiesza jego dojrzewanie i skraca okres jego przydatności do spożycia. Natomiast zbyt niska (poniżej 7 stopni spowalnia proces dojrzewania i dłużej trzeba czekać na osiągnięcie optymalnych walorów smakowych i zapachowych. Najbardziej szkodliwe dla wina są jednak wahania temperatury. Pomieszczenie, w którym przechowujemy wino powinno być ciemne, wolne od wibracji i mocnych zapachów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!